
Празникът на храма

Той не е като всеки друг ден. Дори да е делник и да вали от сутринта (както тази година), това не отнема нищо от достойнствата му. Нито е по-малко тържествен, нито по-малко хора се събират на празничните служби, нито молитвата и почитта към патрона на храма е по-слаба.
Още на 7-ми, на празничната Вечерня, храмът се изпълни с хора. И с хлябове за Петохлебието. А по време на акатиста всички пригласяха на певците: „Радвай се, Михаиле, велики архистратиже, с всички небесни сили!”
На 8 ноември още за Утринята хората заприиждаха. Дъждът ту спираше, ту се усилваше, а в храмът все повече придобиваше пълнота. Част от нея беше и хорът на певците, обучаващи се в курса по източно пеене към Духовно-просветния център.
След Светата Божествена литургия празникът се пренесе на двора. С панихида на гроба на първия свещеник, служил в храма, протойерей Константин Дъновски, отдадохме почит на възрожденците, чието дело, както каза иконом Василий Шаган, трябва винаги да помним с благодарност. Те още преди Освобождението, преди да се сдобием отново с държава, водени от духовниците и учителите, са възродили паметта българска. Строили са храмове и училища и въз основата на Евангелието и християнската вяра са будили паметта за онова, което трябва да пазим, докато сме живи, за да имаме и държава и да сме истински човеци.
Тогава дойдоха и специалните гости на празника – ученици от Търговската гимназия и група възпитаници на Дневен център – Чайка. В голямата зала на втория етаж, където някога е заседавала Варненската църковно-училищна община „Напредък”, те научиха историята на храма и на първото българско училище в града ни. Поговориха и за празника на св. Архангел Михаил, и за отминалия наскоро празник на будителите, част от които са били хората, дали мило и драго, за да го има днес това кътче от Възраждането в центъра на Варна.
След водосвета и благодарствения молебен за здраве беше благословена празничната трапеза.
Благодарим на всички, които помогнаха с дарение или със служение за празника на св. Архангел Михаил!
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност