Финал за ораторите от първа възрастова група - 2018
Завърши първият етап на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” – 2018. Поради нарастващия брой на участниците тази година той се провежда в два сезона: лято – първа възрастова група (8 - 9 клас) и есен – втора възрастова група (10 - 12 клас). След вътрешните кръгове на градския финал на 28 юли се явиха 13 млади оратори от три училища – Първа езикова гимназия, МГ „Д-р Петър Берон” и ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров”.
Състезанието премина по обявения регламент, но в по-съкратен вариант – всеки от участниците представи само една от двете речи, с които е победил на училищния кръг. Някои избраха да представят позицията си относно петата Божия заповед (задължителната тема тази година), а други говориха по свободна тема, която го вълнува в момента. Следваха въпроси към всеки оратор от страна на журито, но немалко бяха зададени и от останалите участници, така че се получи доста автентичен форум.
Журиращи тази година бяха: иконом Василий Шаган, ръководител на Духовно-просветния център, доц. Бойчо Бойчев, преподавател по философия във ВСУ „Черноризец Храбър”, Христина Спасова, уредник в Регионален исторически музей - Варна, Десислава Неделчева, филолог и литературен критик. Задачата им не беше никак лека, като се има предвид колко силни бяха училищните състезания.
В своето обръщение към младите оратори председателят на журито иконом Василий Шаган пожела успешно представяне на всички под покровителството на св. Климент Охридски и изказа надежда, че мненията, които изказват, ще съответстват на техните житейски принципи. Въпреки че е възможно те да претърпят промяна по-нататък в живота, в процеса на израстването им, но също така е възможно да се окажат и най-твърдата жизнена позиция, която ще отстояват през целия си живот. Защото, ако човек няма принципи, смята, че всичко му е позволено, обаче ако има такива, той ги следва и защитава, а понякога е готов и да умре за тях. И много често принципите, които следваме от младини са най-стойностните в живота ни. И целта на този форум е да покажем на всички колко значими мисли изказват младите хора днес.
Сложната задача на журито се доказа от резултата при класирането – и трите призови позиции бяха споделени от по двама участници.
С равен брой точки първото място заеха Даниел Луканов от Първа ЕГ и Джулиана Манолова от МГ „Д-р Петър Берон”. Те говориха по свободно избрана от тях тема и впечатлиха със задълбочената си гледна точка за проблемите на съвременния човек. Джулиана сподели какво би било „Ако хората в днешно време бяха свързани”, а Даниел говори за безпокойството като характерен белег на човека днес.
Втората награда отиде отново при двама участници – Кристиян Иларионов от Първа ЕГ , който спечели журито със своята интересна разработка на основната тема „Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята”, и Дария Къдрекова от МГ с наблюденията си за „Нашият свят”, в който много хора се стремят да наподобят околните, общите рамки, предпочитат да загубят себе си, за да избегнат агресията, ако са различни.
Третата позиция заеха Никол Илиева от Първа ЕГ и Полина Бодурова от МГ. Никол разсъждава по въпросите за „Човека и мястото му във Вселената”, а Полина изненада всички с подготовката си по темата „Стереотипите”.
Победител на участниците стана Дария Къдрекова от МГ „Д-р Петър Берон”, а победител на публиката в тази възрастова група не беше отличен, тъй като нямаше достатъчно зрители, за да бъде обективен изборът.
Въпреки че не заеха призови места, изключително впечатление оставиха и представителите на ПГ по туризъм – момичета показаха отлична подготовка и с искрено вълнение представиха своите речи. А темите бяха най-разнообразни: от приятелството и книгите, та до времето като ценност. (Вж. Откъси от речите)
Всички участници получиха грамоти със знака на Ораторския форум, Библия, последните броеве на младежкото издание „Алтернатива”, а заелите призови места – и книга – „Два милиона километра в търсене на любовта” на К. Кенет и „От 25-я час до вечния час” на В. Георгиу. Обща награда за всички беше също така предложението да се включат в Летния младежки форум в СОК „Камчия”, но разбира се, това зависи както от желанието на всеки, така и от съгласието на родителите.
Приятна ваканция на всички! А през есента очакваме ораторите от втора възрастова група.
Снимки от събитието – в Галерията и видеозаписи в YouTube канала на сайта – Архангел.бг Варна
Ораторският форум се осъществява с благословението на Варненския и Великопреславски Митрополит Йоан по проект към Дирекция „Образование и младежки дейности” по Споразумението за сътрудничество между Варненска и Великопреславска св. Митрополия и Община Врана.
Празници на улица „27 юли” - 2024
След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Съвършени християни: Законът на единството (+видео)
Беседа с гл. ас. д-р Смилен Марков, преподавател по християнска философия във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Записът е от 24 април 2024 г. в храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
Какво се случва в центъра
Алтернатива - септември, 2024
Излезе новият брой (298) на сп. „Алтернатива”. В началото на септември, с настъпването на Църковната нова година, сред първите празници на богослужебния цикъл е Въздигането на Светият Кръст Господен. Кръстът, който ни обединява и помежду ни, и с Бога...
Мастър клас по иконопис за деца "Образът на св. Йоан Кръстител"
На 12 август започна петото издание на майсторския клас по иконопис за деца, организиран от в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна. За две седмици, следвайки етапите и техниките, използвани в иконографията, участниците ще изработят своя икона на св. Йоан Предтеча...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Диалози за историята, свободата и вярата
146 години от Освобождението на Варна
Започна набирането на участници в музикалния лагер „Небесни деца”
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Въздигане на Светия Кръст Господен
Установяване на празника Въздвижение
Обновление на храма „Възкресение Христово” в Йерусалим. Забравеният празник
Преображение Господне
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!