Неделно училище
Неделното училище при храм „Св. Николай Чудотворец” и храм „Св. Архангел Михаил” (които съставляват една енория) отваря врати през 2000 г. с благословението на о. Василий Шаган. Пръв учител в него е презвитера Ивелина Стоева. През годините, за по-кратък или по-дълъг срок, в него учителстват Цветанка Ванкова, Боряна Петрова, Анета Павлова, Диляна Иванова.
В момента училището се посещава от около 30 деца. Заниманията се провеждат всяка неделя от 11 до 12 часа в малката зала на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил”. Всяка учебна година се открива с водосвет и малко тържество в първата неделя от октомври, а се закрива обикновено в първата неделя на юни. За всяка учебна година има отделна програма, съобразена с нивото на конкретната група.
Целите на екипа са училището да бъде помощник на родителите в духовното възпитание на децата им, а децата от своя страна да се опознават и сприятеляват, да имат своя среда, която да противостои на натиска на атеистичното обкръжение.
Желанието ни е училището да бъде отворено и в неговата работа да участват свещениците, родителите и други енориаши, за да могат децата непосредствено да почувстват Църквата като едно голямо семейство.
Провокираме у децата интерес към богослужебния живот на Църквата и ги насърчаваме да участват в него според силите си.
Искаме в училището децата да получат топлота, любов и разбиране, да могат да споделят и обсъждат тук проблемите си и да намират простор за изява на способностите си.
Във всяко занимание, освен беседи по дадена тема, са включени различни дейности – рисуване, оцветяване, апликиране, моделиране, изработване на макети и други. Заниманията често се онагледяват с филмчета и презентации.
Всяка година на децата се предлага поне по един интересен проект, в който да участват. Досега са осъществени няколко такива - през 2011-2012 година се проведе фотографски конкурс на тема „Колко многобройни са делата Ти, Господи! Всичко Си направил премъдро”, с награди за всички участници. През 2012-2013 година, в навечерието на храмовия празник, децата подготвиха представяне на храма със снимки и текст на интернет-страницата на митрополията със заглавие „Нашият храм през погледа на децата”. През същата година децата от по-голямата възрастова група изработиха книжка с текст и илюстрации, посветена на Христовите притчи. В началото на 2013-2014 учебната година се проведе благотворителна фотоизложба, с която започна събирането на средства за нова пасхална икона за храма. След като тя беше изписана и подарена на храма, през учебната 2016-2017 децата с помощна на своите учители подеха кампанията "Спаси икона" и събраните пари дариха отново за икона в храма, но този път рождественска. В навечерието на Празника, на 24 декември след Св. Литургия в храм „Св. Николай Чудотворец”, всички заедно се помолихме за нейното освещаване. (вж. снимки в Галерията)
Всяка пролет се провежда излет, а за Рождество Христово в училището се подготвя празник за всички деца в енорията, които в този ден получават подаръци, осигурени от Църковното настоятелство.
Училището има и още една интересна традиция – Великденско биене на храмовите камбани.
Опитът досега показва, че е необходимо да се мисли по посока на плавен преход на по-големите деца от училището към други форми на участие в енорийския живот – да пеят на клироса, да помагат в олтара, да участват в съботното раздаване на храна за бедните.
През 2017 г. в пет поредни занимания на Неделното училище (в групата на големите) главната темата беше Литургията. Тя е „общо дело” и единственият начин децата да я обикнат, е да им дадем възможност да участват в нея. Литургията не се служи само от свещениците, а от Църквата /от всички нас/. Би било хубаво, ако децата почувстват, че участват в нещо важно, а не в една церемония. С тях може да се говори и за най-сложните неща, просто е нужен подход (Вж. още).
Иконописна школа
Школата по иконопис е създадена през 2000 година от иконографа Диян Димитров с благословията на Варненски и Великопреславски митрополит Кирил. По идея на о. Василий Шаган и о. Антон тя е настанена в малка пристройка в двора на храм "Успение на Пресв. Богородица - стария" и работи там до 2005 година. Оттогава до...
Милосърдна дейност
Трапеза за хора в нужда Разказ на отговорник в Трапеза за бедни История В средата на месец февруари 2012 година, по идея на един от енориашите и с благословията на свещеника, основахме Трапеза за хора в нужда към храм "Св. Архангел Михаил". В началото всичко беше скромно - една по-голяма...
Духовно-просветна дейност
Беседи за православната вяра Беседите се провеждат в четвъртък от 18.00 часа с водещ Борислав Аврамов и имат за цел да помагат на търсещите хора да осмислят вярата си. Представляват въведение в основните понятия на православната вяра и следват православния празничен календар. Посещават ги хора, които се подготвят за кръщение,...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1