
Спасовден. Възнесение Господне

Възнесение не е само един от дванадесетте Господски празници - то е венецът, украшението и изпълнението на Господските празници. То е денят на нашето спасение. Ако на Благовещение започва нашето спасение, при възнесението на Христос виждаме, че то е възможно наистина, че то се е случило. Друг е въпросът, дали ние живеем с мисълта и надеждата за нашето спасение? Или го разбираме само в неговия земен смисъл – да се избавим от бедите, болестите, войните и други неблагополучия в земния ни живот. Но това ли е истинското спасение?
Христос е дошъл да ни спаси от греха и от смъртта, братя и сестри. Нещо, което поради своите немощи не бихме могли да постигнем сами. Но ако придобием чиста любов към нашия Господ, ще придобием и Царството Божие, което Той е приготвил за нас. Затова наричаме днешния празник Спасовден, защото е денят на нашето спасение.
У нас, както и при доста други православни народи, днес се отдава почит и към починалите. Мнозина смятат, че това е в разрез с Господските празници, и най-вече не приемат суеверията, разпространени във връзка с почитането на мъртвите на Спасовден. Едно от тях е, че в този ден те отново биват прибирани от Господ, след като на Възкресение са били разпуснати.
Душите на починалите винаги са в ръцете на Господа, братя и сестри, и Той се разпорежда с тях. Няма такива моментни отпуски, нито после някой да ги прибира отново. Но това не означава, че в днешния ден не бива да отдаваме почит и да си спомняме за мъртвите. В Христовото възнесение ние имаме надежда не само за нашето спасение, но и за спасението на нашите починали близки, които ние помним и ги препоръчваме на Господ, да има и Той вечна памет за тях. Защото и за тях Той се е възнесъл, и за тях е отворил Царството небесно, и за тях е възможно спасението. Затова с молитва или милостиня може да почетем тяхната памет, като изчистим вярата си от всякакви суеверия.
И нека подобно на апостолите си тръгнем днес с радост, че се е случило обожението и освещаването на цялото човечество, отворени са вратата към Царството Божие и Христос ни е дал обещание за Духа на истината, Утешителя, Който да пребъдва с нас вовеки. И в тази радост да се настроим на добри дела в оставащите дни до Петдесетница, за да намери Светият Дух място и в нас, и да ни освети. Нека се подготвим в тези дни за Свето причастие и да живеем, подобно на апостолите, като истински свидетели на Христа в този свят.
Амин!
Проповед на отец Василий на Възнесение Господне в храм "Св. Николай Чудотворец", Варна - 9 юни, 2016 г.
Съзидателна радост
Ние сме предназначени за небето – там е нашето истинско отечество. Само с Бога човек може да живее милиони години. Затова нека живеем така, че това да стане възможно за нас – вечността да не ни разрушава. И тогава Бог ще ни я даде.
Пътят на нашето възнесение
Този ден за нас е ден на нашето одухотворяване, което Христос показа със Своето възнесение – като път. Да се съединим с Него, да отъждествим своя живот с Него – това е нашето призвание. А като знаем своето призвание, тогава придобиваме истинска надежда, като тази на апостолите...
Да живеем възнесени над земното
Възнесението на Господа, което празнуваме днес, е радост за всички нас. С тази радост тогава си отидоха и апостолите, макар че се разделиха със своя учител. Но Той им показа пътя, свидетелства, че вратите на Царството Божие са отворени, и обеща да дойде отново...
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност