В благодарността се проявява радостта ни
Проповед на иконом Василий Шаган в неделята на 10-те прокажени. 14.01.2018 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, гр. Варна.
В името на Отца и Сина, и Светия Дух!
Всичко, каквото имаме, братя и сестри, е от Бога. Но дали това, което Той ни дава, определя нашия живот? Ето, днешното Евангелие за 10-те прокажени, които се очистиха от Господа, но само един от тях, който беше самарянин – другородец, друговерец, само той намери сили и възможност да отиде и да благодари на Бога за това, което му стори.
Благодарението, братя и сестри, определя до голяма степен, ако не изцяло, нашия живот. Защото това, което имаме,всъщност ни дава радост. Но за съжаление ние не винаги го виждаме и затова не винаги благодарим, като си мислим, че това е някаква даденост или сме го придобили сами. И в тази увереност и самодостатъчност няма смирение. А когато нямаме смирение, нямаме нищо – тогава сме безпокойни, нямаме мир и дори когато сме придобили много неща, си даваме сметка, че нещо не ни достига...
Ние в живота си имаме много трудности и понякога сме изправени пред ситуации, в които не само не можем да благодарим, но дори не знаем как да продължим, по какъв начин да поемем напред. Отпускаме ръце, влизаме в тежко малодушие, униние и дори отчаяние, а понякога стигаме до мисълта да сложим край на живота си. Всички св. Отци от св. Йоан Златоуст до св. Тихон Задонски казват, че най-доброто нещо, което трябва да направим в моментите, когато се отчаем, е да намерим сили да благодарим на Бога… Да, силно е да благодарим на Бога за това, че ни праща изпитания, изкушения, тежки дни, но всъщност в трудностите ние се каляваме, или както казахме в началото, само в трудностите горделивият придобива смирение…
Ако се питаме как да продължим, как да се научим да благодарим, то е добре да започнем да разсъждаваме относно това, как живеем и какво имаме в живота си, за което да благодарим. На първо място, разбира се, трябва да благодарим за това, че сме извадени от небитието и сме поставени в битието, защото можеше да ни няма. След това може да благодарим, че днес се събудихме и отново имаме ден, който Бог ни е дал, защото можеше да го нямаме. За това, че имаме хляб, имаме здраве, имаме въздух да дишаме, за това, че всичко, което е сътворено в света, всъщност е сътворено, за да може човекът да намери в центъра на това творение своя живот и да може да живее. И да, когато търсим живот на други планети, размишлявайки дали е възможно да се преселим да живеем там, това е признак на най-голямата неблагодарност за всичко, което Бог ни е дал.
Другото, което може да предприемем, братя и сестри, макар да ви изглежда неясно, е да участваме в неделната Литургия на Църквата. Защото Литургията на Църквата е всъщност тайнството на благодарението (...)
Какво искаш да ти сторя?
Христос казва, че който вика към Него, винаги ще получи отговор. Ала Той не ти дава това, което искаш, докато не Му го кажеш. Той всеки път ни пита: Какво искаш да ти сторя? Толкова прост въпрос и толкова сложно да отговорим!
Къде са вашите мебели?
Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.
Кой е нашият ближен?
Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1