За душите на починалите
В живота на Църквата всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците, но има три дни, отредени за специална почит към всички отишли си от нас. Наричаме ги Задушници - от "молитви за душите". Те се случват в събота, една седмица преди началото на три от постните периоди през годината: преди Рождественския пост е т.нар. Архангелова задушница (защото се случва около деня на св. Архангел Михаил), преди Великия пост (преди Неделя месопустна) и преди Петровия пост (събота преди Петдесетница), наричана още Духова Задушница (заради предстоящия празник) или черешова (защото освен жито /коливо/, хляб и вино, на панихидата в храма се раздават и череши). Всяка една от тези Задушници има своя дълбок смисъл и е добре да помислим повече за него, вместо за храните, които ще „подаваме”. Защото смисълът на тези дни е в молитвите за душата на покойниците.
През тази година „черешова” Задушница е в събота на 22 юни. По време на всеобщата панихида преди Петдесетница ние се молим за всички починали православни християни, защото със слизането на Светия Дух завършва домостроителството за спасението на човека, а в това спасение участват и починалите. Затова Църквата, като отправя на Петдесетница молитви за оживотворяване със Светия Дух на всички живи, се моли и за починалите, които са се сподобили с благодатта на всесветия и всеосвещаващ Дух Утешител още приживе, и тя е била за тях източник на блаженство. Молим Господ да прости нашите починали, и вярваме, че Божият Дух се докосва не само до живите и молещите се, но и до тях.
Ние молим Бога за прошка и милост към починалите, защото те вече нищо не могат да измолят за себе си – те могат да се молят за нас, но не и за себе си. Затова Църквата моли Бога да помилва онези, които са си заминали от този свят с вяра и надежда за възкресение. По молитвите на Църквата, благодатта помага на душата на починалия да се освободи от оковите на ада.
Задушниците ни дават радост от молитвеното общение в Бога със заминалите от този живот.
Не се отказвай никога да палиш свещ и кандило на гроба на покойника, призовавайки Господа Иисуса Христа. Това е угодно на Бога и носи голяма награда. Ако е грешен покойният, с помощта на Божията благодат ти ще можеш да измолиш прошка на прегрешенията му и ще го изведеш от ада във вечните райски селения. Праведен ли е, то това ще увеличи неговата награда.
Св. Кирил Александрийски, Слова
Архангелова задушница
На всяка Задушница отдаваме специална почит към починалите, а на Архангелова задушница у нас се молим и за душите на всички загинали воини. Тази година тя е на 2 ноември. В храм „Св. Архангел Михаил” ще започне след светата Литургия, приблизително в 10 ч. ...
Как да се помолим за нашите покойници?
Утре е Задушница. Молим се на Бога за душите на всички починали християни с надежда за възкресение и вечен живот. Заупокойната литургия в храм "Св. Архангел Михаил" ще започне с Утреня в 8:00 ч., а Общата панихида - в 10:00 ч.
В ръката на Бога
Преди Великия пост е първата здушници през годината. В тези специални дни, отредени за поменаване на починалите и молитва за душите им, Църквата се събира и моли Бога да помилва онези, които са си заминали от този свят преди нас...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1