
Обратното на светлината е липсата на любов

Проповед на иконом Василий Шаган в 6-та Неделя след Петдесетница - на св. Отци от 6-те Вселенски събора - 16.07.17, храм „Св. Николай Чудотворец“, Варна.
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Честит празник, братя и сестри,
В тази неделя Църквата чества светите Отци от 6-те Вселенски събора. Отците, които векове наред на тези църковни събори са утвърждавали истината на вярата, според която и ние сега живеем. А днешното Евангелие, братя и сестри, е за хората от 21 век. Век, в който човеците започнаха да живеят само по своя разум… загърбват Божията правда.
А ето, че Христос, обръщайки се към нас, верните, казва: Вие сте светлината на света. Не може да има по-голямо предизвикателство към човека, отправено му от Бога! Защото, за да бъдеш светлината на света, трябва поне малко да познаваш светлината, да бъдеш част от тази светлина… Това би било възможно и бихме поискали да имаме дръзновение, само ако познавахме тъмнината на света.
Как да живеем така, че да бъдем светлината на света? Във всеки миг трябва да живеем така, че във всичко да постъпваме като християни, дори в най-малкото, като започнем от собствения си дом, където често имаме не малко проблеми… И не го правим не само защото сме лениви, а защото не вярваме. Но ако усетим колко е силна тъмнината на този свят, можем ли да си позволим да не вярваме?! Ако човек, виждайки тъмнината на света, си позволява да не вярва, то значи се е съгласил с тъмнината. А да се съгласиш с тъмнината, значи да се съгласиш със смъртта, или напълно да не осъзнаваш колко голяма е тъмнината…
Запис на цялата проповед вижте в прикачения файл:
Втора неделя на Великия пост
Когато нямаш нищо, когато единственото, което е останало, е голата ти душа пред Бога, дали ще се намери човек за нас, който да ни спусне. Дали ще се намери човек, който да види човека в нас и да ни заведе при Христос...
Живот с Бога, път към Бога, към истината и вечното спасение
Днес мнозина говорят за Православието като за някакво културно наследство. А ние трябва да им отговорим, че то е тайнственият духовен живот на вярващите за придобиване на благодатта на Светия Дух... Първа неделя на Великия пост - Тържество на православието.
Прошката ни уподобява на Бога
Да не забравяме да прощаваме. Защото ако всеки ден се обръщаме към Бог с думите: „и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници”, нека се опитаме това да го въплътим и в нашите мисли, в нашите чувства, в нашето отношение към заобикалящия ни свят.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица