
Божият дух и жаждата за правдата

Проповед на иконом Василий Шаган в Петата неделя след Пасха - на самарянката. 6 май 2018 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
Днес си спомняме за самарянката и как Христос разговаряше с нея при Якововия кладенец. Този момент, братя и сестри, възможно е ключовият, а може би дори най-главният момент в Светото Евангелие. Защото виждаме как старозаветното мислене за Бога и за това, как трябва да Му се покланяме, се срещна с Истината, т.е. със самия Христос, Който казва, че оттук нататък трябва да Му се покланяме в дух и истина. Защото Бог е дух… Ключов момент е, братя и сестри, и може би с тези думи започва християнството. В Стария Завет хората, обременени от Закона, от различни предпоставки, предразсъдъци и страхове, в своето сухо отношение към Бога, не винаги можаха да различат Неговия дух. Но ето, че Христос дойде и разкри цялата пълнота на Бога… Духът на Бога, братя и сестри, е особен дух, и той започва от човешката жажда за правдата. Защото в жаждата за правдата не работят никакви закони. Там е жаждата за свободата... Оттам идва нашата надежда, братя и сестри, и то не като основна добродетел, а надежда като творчество, надежда, в която чуваме отговора на Господа. (…) (Вж. продължение на 1 част във видеозаписа)
* * *
След св. Литургия:
Какво е да живееш, братя и сестри, в XXI век, в който тържествува тази общочовешка разслабеност и отпуснатост? В същото време виждаме как християните вярват във възкресението от мъртвите и живот в бъдещия век, поздравяват се с възкресението на Христос, Когото преди това са разпънали, и се радват на своите мъченици, най-яркия сред които е свети Георги Победоносец, когото честваме в днешния ден. (Вж. Още за св. Георги)
Кое точно е нашата вяра, кое точно е нашият живот и кое е истината на живота? Ето днес, в разговора на Христос със самарянката чухме, че на Бога трябва да се покланяме в дух и истина. Всякакво друго поклонение би ни връщало към старозаветното законничество, което хората още преди 2000 години са превъзмогнали, приемайки месията Христос, като истина на живота… Затова, отговаряйки на своите религиозни потребности, а аз вярвам, че ги има във всеки един човек, нека не служим на Бога дребнаво, като на малкия идол, принасяйки му там някаква жертва, както е било по време на езичеството, или малката свещичка, без да знаем защо го правим и без да осъзнаваме, че в поклонението на истинския Бог трябва да тържествува на първо място любовта към Него и към ближния. Едно е да не знаеш, че Бог е любов, и да се страхуваш от Него, защото те дебне за всяка дребна крачка и може да те накаже, и съвсем друго – да знаеш, че това е Бог, Който е казал: „Вие вече сте свободни, защото знаете какво прави вашият господар”. А нашият господар, Който е небесният наш Отец, иска да извади от нас човешкото и да го освети до степен, че дори да се уподобим на Него… Сами разбирате, че да извадиш човешкото и човещината в себе си, няма нищо общо с всякакво друго религиозно служение. Очовечаването на човека е религия, или вяра, която води към усъвършенстване и богоуподобяване. И това на свой ред ни кара да слушаме Този, Който ни казва: Блажени са тези, които жадуват за правдата… и вие, които не се страхувате да изоставите своя живот заради Мене.
Но затова трябва да се стегнем, братя и сестри. Да постъпваме отговорно спрямо всичко, което възниква в живота ни, най вече към основните екзистенциални въпроси за живота и за смъртта. За да можем да намерим отговор на въпроса: кое е животът и как трябва да живеем достойно за този живот, за да можем да го унаследим. Амин.
Избрали Бога и светостта
Благодарение на тези светци ние днес имаме утвърдена Църква, утвърдена общност, утвърден народ…, който, някак си, не вярва, че може да стане светец. А всъщност това е нещо достижимо, ако ние го пожелаем...
Истината е живот вечен
Само човекът е способен да роди истината и да познае Бога, да формулира понятия като вяра, като единосъщен. И то така, че да ги разбират всички след нас. Затова тази истина не е моя и твоя, тя е нашата истина – онова, което ние можем да родим в единство...
Кой трябва да проповядва в Църквата?
Самарянката не останала равнодушна. Въпреки че живеела в грях, тя живеела и с надеждата за идването на Спасителя. „Да не би това да е Христос” – си мислела тя и отишла в града, и проповядвала на всички...
Какво се случва в центъра

Радвай се, Всеблага Скоропослушнице!
Със Света Литургия, благодарствен молебен, литийно шествие и акатист към чудотворния образ на Пресвета Богородица "Скоропослушница" отпразнувахме една година от пристигането на копието на иконата на Божията Майка в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна.

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На благотворителни дебати в Първа езикова гимназия - Варна
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Православни светии
Св. Константин Велики в историята на Църквата
Свети равноапостолни цар Константин и царица Елена