
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него

Отец Алексей Атанасов служи в морския храм „Св. Николай Чудотворец” в гр. Варна. Отговаря и за храмовете в Суворово и с. Чернево. Завършил е Богословие в Шуменския университет. Баща е на четири деца.
Отче, как трябва да се подготвим за Бъдни вечер и за Рождество Христово и как да се предпазим от суеверията по време на светлите празници?
Ние се подготвяме не за Бъдни вечер, а за Рождество Христово. За да не бъде човек повърхностен християнин, подготвяйки се за празника, трябва да отдели време, да отиде в храма на богослуженията, да се подготви за изповед и да се срещне със свещеник, за да се изповяда и да може да се причасти на празника. Това е най-важната подготовка.
Със сигурност медиите сега ще ни залеят с един куп поверия и суеверия, свързани с Бъдни вечер, но всичко това е суета. Самата дума суеверие, означава напразно, суетно вярване, суетене около неща, които не се отнасят до истината за празника. Суеверията и суетата са излишни пред Бога и всъщност ни отдалечават от Него. Понякога ставаме смешни в Неговите очи със суеверията си, но човек е склонен да повярва в какво ли не, само и само да заобиколи истината за нашата вяра. А истината за този празник е, че се ражда Спасителят на човеците – Иисус Христос.
Кои са най-често срещаните суеверия, които са в разрез с религията?
Най честите суеверия са свързани с трапезата – че трябва да се сложат нечетен брой постни ястия, че трябва да се сложи паричка в питката и непременно вечерята да се прекади с тамян. Първо, откъде е станало известно, че нечетното е по-свято от четното число? И кое от всички нечетни е най-свято? И ако през целия пост хората не са постили, то е абсолютно безсмислено само на Бъдни вечер да се слагат постни ястия. А паричката слагат за късмет – който я намери, ще има късмет и пари цяла година… Някак си доста евтино и лесно е всичко това...
Прекадяването с тамян е хубава традиция, но не като някакъв магически ритуал. То има смисъл само когато сме се помолили в същото време, защото издигащият се дим от тамяна е символ на молитвите, които отправяме към Всевишния Бог. Кадене без молитва също е суета. А молитвата идва, когато имаме силна вяра и желание да бъдем с Бога.
Аз съм бил свидетел на Божията милост към хора, които идват в храма с такава силна вяра.
Разкажете за коледно чудо във Вашата практика?
Миналата година на Бъдни вечер, малко преди да си тръгна от храма, към 17 ч., влязоха двама мъже с бради, с източни черти, и на турски се опитаха да ми кажат нещо. Аз не разбирах нищо, но точно в този момент се оказа, че в храма е една жена, която добре знае английски, и ни помогна с превода. Оказа се, че мъжете са моряци, турци, но приели християнството – показаха ми кръстчетата си под блузите. Единият ме помоли да се моля за майка му, която е онкоболна. Бяхме толкова щастливи, че в точния момент се намери кой да ни превежда, и молитвата на човека да бъде чута.
А вторият случай, който знам, е с една жена, вече на средна възраст, която нямала деца, и лекарите не ѝ давали надежди. Тя на 24-ти дълго време се молила в храма, да я дари Бог с дете. И след няколко седмици чудото станало, тя забременяла.
Затова не бива да осуетяваме живота си, а както тези хора, както всички, за които четем в Евангелието, които са търсили Бога, лична връзка с Него, така да правим и ние. И какъв по-добър повод от рождения Му ден!?
24.12.2016 г.
Източник: 24chasa.bg
На Богоявление се освещава водата, която е в основата на всичко
Този празник всъщност ни напомня, че трябва да се осветим отново. Не просто да отидем да запалим свещичка... И да не се ограничаваме само с някакво външно религиозно почитание, а да пристъпим към този Христос, към въплътеното Слово, като се очистим от всички лоши мисли...
Трите дни преди Пасха. 2 част
Въпроси и отговори за събитията през Страстната седмица, за разпятието, погребението и Възкресението на Христос...
Трите дни преди Пасха. 1 част
Въпроси и отговори за събитията през Страстната седмица, за разпятието, погребението и Възкресението на Христос...
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица