
Архангеловден. Кой е като Бога?

Днес честваме паметта на един велик войн – Архистратига Михаил. Той повежда войнството от ангели, останали верни на Бога, и побеждава. Както чухме в Евангелието (Лука 10:16-21), денница пада като светкавица.
Най-големият дар на човека, даден от Бога, е свободата. Свободата да избира. Колко е красиво това усещане – ти сам да определяш живота си! И най-голямата награда на християнина е когато се научи да се смирява, да се покорява на Божията воля… Когато открие, че свободата без Божието благословение много трудно може да управлява неговия живот, а го води към тщеславие и суета… Когато разбере, че ценното и красивото в неговия живот е там, в Бога, и доброволно се откаже от тази свобода и я повери в ръцете на Бога.
Михаил означава „кой е като Бога”. Това е неговото име. Това е бил отговорът, когато денница му предлага да отиде на негова страна. Този отговор и тази твърда вяра и упование в Бога му дават възможността и силата да се изправи срещу денница и да победи.
„Кой е като Бога” е отговорът, който ние можем да дадем и в нашия живот… Когато дойдат изпитанията. Защото те, както казват светите Отци, са огън, който очиства златото… Дали сме готови да се откажем от материалното за вярата? Къде е сърцето ни? Защото където е то, там ще бъде и нашето богатство. Дали и ние като Архистратиг Михаил ще се изправим срещу изпитанията, защото обичаме Бога повече от всичко, което имаме?
Когато дойде време да вземаме решение за нашия живот, тогава си проличава на кого се уповаваме, в кого вярваме и на кого даваме свободната си воля. И това време не е далечно, а всяка минута, всеки час вземаме важни решения – къде да отидем, с кого да седнем на една трапеза, какво да кажем… И оттам започва любовта ни. Оттам започва и изпълнението на Божиите наредби, закона Христов. Дали да обикнеш онзи, който те мрази… Дали ще покажеш превъзходство над незнаещия, или ще му помогнеш да израсне и намери пътя на познанието на себе си и Бога… Зависи от тебе... Така, както Христос не изискваше нищо от тебе, а дойде и се предаде на кръстна смърт, за да те изкупи от плена… Нека се постараем като Архистратига Михаила, когато дойде време да направим своя избор, да кажем вътре в себе си: Кой е като Бога? И тогава да направим своя избор – на любов, на търпение, на смирение и на упование в Него. Амин! (вж. видео под текста)
С тази проповед протойерей Михаил окуражи вярващите в днешния празничен ден (макар и делник), дошли на Светата литургия в храма на св. Архангел Михаил във Варна. Хорът за източно църковно пеене под ръководството на Мартин Димитров добави сила, красота и тържественост на тази всеобща прослава на Бога и Неговия верен Архистратиг.
След богослужението в храма празникът продължи на двора, където пред гроба на първия свещеник, служил в храма, протойерей Константин Дъновски, беше отслужена панихида за възрожденците, които са дали някога и сили, и средства, за да има българско училище, читалище и храм в нашия град, където празнуваме и днес. Пред събралите се хора там, а по-късно и на благодарствения водосвет иконом Василий Шаган каза:
В деня, когато се навършват 30 години от кончината на митрополит Йосиф, ние си спомняме и за другите двама наши починали митрополити – Симеон и Кирил, както и за свещениците, служили в този храм, и за всички будители-възрожденци, които са се потрудили за това място. Хубаво е да имаме тази памет за тях, защото тя е като родовата памет – подклажда нашата вяра със самочувствие и ни кара да подражаваме на тях и на тяхното дело. Бог да ги упокои в селенията на праведните и нас да ни помилва! Нека помним винаги и за Бога, и за Негоните приятели и угодници – светиите, и за светите Ангели и цялото небесно войнство, които винаги служат пред Божия престол и могат да ни се притекат на помощ, ако ги призоваваме. Да благодарим за това, което имаме и да не се оплакваме за това, което нямаме, и тогава ще имаме радост!
Честит празник!
Снимки от празника – в ГАЛЕРИЯТА
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност