
Най-сладкият хляб
Дъждовният 15 юни не спря ентусиазма и приключенския дух на около сто деца от Добрич и техните учители, които вчера посетиха Духовно-просветния център. И макар да не са от Варна, останаха впечатлени от всичко, което научиха по програмата „На училище в първото българско училище на Варна”. А и кой не би се впечатлил, ако след беседата в залата, където тъкмо са му разказвали за историята на училището и борбата за самостоятелна българска църква, след това слезе на първия етаж и се окаже в храма. А пък в храма да разбере, че и той е част от Христовата църква и може реално да вземe участие в нейния живот, като се помоли с всички в храма или като... направи хляб например. Защото, оказва се, хлябът съпътства човека навсякъде, дори и в Литургията – за него благодарим и чрез него благодарим на Бога за благодатта Му над нас. И като доказателство за това, че нашите гости са си тръгнали оттук доволни, днес получихме кратко писмо от тях и подарък – текста на приказката „Най-сладкият хляб”, част от учебното съдържание по български език и литература в 4 клас. Благодарим им сърдечно за тематичния подарък и го споделяме с вас:
Най-сладкият хляб
Гръцка народна приказка
Живял някога един много, много богат цар. Един ден той изгубил апетит и не можел да сложи и трохичка в устата си. Лекари от близо и далеч идвали да го видят, но не успявали да му помогнат, а апетитът така и не идвал. Царят започнал да губи сили и ден след ден гаснел, защото нищо не можел да хапне.
Веднъж в двореца дошъл белобрад мъдрец.
– Ваше Величество, сигурно много се уморяваш от царската служба или много силно желаеш нещо, но не можеш да го получиш – казал старецът.
– Какво говориш, дядо, цял ден се излежавам на трона. А и каквото поискам, имам го – отвърнал царят.
Старецът помислил малко и след това казал:
– Чуй ме, царю честити. На теб нищо ти няма, проблемът е в хляба, който ти дават да ядеш. Заповядай да ти направят най-сладкия хляб на света. Ако хапнеш от него, ще оздравееш.
И старецът си отишъл.
Още същия ден царят заповядал на всички хлебари в царството да му приготвят най-сладкия хляб на света. Хлебарите се надпреварвали да месят и пекат сладки хлябове. Но на царя все не му харесвали, затова заповядал да намерят стареца и да му го доведат.
– Царю честити, сигурно хлябът, който са ти направили, не е толкова сладък, колкото трябва. Ако наистина искаш да опиташ хляба, който ще те излекува, ела с мен само за три дни, но ще правиш, каквото ти кажа – рекъл старецът.
Царят приел поканата. Облякъл се със стари дрехи, обул стари обувки, за да не го разпознае някой, и излязъл със стареца от двореца.
Отишли край една засята нива, където старецът живеел в колиба. На другата сутрин, още преди да се съмне, старецът събудил царя, дал му един сърп и му казал:
– Ела да жънем.
Започнал царят да жъне под ярките слънчеви лъчи. Не седнал да си почине цял ден. До вечерта ожънал и навързал много снопи. Свечерило се. Чак тогава старецът и царят се прибрали в колибата и легнали да спят, без да са сложили цял ден и залък в устата си.
Рано-рано на другата сутрин старецът събудил царя и му казал:
– Днес ще вършеем житото, което ожънахме вчера.
Натрупал царят житните снопи накуп и започнал да ги удря с дърво, докато зърното се отдели от стъблата. Така минал още един ден, а царят и старецът нищо не сложили в устата си и легнали гладни.
На третия ден старецът пак събудил царя рано-рано и му казал:
– Ставай, царю, че трябва да занесем житото на воденицата, за да го смелим. Ти ще носиш чувала. Ще отидем на мелницата, дето е близо до върха на планината.
Царят едва станал от умора. Нарамил чувала с житото и го отнесъл до мелницата.
Смлели житото. Нарамил царят чувала с брашното и по обед се прибрали в колибата.
– Ела сега да месим – казал старецът.
Сипал малко брашно и дал на царя да меси. След това го изпратил да донесе дърва. Разпалили фурната и късно следобед метнали три-четири хляба.
След малко хлябовете се изпекли и ги извадили от фурната ароматни и хрупкави. Царят се нахвърлил върху тях като гладен вълк, разчупил единия и започнал лакомо да яде. Щом хапнал първата хапка, той радостно извикал:
– Това е най-сладкият хляб на света! Но как така, като дори една лъжичка захар не сме сложили в него?
– Царю честити, да знаеш, че захарта в твоя хляб е потта, която изля, за да го приготвиш. Сега може да се върнеш в палата и да помниш, че ако работиш, от сега нататък няма да ти липсва апетит. – И с тези думи старецът изпроводил царя.
Алтернатива, февруари 2025
В новия брой на „Алтернатива”. Как да обичаме, без да изискваме, без да се опитваме да подчиняваме ближния на своето его? Христос ни е дал много примери за истинска любов в Евангелието... Остава нашето участие - да Му се доверим...
Алтернатива - януари, 2025
Излезе от печат първият брой (302) на сп. „Алтернатива” за 2025 г. В началото на новата година си припомняме същността на духовния живот. Какво представлява той и как преценяваме, че напредваме в него?...
Празнични икони. Рождество Христово (+Видео)
В първия епизод от поредицата е представена иконографията на Рождество Христово. Какво ни разказва тази празнична икона? Какво е изписано върху нея и умеем ли правилно да „прочетем” написаното?
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица