Страх от обвързване (+Видео)
Запис от срещата в „Архангелова сряда”, провела се на 12 февруари, посветена на темата за любовта, но от една по-различна гледна точка: Нерешителността в любовта и страхът от обвързване. Своето мнение по този въпрос споделиха иконом Василий Шаган и психотерапевтът Емилия Бойчева. Кои са основните причини, които провокират у хората днес страх от продължително обвързване? Какво ни пречи? А може би по-точният въпрос е: какво не ни достига?
Отец Василий: Идеята за днешната среща е моя. Защо за нерешителността в любовта и страха от обвързване? Защото в своята свещеническа практика, за съжаление, години наред виждам и констатирам колко е трудно за съвременните млади и недотам млади хора да се втурнат в това най-вълнуващо приключение. И когато виждаш как много хора след тридесет години страдат поради това, че по една или друга причина не им се е случило да намерят любовта на своя живот, ти започваш да страдаш заедно с тях. В един момент започнах да правя портрет на всеки един човек , като си отговарях аз на въпроса, защо всъщност при него не се е случило това. Оказа се, че има определени профили, характеристики, поради които конкретният човек не е успял. И най-чето срещаният профил е тяхната нерешителност. Нерешителност да се влюбят, нерешителност да се втурнат в това чувство, което ние наричаме любов.
Решителността при хората е различна в различните възрасти, които ние преживяваме. По един начин човек е решителен, когато е на 20-25 години, и съвсем по друг начин проявява решителност в любовта човек, който е на 35-40 години. И не защото има голяма разлика в годините, не само заради това. Всъщност, когато ни е гледаме човека на 20 и същия на 35, ние трябва да разбираме, че имаме в един образ два различни човека. Човекът на 35 вече е пораснал, той се е изградил, придобил е различни качества и, бидейки доста изкушен от живота, е получил толкова много белези върху органа на своята чувствителност – върху своето сърце, че вече по друг начин чувства и вече не е така предприемчив като човека на 20 години.
Равносилно е на белезите, които ни остават от раните. Ако имате някакъв сериозен белег по тялото, сигурно усещате, че това място вече не е толкова чувствително, дори е изтръпнало – нервните окончания са малко нарушени там и ние на го усещаме добре. Може да кажем, че същото се случва и с нашето сърце. Когато човек има много изкушения и опитности, в нашия случай разбирайте любови, разочарования, раздели, падения, блудни преживявания, то всеки един случай оставя белези върху сърцето. И когато белезите са прекалено много, поради многото твои изкушения, ти много по-трудно можеш да се влюбиш. (...)
Емилия Бойчева: Обикновено никой не идва на консултация или терапия със заявката: „Имам страх от обвързване”. Идват с различни проблеми, например: „В депресия съм, нищо не ме радва”; „Постоянно съм тревожен”; „Чувствам се самотен и неприет”; „Липсва ми самочувствие и не мога да се отстоявам, постоянно съм в стрес”; „Не мога да задържа нито една връзка – или ме предават, или ме изоставят, все не улучвам правилния/правилната”; „Раздвоена съм – да се разделя ли с партньора си или не”; „Пристрастен съм към секса”; „Постоянно преяждам” и т.н. Тоест все неща, които на пръв поглед нямат нищо общо с някакъв страх от близост или обвързване…
Наистина, най-големият дефицит, най-трудното нещо за нас хората е да се научим да обичаме. Обаче кой да ни научи да обичаме? Как се учи на любов?... И тук духовната страна е много близка, върви ръка за ръка с психологическата – винаги е така и няма как да бъде иначе. Всъщност на любов ние се учим в семейството си – от хората, които са ни отгледали, които са ни възпитавали, които са били пример за нас, които са ни показвали как се обичат, как се отнасят един с друг, как общуват, как си прощават, как са великодушни, как са нежни един към друг… И всъщност какво се оказва – коренът, жилото на тази невъзможност да обичаме, да знаем какво е любов, да преживяваме истинска любов, се крие именно там, където ние не сме били научени, там, където сме гледали пример и сме си правили някакви изводи да мъжете, за жените и отношенията между тях…И когато човек не е имал този пример са да обича, той израства с така нареченото в психологията Бозово недоверие. (…)
Текстът е със съкращения, цялата беседа вижте в прикачения видеофайл:
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Да разсъдим честно в самите себе си: дали сме достойни за неговото име и дали Църквата и обществото ни днес са тези, които е имал в мечтите и в молитвите си и които е градил с неуморните си трудове Охридският чудотворец?
Сказание за чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница от манастира Дохиар на Света гора
Божията майка продължава да оказва чудодейна помощ на прибягващи към нея с вяра. На мнозина слепи е дарила проглеждане, на хроми – прохождане, избавяла е мнозина от корабокрушение, освободила е пленени и е извършила безброй други чудеса...
1 ноември. За началото на празника
Националните катастрофи коренно променят обществените настроения в България. ... Министърът на просвещението в правителството на БЗНЗ – Стоян Омарчевски, през 1922 г. поема инициативата да превърне Деня на народните будели в официален училищен празник...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1