Да живеем възнесени над земното
Проповед на иконом Василий Шаган на Възнесение Господне. 17 май 2018 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
Честит празник, братя и сестри!
На четиридесетия ден след Своето възкресение Христос се възнесе на небето в слава, заобиколен от ангели, в присъствието на Своите ученици, светите апостоли, които се чудели какво се случва.
Този празник остава някак по-незабележим, но е много важен. В този ден Христос свидетелства за истинското Небе, братя и сестри. Онова, към което и ние сме се устремили и на което и ние искаме да бъдем въздигнати. Къде е то? – ще попитате – толкова хора летяха високо в космоса и не видяха там Бога, не видяха рая, за който говорим ние, християните. Много отдавна св. Йоан Златоуст отговаря: Защо ми е небето, когато сам аз съм небе. Категоричен отговор, който свидетелства, че Небето – това е Царството Божие. Небето – това е царството на правдата и истината. Небето – това е царството на любовта. Небето – това е одухотворяването и обожението на човека, когато човек се издига към Божията слава и се освещава през целия си живот от Бога и Неговата благодат чрез Светия Дух.
Затова, братя и сестри, възнесението на Господа, което празнуваме днес, е радост за всички нас. С тази радост тогава си отидоха и апостолите, макар че се разделиха със своя учител. Но Той им показа пътя, свидетелства, че вратите на Царството Божие са отворени, и обеща да дойде отново. Малко след това възнесение, апостолите ще започнат своята проповед, ще започнат тежките изпитания за тях – големите изкушения, гонения, смърт. Но не спират да свидетелстват за тази голяма радост.
Забележете, мнозина от нас живеят с мисълта, че краят на живота – това е гробът, в който червеите ще изядат нашето тяло. Много хора в света са убедени в това. А ние вярваме, че се погребваме в тление, за да възкръснем в нетление. Но за да стане възможно нетлението, ние още тук, на земята, трябва да живеем възнесени над земното. Това е възможно, ако ние приемаме Христовата изкупителна жертва на Кръста и се покланяме на тази жертва и на Неговия Кръст, като вярваме, че така Той ни е изкупил от смъртта и тлението и ни е дал Своята благодат – да се освещаваме чрез нея до обожение, до богоуподобяване. Както казва св. Атанасий: Бог стана човек, за да стане човек Бог. Затова, ако вярваме, че въплъщаването, смъртта, възкресението и възнесението на Господа са за наше обожение, не трябва да оставаме в страстите си, а да живеем тази вяра и да се стремим към Небето.
Това е възможно. Макар да ни е трудно да повярваме – как един прекалено земен човек би могъл да се освети. Но Бог от време на време ни праща потвърждение, че е възможно. Познавам човек, който преди две години дойде в храма изпаднал до безобразие, нямаше вяра в никого, нито в Бог, нито в живота, нито в себе си, не искаше да живее. Но наскоро ми сподели, че познавайки вярата, четейки Евангелието, следвайки послушанията, молейки се, участвайки в Тайнствата, усетил Божията сила, усетил как Господ го измъква от нищетата, и сега има всичко. Не материално – има вяра, има към какво да се стреми и на какво да се надява.
Така, братя и сестри, възнеслият се Господ ни показва, че е възможно възраждането, възможна е промяната, възможен е животът, възможно е да тържествува правдата и любовта, и мирът, защото всичко това идва от Бога. Затова, ако жадуваме за тях, но се чудим къде да ги намерим, час по-скоро трябва да се обърнем към Господа и на Него да се уповаваме, и от Него да се вдъхновяваме и да се учим.
Божието благословение да бъде над всички вас! Да бъдем всички верни на Господа и в суетата на деня винаги да намираме време да Му благодарим, да Му се покланяме, да участваме в Тайнствата на Църквата, да приемаме своите братя в Христа, да се радваме, че не сме сами, когато стоим пред Него, защото там, където двама или трима са събрани в Негово име, там и Той е сред нас и ни казва: Не бойте се, Аз съм с вас през всички дни на живота ви. Амин!
Съзидателна радост
Ние сме предназначени за небето – там е нашето истинско отечество. Само с Бога човек може да живее милиони години. Затова нека живеем така, че това да стане възможно за нас – вечността да не ни разрушава. И тогава Бог ще ни я даде.
Пътят на нашето възнесение
Този ден за нас е ден на нашето одухотворяване, което Христос показа със Своето възнесение – като път. Да се съединим с Него, да отъждествим своя живот с Него – това е нашето призвание. А като знаем своето призвание, тогава придобиваме истинска надежда, като тази на апостолите...
Възнесение Господне - радост в раздялата
Прощаваме се с Пасха, „отдаваме” я до следващата година. И някак си естествено е да изпитваме тъга. Но едновременно с нея към нас снизхожда нова радост. Радост от съзерцанието на празника Възнесение Господне...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1