Три примера за живот, с които да изпълним нашия

05.05.2020 г.
източник:pravtaganrog.ru
Автор: протойерей Михаил Манев

05.06.2018 г. Вечерня в храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна. Протойерей Михаил Манев за предстоящата Неделя на Самарянката – през 2018 г. на 6 май – деня на св. великомъченик Георги Победоносец и св. праведен Иов Многострадални.

Предстои ни един ден, в който ще чуем Евангелието за самарянката, но също така ще почетем и паметта на св. Георги, на смелия, на храбрия. Онзи, който въпреки страха, въпреки смъртта, въпреки опасността дръзнал да се изправи срещу властите, за да каже истината. Но храбростта не е липса на страх, а въпреки страха да говориш това, което е истина, това, за което съвестта и вярата те изобличават.

Ние в този свят сме много странни. Всички сме ултраправославни и, когато трябва в неделя да защитим вярата си и мястото си на опашката за Причастие и нафора, сме много твърди – да постим в сряда и петък – няма равни на нас, всички пости можем да спазим, а домашните може да ги разкъсаме ей така, само с думи. Ала когато дойде време и нашият пряк началник ни каже, че в неделя трябва да работим, тогава си подвиваме опашката, защото „трябва”, и дори не опитваме да кажем, че искаме първо да отидем на църква, а после – на работа. Защото ни е страх, и то истински. Толкова, че не можем дори да се вдигнем главата от страх.

Така става и когато човекът, с когото живеем, не иска да пости с нас. Ние сме съгласни да опитаме да издържим на изкушението ден-два, и след това да се предадем, без да покажем твърдостта на нашата вяра. Защото ни е страх. Не като св. Георги, който също като човек е изпитвал страх, ала е имал упование в Бога – че Бог ще го запази. И думите към императора - „По-скоро ти ще се измориш да ме измъчваш, отколкото аз – да търпя мъчения” – сякаш се отразяват в нашия живот…

Но разбираме св. Георги, той е бил войн – живял в оскъдица, в палатка, в кал, мизерия, всеки ден е подлагал живота си на смърт… А ние живеем в палати – имаме течащ вода в тоалетната, на краката ни е топло, а ако, не дай Боже, ги намокрим, бързаме да се преобуем, за да не настинем и умрем. И когато началникът иска да работим в неделя, ние се страхуваме не за друго, а за да не загубим благините, които имаме в тоя живот.

Но в този ден честваме и онзи Иов, многострадалния. Стълб за всеки един християнин – как човек да понесе страданията в живота.

Иов бил богат човек, много богат, според сегашното състояние може да кажем, че е бил милиардер. Имал седем сина, три дъщери, стада с овце и камили, коне, волове… И става така, че Бог се хвали с многострдалния Иов, а дяволът Му казва, че Иов Го хвали и прославя, защото е богат. И Бог разрешава на дявола да отнеме богатствата му. В един ден Иов изгубва всичко – и имота и децата си, остава сам с жена си, но в страданията продължава да хвали Господа и не го проклина. Бог сочи това на дявола, а онзи Му отвръща, че Иов Го почита, защото е здрав. И тогава Бог допуска дяволът да се допре до тялото му. Иов е поразен от проказа и живее на бунището, далеч от хората, и е благодарен, когато кучетата ближат раните му и облекчават страданията му. Жена му, която го обича, го съветва да прокълне Бога, та Бог да го убие и да сложи край на страданията му. На това Иов отвръща: „Само когато ни даваше всичко ли можеше да хвалим Бога? Нима сега не е жив? Нима аз не съм жив, та да му благодаря?” И тогава идват тримата му приятели и следва един интересен диспут с тях, който съветвам всички да прочетете – за Бога и Неговото съществуване.

Ето колко е разнообразен предстоящият ден. Сякаш да изпълни нашия живот. Самарянката, която търси пътя към Бога – търси извора на вечната вода, която утолява жаждата и прави човека жив. Онзи, който вече е намерил този извор и има доблестта да свидетелства храбро срещу злото, да свидетелства за правдата на този Извор, че Той наистина дава жива вода. И онзи, който ни показва, че дори водата да се отдръпне от нас, дори да мислим, че сме изоставени, единственото, което трябва да направим, е да хвалим Бога, защото Бог никога не ни изоставя – винаги ние Го изоставяме и се отдалечаваме. Но Той никога не се отдалечава.

Още по темата
Още от Проповеди

Да се доверим на Бога

25.08.2024 г. | свeщеник Алексей Атанасов | Проповеди

Маловерието е през цялото време в нас. И ако се наблюдаваме и изследваме себе си – къде в нашия живот проявяваме маловерие, защо често не ни стига търпение, винаги ще стигаме до едно и също... Какво да правим, ако не ни достига молитвата?...

Всичко е за наше спасение

28.07.2024 г. | свещеник Алексей Атанасов | Проповеди

Има такива душевни хора, които приемат единствено съществуването си в този свят. Самият Господ напуска техните предели със смирение. Не прави нищо повече. Не ги наказва, не ги заплашва. Те дори да видят чудо, пак ще го отхвърлят...

Когато сърцето търси изход

21.07.2024 г. | протойерей Михаил Манев | Проповеди

Как трябва да живеем, за да каже Той: Ето, този е Мой възлюбен син?!... Колкото и странно да е, това започва с дръзновението да видиш другия човек, с дръзновението да откриеш себе си в другия, да направиш така, че той да бъде щастлив и радостен...

Какво се случва в центъра