
Да преобърнем сърцето си

Проповед на иконом Георги Стоименов във Втората неделя след Неделя подир Въздвижение – 1 октомври 2023 г., храм „Св. Архангел Михаил”, гр. Варна.
„И ако обичате ония, които вас обичат, каква вам награда? Защото и грешниците обичат ония, които тях обичат...” (Лук. 6:32)
Христос, идвайки в света, през цялото време на Своята проповед ни учеше на това – да обичаме. Да се обичаме един другиго, да показваме любовта си. И ето тук сега, в това Евангелие (Лук. 6:31-36), Той ни разкрива, че да обичаме тези, които са добри към нас, които са благосклонни и ни също ни обичат, е лесно. Но я си представете, доколко можем да обикнем онези, които са постъпили нечестно спрямо нас, онези, които са ни обидили, онези, които са ни излъгали, онези, които са ни наранили. Доколко сме способни дори само да им простим?
Всеки в живота си се е срещал с нещо подобно. Ако се върнем към онзи момент, в който ние сме се почувствали обидени, наранени, излъгани, то колко лесно и дали въобще можем това чувство, което изпитваме, да го заменим с чувство на любов? Доколко сме готови лесно да опростим, да не се разплатим по същия начин, по който сме получили, а да обърнем другата буза и да простим с любов? Да прегърнем човека, който ни е обидил, да прегърнем човека, който ни е наранил и излъгал, който ни е злепоставил...
Виждате, тук е необходима малко повече сила на волята. Необходимо е да превъзмогнем гнева си, да превъзмогнем злобата си към този човек, и не само да ги превъзмогнем, а да ги превърнем в любов. Защо? Защото така ни учи Христос. Да дадем воля на любовта си към тези. И не само към тези, които нас обичат, а даже към тези, които не ни обичат. Да постъпваме добре към тези, които не постъпват така с нас. И трябва да го правим най-малкото затова, защото и те са синове на Авраама.
Да постъпваме по този начин е трудно. Особено когато нашето его е по-голямо. Когато мислим, че сме повече от този, който е до нас, който ни е обидил, или онзи, който дори в църква не е стъпвал... и затова пред Бога сме по-високо от него... За всички е ясно, според мен, че за да заобичаме този човек, трябва да загърбим егото си, трябва да загърбим злобата си, трябва наистина да преобърнем себе си и сърцето си. Трудно е да обичаме така.
В днешния материален всичко това, което се чу в днешното Евангелие, всичко е трудно. Кой от нас ще даде на заем, без да очаква този заем да му бъде върнат!? Че ние живеем в ерата на заемите... Всеки втори днес има заем, ние дори не си представяме живота без тях. Но истината е, че заради заемите, които имаме, не трябва да ставаме душевадци. По-добре е да помагаме и да се раздаваме, защото Христос към това ни е призвал. Да търсим царството небесно, като отделим всяко земно и веществено, и да Го последваме. Да последваме Неговите заповеди, онова, което Той ни е завещал, постигайки и вървейки към вечния живот в царството Божие. А пътят към това царство минава именно не през користта, а през любовта, през добротворчеството, през помощта към всички хора. Не само към онези, които са ни симпатични, а към всички.
Така че следващия път, виждайки човека в беда, нека да се постараем да му подадем ръка с любов. Не по заслуги и не по задължение, а с любов. Именно това ще бъде нашата помощ по пътя към нашето спасение. Амин.
Втора неделя на Великия пост
Когато нямаш нищо, когато единственото, което е останало, е голата ти душа пред Бога, дали ще се намери човек за нас, който да ни спусне. Дали ще се намери човек, който да види човека в нас и да ни заведе при Христос...
Прошката ни уподобява на Бога
Да не забравяме да прощаваме. Защото ако всеки ден се обръщаме към Бог с думите: „и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници”, нека се опитаме това да го въплътим и в нашите мисли, в нашите чувства, в нашето отношение към заобикалящия ни свят.
Мъртъв беше, и оживя, изгубен беше, и се намери (Лука 15:32)
В една от подготвителните недели на Великия пост Светата ни църква ни напомня за една притча, един разказ, който Христос е разказал на своите ученици, а именно Притчата за блудния син.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност