
Морският храм „Св. Николай” става на 150 години

Нашият любим православен храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец” е построен през далечната 1865 година.
Храмът е на централната улица във Варна. В него се молят на св. Николай не само моряците и техните семейства, но и всички, които обичат и почитат светеца.
Историята на храма започва от дарението на един-единствен човек - Параскева Николау, жител на Одеса. Неговият роден град обаче бил Варна и той прави следното завещание: „Предвиждайки идването на смъртта, реших да направя завещание, според което оставям една достатъчна част от имота ми за роднините ми и остатъка реших да определя за общеполезни дела и богоугодни”.
Дарителят определя 50 000 сребърни рубли за построяване на църква на името на Свети Николай във Варна. Строежът започва през 1859 г. Строител е варненският майстор Янко Констанди, на когото по-късно е поверен и градежът на катедралния храм “Свето Успение Богородично”.
Веднъж, при едно от пътуванията на Параскева Николау до Одеса, корабът бил застигнат от силна буря. Изплашеният търговец се помолил за помощ на Свети Николай Чудотворец и обещал, че ако стигнат живи и здрави до пристанището, ще вдигне болница и черква в чест на светеца.
Днес паметникът на благодетеля Параскева Николау се намира пред южната фасада на църквата, а образът му е изографисан в притвора. Под красивите колони се намира обелиск, на който пише: „В памет на родолюбеца Парашкева Николов, роден в гр. Варна и живял в гр. Одеса, издигнал на свои средства болница и този храм за поклонение Богу. От благодарното поколение към този, който е почитал и обичал Бога. Вечна му памет. 1866 г. 5. VI.”.
Строителните работи на храма продължават 6 години с много перипетии. Гръцкият общински съвет, който бил пряк изпълнител на завещанието на Параскева Николау, не желаел да си сътрудничи с Българската община на града, въпреки че родолюбивият варненец искал доброто, което прави, да е за всички негови съграждани, независимо от тяхната националност. По време на строежа се разгоряла финалната фаза от борбата на българите за църковна независимост. Българският общински съвет на Варна поставил исканията си да бъдат отстъпени две църкви на българското население в града за богослужение на роден български език. Една от тези две църкви била именно „Св. Николай Мирликийски Чудотворец”.
Все пак гръцкото духовенство и богослужението на гръцки се задържали в храма чак до 1906 година, когато варненци въстанали срещу новия гръцки митрополит Неофит. Организирани от своето дружество „Родолюбец", те посрещнали с камъни кораба, на който пристигал владиката. Последният бил принуден да се върне обратно. Тогава е извършена и първата служба на български език в църквата „Св. Николай” от свещеник Стефан Ганчев.
Програма за Храмовия празник
9.00 ч. - Света Божествена Литургия
11.00 ч. - Военно-морски ритуал с молебен към св. Николай Чудотворец
Андреевски четения - 2018 (+Видео)
Запис от първото издание на Андреевските четения, провели се в навечерието на празника на светия апостол на 29 ноември 2018 г. в гр. Варна.
Празнична програма за Въведение Богородично
С богослужения в храма, изложба и беседа ще започне на 20 ноември програмата, посветена на Въведение Богородично, деня на православната християнска младеж и семейството. А в празничния ден след Литургията ще ни гостуват деца и младежи от Варна. (вж. в статията)
Архангеловден - 2023
И тази година храмовият празник храм „Св. Архангел Михаил” изпълни с радост сърцата на вярващите във Варна. Много хора се събраха на празничните служби, за да изразят с молитвено участие почитта си към архистратиг Михаил и на светите безплътни ангелски сили.
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Православни светии
О, пресвети Николае, превъзходни угодниче Господен, горещ наш застъпниче
Св. Мина: Христòв бях, и съм, и ще бъда!
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот