Да се покаем пред Бога и да бъдем Негови
Думи на Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан на Великото повечерие в понеделник (27.02.2017 г.) след канона на св. Андрей Критски. (със съкращения)
Откъде да започна да оплаквам деянията на моя окаян живот? Какво начало да сложа, Христе, на моето сегашно ридание? …
Този същностен въпрос задава преподобният Андрей Критски в началото на своето покайно произведение. Както той, така и ние не знаем откъде да започнем да оплакваме своя живот. Разбира се, св. Андрей е знаел много добре, че грехът е онова нещо, което ни отдалечава от Бога, и съвестта е онзи ясен критерий, който ни го посочва. Тя е окото, чрез което да проникнем в себе си и да видим своя грях. Но за да се стигне до разкаяние, трябва да имаме жива съвест, която да не намира оправдание за нашите дела. Защото там, където не е така, грехът намира своята същност в пороците, един от които е гордостта.
Гордостта е най-страшното заблуждение, което човек може да носи в себе си, защото тя го кара винаги да поставя себе си в центъра, а всичко друго и всички – на втори план. Това неминуемо води до неговата самота. Освен това гордостта е майка и на един друг порок – завистта. За нея светите Отци казват, че ако греховете, каквито и да са те, предоставят на човека мнима и фалшива удовлетвореност, то този порок носи на човека пълно страдание. Свети Василий Велики много ясно определя, че завистта е доброволно страдание на човека, породено от успеха на ближния. Завистливият човек е страдащ човек – въз основа на гордостта си той не може да понесе успеха на ближния. И делата на такъв човек може да бъдат пагубни. Каин погуби брат си Авел заради този порок. А днес стълкновения има по целия свят и те засягат цели народи. И в основата им е човешката гордост. Толкова страдания се причиняват в света, заради тези два порока!
Трябва да се стараем през Великия пост да се примирим с нашите ближни и да намерим средството, за да преодолеем гордостта си. На първо място това е вярата. Вярата, че Бог съществува и ние можем да общуваме с Него. Но ако искаме да общуваме с Него, трябва да съизмерим себе си и живото си с онова, което Той говори и проповядва и с което Той ни дава пример…. И какво може да направим, каква добродетел, за да стане другият, на когото завиждаме, наш ближен? Практиката показва, че това е радостта – трябва да се зарадваме за успеха на нашия ближен. Не бива да позволяваме на искрата на завистта да разгори в нас огън, който не можем да угасим. Трябва да приемем, че Бог е велик и за всеки човек е промислил от какво има нужда. Ако успеем да преборим и отхвърлим завистта към успеха на брата си, то ние сме отсекли и гордостта. Защото св. Максим Изповедник казва: „Радвайте се с радостта на този, на когото завиждате”. Ако успеете, значи сте победили в себе си завистта и сте спечелили този човек.
Няма светец, който да не е страдал в покаянието със сълзи и да не е считал себе си за велик грешник. Ако на светците им е помагала тяхната жива съвест – не оправдаваща и не отхвърляща същес- твуващия ред, за да се борят с греха, следователно тя е нужна и на съвременният човек, затрупан сред множеството дела, сред множеството думи и действия, който забравя напълно за своите грехове. Не знае дори какво е това изповед. И колко на място са думите от покайния канон на св. Андрей Критски – откъде да започна?! Всяка една дума от текста изобличава нашата съвест и свидетелства за греховността ни.
Нека използваме тези дни, за да се вгледаме в себе си, да видим греха си и да го отхвърлим. Да се покаем пред Бога и да бъдем Негови от нине и до века. Амин!
Желая ви лек и спасителен пост.
Текстова обработка на записа: Архангел.бг
Още за св. Андрей Критски и Великия покаен канон - тук
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Да разсъдим честно в самите себе си: дали сме достойни за неговото име и дали Църквата и обществото ни днес са тези, които е имал в мечтите и в молитвите си и които е градил с неуморните си трудове Охридският чудотворец?
Сказание за чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница от манастира Дохиар на Света гора
Божията майка продължава да оказва чудодейна помощ на прибягващи към нея с вяра. На мнозина слепи е дарила проглеждане, на хроми – прохождане, избавяла е мнозина от корабокрушение, освободила е пленени и е извършила безброй други чудеса...
1 ноември. За началото на празника
Националните катастрофи коренно променят обществените настроения в България. ... Министърът на просвещението в правителството на БЗНЗ – Стоян Омарчевски, през 1922 г. поема инициативата да превърне Деня на народните будели в официален училищен празник...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1