Пътят на нашето възнесение
Проповед на иконом Василий Шаган на Възнесение Господне, 2 юни 2022 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Честит празник, братя и сестри! Днес, в четиридесетия ден след Възкресение Христово, ние по особен начин си спомняме и празнуваме Христовото възнесение. Защо ние празнуваме в този ден? Какъв е смисълът на това, което Църквата днес си спомня като възнесение на Христос?
Христос е Този, Който е казал, че винаги ще бъде с нас, до края на света. Този, Който никога не се е отлъчвал от престола на Троичния Бог като Бог, днес се възнася като човек. Като човек Той прие всичко, което имаме – прие човешка плът, прие всички изпитания, изкушения, в които не се поддаде и не беше подвластен на греха, за разлика от нас. Той се кръсти от Йоан, проповядва и върши чудеса, вкуси смъртта като човек и възкръсна на третия ден, а днес се възнася. Затова светите Отци казват, че Христос има три рождени дни – Неговото въплъщаване, Неговото кръщение и Неговото възкресение от мъртвите.
А днес се възнася. И ние трябва да разбираме, че Той не си заминава от нас, не ни изоставя – Той е казал: „Не бойте се, ще ви пратя от Отца Утешител – Духа на истината”. Но с това възнесение Той иска да покаже, братя и сестри, одухотворяването на човека и това, че човек трябва да бъде издигнат от земята към небето. Не в някакво космическо пространство – да се възнесем там някъде на облаци. А духовно да се възнесем, като се отървем от всичко плътско суетно и земно. Затова този ден за нас е ден на нашето одухотворяване, което Христос показа със Своето възнесение – като път. И ако ние сме тези, които Го следваме и го приемаме като свой водач, то трябва да приемем, че издигането от земята към небето, в духовен смисъл, е наш път. И това може да стане, братя и сестри, като се опитаме да възродим своето отношение с Бога, да е чисто и истинско, но за това е необходима сериозна аскеза, тоест подвиг, труд. А преди този труд е необходима вяра и желание.
Затова светите Отци, препоръчвайки ни по какъв начин можем да се въздигнем от земята на небето, те казват, че задължително трябва да започнем от очистването на своята душа – така, както още през осми век преди раждането на Христа казва пророк Исаия: „Престанете да вършите зло. Научете се да вършите добро”. И очиствайки своето сърце, очиствайки го от всякакви греховни дела, от всякакви суетни мисли, очиствайки своя ум, за да съзерцава Бога (за което е и създаден), свеждайки своя ум в своето сърце, в което Бог (Когото сме видели чрез ума) може да бъде настанен и там да твори Своето Божествено дело за наше възраждане. И след това очистване на ума и сърцето може да се случи втората стъпка за нашето въздигане на небето – нашето просвещение.
Въздигането на небето – нашето богоуподобяване, обожение, не може да се случи без просвещение. А просвещението, братя и сестри не е просто четене на книги, някакво усвояване на знания, а просвещение с Духа на истината. Това е приемането на Светия Дух, чрез ума и сърцето. Това е като да приемеш светлината, която идва свише - да приемеш Бога, Който казва, че е Светлината на света, и да се съединиш с Него, да отъждествиш своя живот с Него. Това е нашето призвание. А като знаем своето призвание, тогава придобиваме истинска надежда и вече не сме объркани, не се чудим какво да правим в суетата на деня. Защото знаем пътя и какво трябва да правим и какво да постигнем. Пророк Исайя ясно го е казал – не само спираме да правим зло, а и се учим да правим добро – именно добрите дела изместват злото. Но е нужно постоянство и усърдие. И само ако не се спрем и не се откажем на първата стъпка, може да стигнем до просвещение и до тази святост, до тази чистота и богоподобие, към които сме призвани.
Мнозина може би се съмняват, че това е възможно. Възможно е, и Христос ни го показа, и днес празнуваме точно това – нашето издигане на небето. Радостта, с която си заминали апостолите към Йерусалим, била израз на тяхната надежда. Въпреки че са осъзнавали, че нищо не е възможно за човека, след като Бог, техният Учител, им е обещал Светия Дух, те се надявали, че Той ще ги просвети и Той ще ги освети. И тази надежда днес трябва да бъде и наша надежда. Затова нека не се отпускаме, а всеки ден и миг на своя живот да посветим на нашето очистване и просвещение, за да може да се случи и възнесението ни на небето. Честит празник!
Съзидателна радост
Ние сме предназначени за небето – там е нашето истинско отечество. Само с Бога човек може да живее милиони години. Затова нека живеем така, че това да стане възможно за нас – вечността да не ни разрушава. И тогава Бог ще ни я даде.
Да живеем възнесени над земното
Възнесението на Господа, което празнуваме днес, е радост за всички нас. С тази радост тогава си отидоха и апостолите, макар че се разделиха със своя учител. Но Той им показа пътя, свидетелства, че вратите на Царството Божие са отворени, и обеща да дойде отново...
Възнесение Господне - радост в раздялата
Прощаваме се с Пасха, „отдаваме” я до следващата година. И някак си естествено е да изпитваме тъга. Но едновременно с нея към нас снизхожда нова радост. Радост от съзерцанието на празника Възнесение Господне...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1