Прошката ни дава надежда
Проповед на иконом Василий Шаган в Неделя Сиропустна – на всеопрощението. 10 март 2019 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, гр. Варна
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
В навечерието на Великия пост Църквата ни призовава с днешното Евангелие да преобразим целия си живот. Защото днешното Евангелие, братя и сестри, е като свидетелство за радост, свобода и надежда. И тази радост, както чухме, може да започне с прошката, към която ни призовава Христос. Защото, когато ние, в своите неприязнени чувства един към друг, пораждаме в себе си омраза, а тя на свой ред поражда печал и злоба, се сковаваме до такава степен, че радостта дори и да се опитва по някакъв начин да проникне и да избие в нас, не може. Затворили сме се до такава степен, че за радост дори и не помисляме.
Прошката е добродетел, даваща право дори на тези, които са ни обидили, да се изправят, да се възродят и обновят от своето падение. Добродетел, която отваря вратите към свободата и радостта. Затова, когато не можем за простим, изпитваме тежест в сърцето си, разрушителна болка и се затваряме в себе си. А за да простим, братя и сестри, трябва да повярваме, че дори тези, които са ни обидили, имат в себе си тази искра, която може да бъде раздухана до огън. Аз не вярвам, че хората, изпаднали в грях, са изгубили надежда за спасение. Не мога да повярвам, че са изгубили цялата човечност в себе си. В дълбокото им сърце сигурно е жив онзи залог, който Бог им е дал и който може да бъде възроден. Но това възраждане много по-лесно започва, когато падналият човек вижда, че хората около него са способни да му повярват и могат да го обикнат дори такъв, какъвто е.
В своите различия ние не носим само своите индивидуални особености. За съжаление в своите различия ние носим и белезите на своите грехове, поради което мнозина не ни обичат и ни обръщат гръб, живеем в липса на любов и залиняваме. Но колко по-различен би бил светът и човечеството, ако ние въпреки своята затвореност успеем поне малко да открехнем в себе си това, което ще ни накара да видим в другия залога, който Бог е вложил в него. И затова, като ни призовава Бог да се научим да прощаваме, в тази прошка има истинска надежда. И поста може да приемем като лекарство за нашето духовно лечение. Да го приемем с радост, защото в поста може да се научим да събираме другите богатства, които не изтляват, а пребъдват във вечността. Тях може да събираме в своето сърце, които да покажем, заставайки пред Бога.
Постът е време, в което може да осъзнаем своята свобода. Не бъдете роби на стереотипи или на някакви страхове. За разлика от нас, човеците, Бог е отворил Своите обятия за всеки един от нас и най-вече, забележете, за грешниците, заради които е и дошъл в този свят. За да ни отърве от греха и от смъртта. Затова няма от какво да се страхуваме в надеждата на нашия Бог. Или, не дай Боже, да изгубим надеждата за себе си. Бог, който е Бог на радостта, ни призовава дори в своите земни трудности, в надеждата на Него да бъдем радостни.
Затова нека в началото на поста да тръгнем с прошката един към друг и да се въоръжим с вяра в Бога, с надежда на Този, Който ни обича. Амин!
Какво искаш да ти сторя?
Христос казва, че който вика към Него, винаги ще получи отговор. Ала Той не ти дава това, което искаш, докато не Му го кажеш. Той всеки път ни пита: Какво искаш да ти сторя? Толкова прост въпрос и толкова сложно да отговорим!
Къде са вашите мебели?
Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.
Кой е нашият ближен?
Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1