
Държавникът, който издигна България извън рамките на земното съществуване

1116 години от успението на св. цар Борис на 2 май 907 г. Кой е бил св. цар Борис и какви следи е оставил в българската история? Княз или цар е правилно да го наричаме? Защо към името му Църквата е добавила равноапостолен?
Записът е от 2017 г. за сайта Добротолюбие.сот. С доц. д-р Павел Павлов от Богословския факултет на Софийския университет разговаря Николина Александрова.
Доц. Павел Павлов: За мен св. цар Борис е най великата личност в българската история и не само в светски и исторически, а по-скоро в църковен смисъл. Не е пресилено да го наричаме цар. Както и думата равноапостолен съвсем не е случайна. По-скоро ние сме загубили усета за съдържанието на тези думи. Светият цар Борис извършва дело, което е подобно на делото на апостолите, дело, което извършва св. Константин Велики. Затова той е царят, когото свързваме с цялата българска християнска традиция. Неговата дейност е централна в българското православно християнско предание. Покръстването на държавата и промяната на законите ѝ според Евангелския закон водят до добрите плодовете във всички сфери на живота. Той е държавникът, който издигна България извън рамките на земното съществуване до височината на небесните простори, близо до Църквата и Царството Божие… Моделът, който се създава по времето на св. цар Борис, след време се използва и в други съседни страни. Началото винаги е в Христос и в Църквата. Когато се центрира Христос правилно в една традиция – духовна, политическа, културна и каквато щете, тогава има плодове… Изграждането на поместна църква, създаването на писмен език, култура, изкуство, чийто център е Христос – това е изключителният принос на свети цар Борис. Всичко друго, което се случва, е заради центрирането на Христос в основата на това предание. И то ражда плод. (Повече чуйте в цялото интервю - във видеоматериала)
Вижте също и прикачените след статията записи от нашия Ютюб канал.
Източник: dobrotoliubie.com
Текстова обработка на записа: Архангел.бг
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност