Животът като общение (+Видео)
Запис на беседата на иконом Василий Шаган с младежите в Троянския манастир по време на едно кратко поклонническо пътуване (17-18 ноември т.г.). За сътворението на човека; за човешката индивидуалност; за св.Троица като предобраз на човешкото общение; за семейството, манастира и църквата като общност; за вярата, откровението и любовта в семейството.
Темата е доста интересна – засяга живота на човека, неговият произход и призванието му по принцип. За да навлезем в нея, би било хубаво да си припомним, че човекът е творение на Бога. Тоест възникването на човека в този свят не е случайно, а благодарение на Божията воля и на Неговия творчески акт, на Вседържителя като Творец. И ако се спрем на тези думи, може би ще си зададем и въпроса: А защо всъщност Той е пожелал да сътвори човека? Той е Вседържителят и има пълнотата на живота в Себе си – едва ли се е нуждаел от това, което е сътворявал. Може би е имал нужда да бъде споделен в Своето величие? Защото както човешката душа е всеотдайна и невинаги споделена, възможно е и Бог, Който е абсолютно всеотдаен, това, което сътворява, да го сътворява от желание да сподели Себе си и Своята вечност и съвършенство. И човекът като венец на това творение е поставен да бъде господар и добър стопанин на всичко, което Бог е сътворил. Бог вдъхнал в него диханието на Своя живот и го сътворил по Свой образ и подобие.
Но дори, когато знаем тези неща, невинаги можем да повярваме в тях и да ги приемем. Трудно се приема, че си сътворен по Божи образ и подобие, понеже трудно може да си представим какъв е образът на Бога и какво означава да си подобен на Бога... Ненаучени да живеем съобразно Бога, да вярваме в Него – че Той съществува, че участва в живота на света – на нас ни е трудно да си представим това. Например вие, можете ли да си представите какво е да си подобен на Бога и да носиш Неговия образ в себе си? Сигурно трудно, както и аз... Но знанието и вярата във всичко това, ми помага да разбера какъв е моят произход и какво е моето основно призвание (...)
Сказание за чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница от манастира Дохиар на Света гора
Божията майка продължава да оказва чудодейна помощ на прибягващи към нея с вяра. На мнозина слепи е дарила проглеждане, на хроми – прохождане, избавяла е мнозина от корабокрушение, освободила е пленени и е извършила безброй други чудеса...
1 ноември. За началото на празника
Националните катастрофи коренно променят обществените настроения в България. ... Министърът на просвещението в правителството на БЗНЗ – Стоян Омарчевски, през 1922 г. поема инициативата да превърне Деня на народните будели в официален училищен празник...
Добрата почва се формира с търсенето на Истината
Св. Димитър Солунски е отдал земния си благополучен живот за Живота. Каква представа е имал той за живота, че принципно, доброволно и съзнателно е отишъл на смърт? Какво съзнание за Живота е имал той, че отдал за Него своята младост, кариера и удобство? Вяра и принцип, за които е бил готов да умре, и го е направил....
Какво се случва в центъра
По стъпките на християнството в нашите земи
На 26 и 27 октомври 2024 г. 29 младежи, организирани от Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“, посетиха емблематични места, свързани с българската история, и се запознаха с пътя на християнството по нашите земи.
Деца от ЦНСТ гостуват в Духовно-просветен център "Св. Архангел Михаил"
На 01 ноември 2024 г. деца от различни Центрове за настаняване от семеен тип гостуваха в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил", запознаха се с дългия път на хляба от житното зрънце до нашата трапеза и научиха историята на първото българско училище и църква във Варна.
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - октомври, 2024
Деца от ЦНСТ гостуват в Духовно-просветен център "Св. Архангел Михаил"
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Задушници
Въздигане на Светия Кръст Господен
Установяване на празника Въздвижение
Обновление на храма „Възкресение Христово” в Йерусалим. Забравеният празник
Преображение Господне
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!