За съда на любовта и пътя на промяната
Проповед на иконом Василий Шаган в Неделята на Страшния съд. 11.02.2018, храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
В името на Отца и Сина и Светия Дух,
Братя и сестри,
Сигурно всеки от нас се е замислял за последните дни – какво ще е в края на дните? Най-често в такива случаи изпитваме недоумение, страх, разочарование или надежда… В днешния откъс от Евангелието чухме, че всъщност в края на дните, когато ще свърши светът, Христос ще дойде за втори път, но вече като Съдия, заедно със Своите ангели. Този ден ние сме свикнали да го наричаме „страшен съд”. Сигурно всеки, по един или друг начин, изпитва страха, който самата дума внушава. А всъщност този съд не е според нашите разбирания. Божият съд е различен от човешкия съд. Едва ли Бог ще застане пред нас като върховен прокурор и ще започне да преценява нашите добри и лоши дела… Нашите представи са човешки представи, но в днешното Евангелие чухме до голяма степен какъв ще е съдът. Не количеството добри и лоши дела, не дори изпълнението на заповедите е важно за Бога, а доколко сме станали човечни. Дали сме били състрадателни, милостиви, съпричастни в болката и бедността, а не равнодушни – т.е. какъв плод сме принесли пред Него в своето сърце след всички усилия, които тук сме полагали… Всъщност на страшния съд ще ни съди Любовта. Защото в онзи ден всичко ще премине, дори вярата и надеждата, и ще остане само любовта. И изправени пред Божията любов, пред цялата красота и пълнота на нашия Бог, ние ще можем категорично да видим себе си – доколко сме разрушили вложеното в нас от Бога, като Негов образ и подобие, доколко сме изгубили своята човечност.
Ако се замислим, този съд може да го имаме в себе си винаги. И колко радостно е всъщност, осъзнавайки своята нищожност, че пред съда на Божията любов тук и сега, човек може да се изправи и да започне да живее по друг начин... Ако някой е изпитал чувството за нашата умъртвеност от гордостта и липса на любов, нека не се страхува и бяга от това чувство, защото само в него може да се зароди истинското покаяние и желанието да се излекуваш. Само осъзналият болката от своята греховна болест ще има желанието за промяна. Дори и в края на живота си човек може да поиска да възроди своето сърце, а колко повече би постигнал, ако на младини разбере истината.
Ние сме свикнали, братя и сестри, да се изповядваме в престъпване на заповедите на Бога. Но Бог ни е дал заповеди и в Новия Завет, нека погледнем Блаженствата. Там именно ще изпитаме нашата човечност. Какъв е нашият живот, когато пред нас е бедността, болестта немощта, животрептящата нужда на конкретен човек, чрез който се изпитва нашето сърце? Как твърдим, че обичаме Невидимия, когато не виждаме брата пред себе си. Знаем ли изобщо какво е да си човечен? Какво се изисква от нас като човеци? Да, плашеща е думата „изисква се”. Ние винаги мислим, че в нашата свобода никой няма право да изисква от нас, каквото и да било. Но от нас изискват милост, както нашите ближни, така и нашият Бог – не жертви, а милост. И Той има право да изисква от нас, за да ни направи наследници на Своето царство. Как да приеме там тези, които нямат нищо общо с това царство? Изгубили своя образ, как да влезем там, където Бог е в Своята слава? Само който се опитва да пази или отново да придобие чистотата и красотата на Божия образ, има в себе си човечност. Неговият живот води до хармония в света, а не до разруха и консуматорско потребление. Великият пост не случайно започва със седмица без месо. Църквата иска да ни върне към нашия истински образ, истинското призвание – да се грижим за сътворения от Бога свят, да живеем в хармония с всички творения в него, а не да ги убиваме. Да бъдем съработници на Бога, които доосвещават и доукрасяват Неговото творение, подобни на Него като творци в творчеството Му.
Нека покажем, че поне малко имаме памет за това Царство, към което сме призвани, и да опитаме да превъзмогнем всичко, което ни пречи. Имаме всички заложби, които Бог ни е дал – ум, сърце, душа, здраве. И като молим Бога за вдъхновение, усърдие, търпение и сили за това дело, непременно ще успеем. Стига обаче да искаме. Да не се примиряваме в своята отпадналост. Стъпка по стъпка да се принуждаваме. Да опитваме, докато милостта стане естествен порив на нашата душа, а не само от чувство на дълг. Оправданията, че сме заети с друго, не са ни от полза. Ако губим любовта на близките си и своята способност да разговаряме с тях, да обичаме, каква полза тогава? Нека полагаме усилия за възраждане на своята човечност, защото без нея ни остава само страданието. Защото в края на дните всичко ще премине, дори вярата и надеждата, и ще остане само любовта. Амин.
Чуйте цялата проповед на аудиозапис.
Кой трябва да проповядва в Църквата?
Самарянката не останала равнодушна. Въпреки че живеела в грях, тя живеела и с надеждата за идването на Спасителя. „Да не би това да е Христос” – си мислела тя и отишла в града, и проповядвала на всички...
Безстрашието на любовта
Отиват да помажат не тялото на техния Бог, а тялото на техния Любим, Онзи, Който е докоснал сърцето и душата им, Който е оставил стъпки в тях. Те не могат да го разберат, но усещат, че това е много важно. В този момент само по този начин са могли да изразят мъката си...
Томина Неделя
Тома, един от най-близките ученици, едно, може би, от най-горещите вярващи сърца, се усъмнил - и Господ не започнал да го ругае, даже не го укорил, но му казал: ако искаш, провери. Тома не поискал, достатъчни му били думите на Господа...
Какво се случва в центъра
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
На 23 ноември в Голямата зала на храм „Св. Архангел Михаил“ беше открита изложбата с фотографии на участниците в майсторския клас „Вярата на фокус" под наслова тази година „Светлина и приятелство“, с ръководител Мария Тодорова.
Приключи Младежкия ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 17 ноември приключи единадесетото издание на Младежкия ораторски форум „Свети Климент Охридски“ със задължителна тема тази година: "Значението на Покръстването на българите за българската история". Темата е посветена на 1160 годишнина от приемането на християнството от св. Цар Борис I и...
Ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 22 октомври в Голямата зала на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ започна единадесетото издание на Ораторския форум „Св. Климент Охридски“.
Култура
Между 11 и 24 май – опит за сближаване: образование и възпитание
Пътят на буквите. Делото на светите Братя Кирил и Методий (+видео)
Съпътстващи духовни и културни събития при участието на византийски хор „Мелодесос“ на остров Корфу
Ценности
Победата и смъртта в контекста на войната
Почитта към светите братя Кирил и Методий
Кой изпраща св. Кирил и Методий в централна Европа - императорът или патриархът?
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Награждаване на националния конкурс „Българските архитектурни паметници в макети“ - 2026
Неделя Кръстопоклонна в Керкира – съслужение на българско и гръцко духовенство
Протопсалтът Григорий Дараваноглу гостува в България за семинар по византийска музика
Какво се случва в центъра
Поклонническо пътуване до Южното Черноморие – финал на младежкия лагер „Небесни деца“
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Излезе от печат книжката „Акатист към Пресвета Богородица Скоропослушница“
Православни светии
Слово при пренасяне мощите на свети Николай, архиепископ Мирликийски
Св. Константин Велики в историята на Църквата
