В благодарността се проявява радостта ни

15.01.2018 г.
Автор: иконом Василий Шаган

Проповед на иконом Василий Шаган в неделята на 10-те прокажени. 14.01.2018 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, гр. Варна.

В името на Отца и Сина, и Светия Дух!

Всичко, каквото имаме, братя и сестри, е от Бога. Но дали това, което Той ни дава, определя нашия живот? Ето, днешното Евангелие за 10-те прокажени, които се очистиха от Господа, но само един от тях, който беше самарянин – другородец, друговерец, само той намери сили и възможност да отиде и да благодари на Бога за това, което му стори.

Благодарението, братя и сестри, определя до голяма степен, ако не изцяло, нашия живот. Защото това, което имаме,всъщност ни дава радост. Но за съжаление ние не винаги го виждаме и затова не винаги благодарим, като си мислим, че това е някаква даденост или сме го придобили сами. И в тази увереност и самодостатъчност няма смирение. А когато нямаме смирение, нямаме нищо – тогава сме безпокойни, нямаме мир и дори когато сме придобили много неща, си даваме сметка, че нещо не ни достига...

Ние в живота си имаме много трудности и понякога сме изправени пред ситуации, в които не само не можем да благодарим, но дори не знаем как да продължим, по какъв начин да поемем напред. Отпускаме ръце, влизаме в тежко малодушие, униние и дори отчаяние, а понякога стигаме до мисълта да сложим край на живота си. Всички св. Отци от св. Йоан Златоуст до св. Тихон Задонски казват, че най-доброто нещо, което трябва да направим в моментите, когато се отчаем, е да намерим сили да благодарим на Бога… Да, силно е да благодарим на Бога за това, че ни праща изпитания, изкушения, тежки дни, но всъщност в трудностите ние се каляваме, или както казахме в началото, само в трудностите горделивият придобива смирение… 

Ако се питаме как да продължим, как да се научим да благодарим, то е добре да започнем да разсъждаваме относно това, как живеем и какво имаме в живота си, за което да благодарим. На първо място, разбира се, трябва да благодарим за това, че сме извадени от небитието и сме поставени в битието, защото можеше да ни няма. След това може да благодарим, че днес се събудихме и отново имаме ден, който Бог ни е дал, защото можеше да го нямаме. За това, че имаме хляб, имаме здраве, имаме въздух да дишаме, за това, че всичко, което е сътворено в света, всъщност е сътворено, за да може човекът да намери в центъра на това творение своя живот и да може да живее. И да, когато търсим живот на други планети, размишлявайки дали е възможно да се преселим да живеем там, това е признак на най-голямата неблагодарност за всичко, което Бог ни е дал.

Другото, което може да предприемем, братя и сестри, макар да ви изглежда неясно, е да участваме в неделната Литургия на Църквата. Защото Литургията на Църквата е всъщност тайнството на благодарението (...)

Още по темата
Още от Проповеди

Какво искаш да ти сторя?

01.12.2024 г. | протойерей Михаил Манев | Проповеди

Христос казва, че който вика към Него, винаги ще получи отговор. Ала Той не ти дава това, което искаш, докато не Му го кажеш. Той всеки път ни пита: Какво искаш да ти сторя? Толкова прост въпрос и толкова сложно да отговорим!

Къде са вашите мебели?

17.11.2024 г. | свещеник Илия Попов | Проповеди

Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.

Кой е нашият ближен?

10.11.2024 г. | свещеник Алексей Атанасов | Проповеди

Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...

Какво се случва в центъра