Не по Адамовски
Проповед на иконом Василий Шаган във втората неделя след Неделя подир Въздвижение – 29.09.2019 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Днешното Евангелие (Вж. Лука 6:31-36), братя и сестри, започва категорично със златното правило, което често сме чували и го знаем – „Както искате с вас да постъпват човеците, така и вие постъпвайте спрямо тях”. Това правило мнозина от нас не просто го знаят, но и се опитват да се ръководят от него в живота си. Но Христос продължава и категорично веднага след това заявява: „И ако обичате ония, които вас обичат, каква вам награда? Защото и грешниците обичат ония, които тях обичат.” И това означава, братя и сестри, че ние сме призвани не просто да постъпваме, както римляните – да даваме, за да ни дадат, и да правим добро, ако искаме да получим добро – а да постъпваме така, както и самият Той е постъпвал, да се пожертваме дори за своите врагове и да даваме на заем без да очакваме то да ни се върне. Защото това очакване, братя и сестри, винаги се промъква користта, и не е лъжа, че много често ние от корист служим и услужваме един на друг – за да ни се върне, да получим обратно, било то внимание или някакво добро. И така, в лицемерното си отношение един към друг, ние не просто не се обогатяваме, а се смаляваме. Защото един ден осъзнаваме, че всичко, което сме вършили, не е било от добро сърце, а от желание да ни се върне... И накрая дори приятели нямаме.
Но дали животът е за приятели, или за нещо друго? Нека погледнем Христос – Неговите приятели и тези, които се кълняха, че ще Го следват до смърт, се разбягаха и Го изоставиха на кръста. Христос служеше без да очаква това да Му се върне, а тази жертвена любов, която Той показа към всички, всъщност роди това, което ние сега унаследяваме заедно с вас като Божия благост и от която толкова силно се нуждаем. Защото оказва се, че в края на дните си, в своята преклонна възраст, ние не се нуждаем просто от човека до себе си, а от благост, която е много повече и не е нещо, което пада просто така от небето. Тя е благост, която ние можем да усвоим чрез благодатта на Светия Дух в своя християнски църковен живот, ако се потрудим така, както ни заръча Христос в днешното Евангелие: „Но вие обичайте враговете си и правете добро, на заем давайте, без да очаквате нещо, и ще ви бъде наградата голяма и ще бъдете синове на Всевишния”.
Когато ние говорим за получаване на награда или за някакви ползи, трябва да разсъждаваме от гледна точка не на някакво наше тукашно благополучие или комфорт, а награда, която би могла да ни направи синове на Всевишния. Защото, както казва Христос: „Ако сте синове на Всевишния, ще бъдете синове на Този, Който е благ и към благодарните, и към злите”. Синовете на Всевишния обичат Христос с истинската любов, защото вярват, че Той е Този, в Когото е изворът на благостта – не заради красивите речи, не заради това, че Той е дошъл в света и е бил с хората, а заради това, че всичко, което Той е направил: Неговото слово, Неговото слизане и приемане на човешка плът, Неговата жертва и Неговата любов, която Той показваше навсякъде, е всъщност тази благост, от която ние се нуждаем и към която Той ни призовава. Да бъдем такива, какъвто е и Той самият, защото в Него е образът на нашата човечност. В Него е образът на съвършенството.
„Бъдете милосърдни, както е милосърден и вашият Отец небесен” – така завършва днешното Евангелие... Как да бъдем милосърдни като Него? Как да бъдем съвършени, както и Той е съвършен? И изобщо, братя и сестри, в нашите духовни трудове ние за това усъвършенстване ли се трудим, или за да може по някакъв начин да бъдем опазени от страхове, от болести, от притеснения, от смъртта?... Всеки един от нас ги е имал тези притеснения и може би е добро начало, за да започнеш да търсиш изхода и спасението. Но спасението, братя и сестри, това е да бъдеш съвършен, както е съвършен и нашият Отец небесен, да бъдеш милосърден, както е и Той, да станеш като Бога – но не по Адамовски, а обожен, чрез Светия Дух, във връзка с Този, Който дава Своята благост на всеки един от нас. (...)
Всичко и във всичко е Христос (Кол. 3:11)
Това е светът, за който всеки един човек мечтае. Защото, ако „всичко и във всичко е Христос”, това означава, че всичко и във всичко е Неговата божествена благост, Неговата любов, Неговият мир, Неговата правда, Неговата истина...
Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината
Св. Атанасий е искал винаги да има единство, но за съжаление тогава имало много ереси и проблеми. Нека ние, като негови следовници, да пребъдваме в единството, в Христовата вяра и в Христовия мир... Проповед в навечерието на празника.
Всеки ден е възможност за духовно израстване. Проповед на Обрезание Господне
Колко е хубаво, че имаме тази възможност – всеки ден по малко да слагаме в касичката, която никой не може да ограби, и спестеното в нея не може да бъде разядено от молците. Тази касичка е нашето сърце...
Какво се случва в центъра
Алтернатива - януари, 2025
Излезе от печат първият брой (302) на сп. „Алтернатива” за 2025 г. В началото на новата година си припомняме същността на духовния живот. Какво представлява той и как преценяваме, че напредваме в него?...
Коледарско благовестие
В тая същата страна имаше пастири, които нощуваха на полето и пазеха нощна стража при стадото си. И ето, яви се пред тях Ангел Господен... И рече им Ангелът: не бойте се: ето, благовестя ви голяма радост... защото днес ви се роди в града Давидов Спасител...
Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Последователността на степените на духовното издигане от греха до богопознанието и обожението
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Проповеди
Всеки ден е възможност за духовно израстване. Проповед на Обрезание Господне
Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Интервю
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него
За Христос и рая, за Дон Кихот и свободата
На Богоявление се освещава водата, която е в основата на всичко
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1