В благодарността се проявява радостта ни
Проповед на иконом Василий Шаган в неделята на 10-те прокажени. 14.01.2018 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, гр. Варна.
В името на Отца и Сина, и Светия Дух!
Всичко, каквото имаме, братя и сестри, е от Бога. Но дали това, което Той ни дава, определя нашия живот? Ето, днешното Евангелие за 10-те прокажени, които се очистиха от Господа, но само един от тях, който беше самарянин – другородец, друговерец, само той намери сили и възможност да отиде и да благодари на Бога за това, което му стори.
Благодарението, братя и сестри, определя до голяма степен, ако не изцяло, нашия живот. Защото това, което имаме,всъщност ни дава радост. Но за съжаление ние не винаги го виждаме и затова не винаги благодарим, като си мислим, че това е някаква даденост или сме го придобили сами. И в тази увереност и самодостатъчност няма смирение. А когато нямаме смирение, нямаме нищо – тогава сме безпокойни, нямаме мир и дори когато сме придобили много неща, си даваме сметка, че нещо не ни достига...
Ние в живота си имаме много трудности и понякога сме изправени пред ситуации, в които не само не можем да благодарим, но дори не знаем как да продължим, по какъв начин да поемем напред. Отпускаме ръце, влизаме в тежко малодушие, униние и дори отчаяние, а понякога стигаме до мисълта да сложим край на живота си. Всички св. Отци от св. Йоан Златоуст до св. Тихон Задонски казват, че най-доброто нещо, което трябва да направим в моментите, когато се отчаем, е да намерим сили да благодарим на Бога… Да, силно е да благодарим на Бога за това, че ни праща изпитания, изкушения, тежки дни, но всъщност в трудностите ние се каляваме, или както казахме в началото, само в трудностите горделивият придобива смирение…
Ако се питаме как да продължим, как да се научим да благодарим, то е добре да започнем да разсъждаваме относно това, как живеем и какво имаме в живота си, за което да благодарим. На първо място, разбира се, трябва да благодарим за това, че сме извадени от небитието и сме поставени в битието, защото можеше да ни няма. След това може да благодарим, че днес се събудихме и отново имаме ден, който Бог ни е дал, защото можеше да го нямаме. За това, че имаме хляб, имаме здраве, имаме въздух да дишаме, за това, че всичко, което е сътворено в света, всъщност е сътворено, за да може човекът да намери в центъра на това творение своя живот и да може да живее. И да, когато търсим живот на други планети, размишлявайки дали е възможно да се преселим да живеем там, това е признак на най-голямата неблагодарност за всичко, което Бог ни е дал.
Другото, което може да предприемем, братя и сестри, макар да ви изглежда неясно, е да участваме в неделната Литургия на Църквата. Защото Литургията на Църквата е всъщност тайнството на благодарението (...)
Кой трябва да проповядва в Църквата?
Самарянката не останала равнодушна. Въпреки че живеела в грях, тя живеела и с надеждата за идването на Спасителя. „Да не би това да е Христос” – си мислела тя и отишла в града, и проповядвала на всички...
Безстрашието на любовта
Отиват да помажат не тялото на техния Бог, а тялото на техния Любим, Онзи, Който е докоснал сърцето и душата им, Който е оставил стъпки в тях. Те не могат да го разберат, но усещат, че това е много важно. В този момент само по този начин са могли да изразят мъката си...
Томина Неделя
Тома, един от най-близките ученици, едно, може би, от най-горещите вярващи сърца, се усъмнил - и Господ не започнал да го ругае, даже не го укорил, но му казал: ако искаш, провери. Тома не поискал, достатъчни му били думите на Господа...
Какво се случва в центъра
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
На 23 ноември в Голямата зала на храм „Св. Архангел Михаил“ беше открита изложбата с фотографии на участниците в майсторския клас „Вярата на фокус" под наслова тази година „Светлина и приятелство“, с ръководител Мария Тодорова.
Приключи Младежкия ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 17 ноември приключи единадесетото издание на Младежкия ораторски форум „Свети Климент Охридски“ със задължителна тема тази година: "Значението на Покръстването на българите за българската история". Темата е посветена на 1160 годишнина от приемането на християнството от св. Цар Борис I и...
Ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 22 октомври в Голямата зала на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ започна единадесетото издание на Ораторския форум „Св. Климент Охридски“.
Култура
Между 11 и 24 май – опит за сближаване: образование и възпитание
Пътят на буквите. Делото на светите Братя Кирил и Методий (+видео)
Съпътстващи духовни и културни събития при участието на византийски хор „Мелодесос“ на остров Корфу
Ценности
Победата и смъртта в контекста на войната
Почитта към светите братя Кирил и Методий
Кой изпраща св. Кирил и Методий в централна Европа - императорът или патриархът?
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Награждаване на националния конкурс „Българските архитектурни паметници в макети“ - 2026
Неделя Кръстопоклонна в Керкира – съслужение на българско и гръцко духовенство
Протопсалтът Григорий Дараваноглу гостува в България за семинар по византийска музика
Какво се случва в центъра
Поклонническо пътуване до Южното Черноморие – финал на младежкия лагер „Небесни деца“
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Излезе от печат книжката „Акатист към Пресвета Богородица Скоропослушница“
Православни светии
Слово при пренасяне мощите на свети Николай, архиепископ Мирликийски
Св. Константин Велики в историята на Църквата
