
За езика на омразата и Христовия образ

Здравейте, скъпи хора! Тази сутрин с жена ми получихме обезпокоително съобщение от наши приятели в Русия, в което те казват, че в Европа се надига антируска репресивна вълна, че руснаците вече навсякъде са притеснявани.
В същото време, както всяка сутрин, се подготвяхме с дъщеря ми за училище. Тя е на 11 години. И понеже има в класа си русначета, затова я попитах, дали те си говорят какво се случва в Украйна. Тя ми отговори: „Не”. Но докато си разбъркваше сутрешното какао, изведнъж ми каза: „Ние просто гледаме тик-токове от киевското метро”.
Вчера, особено вчера, аз бях много изненадан, когато прочетох, и чета през всички тези дни, какво се случва в нашите социални мрежи – как коментираме, какво публикуваме, какви изказвания правим. И знаете ли, изненадата ми беше голяма от езика на омразата, от злорадството дори, което проличава в мнозина християни, и от целия ужас на надигащата се – мога да кажа вече – информационна вълна.
Скъпи хора, докато в Киев, в Харков, в цяла Украйна, хората са бомбардирани от бомби, ние тук е възможно да бъдем бомбардирани от лъжата на този свят, от лъжата на неприятеля. Затова трябва много внимателно да подхождаме относно това какво четем и какво публикуваме, за да не излезе така, че наливаме вода в неправилната воденица.
Нека да обърнем най-вече внимание на нашите деца. Не си мислете, че те не преживяват и не знаят какво се случва в Украйна. Те преживяват, но по свой начин, тихо, и знаят дори това, което ние не можем и да си представим.
Това няма как да не се отрази на цялото им състояние и психика сега, и за в бъдеще. Ние сме длъжни да порастим в тях – и това е нашето основно призвание като родители и като хора на мира, тяхната свобода и тяхното истинско самочувствие като хора, като християни, като такива, които са свободни. (…)
Знам, че това е трудно. Всички ние сме гневни. И когато си говорим помежду си вкъщи, не се знае детето ни какво чува, как коментира и какво се случва в неговото съзнание. Затова нека да внимаваме в своя гняв. Нека не позволяваме гневът ни да се превърне в език на омраза и неприязън. (...)
Целия коментар чуйте в прикачения файл:
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Алтернатива - юни, 2025
Излезе от печат юнският брой на „Алтернатива”. Водещите текстове в него са посветени на празника Петдесетница и слизането на Светия Дух над апостолите. В онзи първи ден на Църквата започва нашето общение с третото Лице на Бога, но как ние подхождаме към това общение днес?
Алтернатива - май, 2025
Излезе от печат майският брой (306) на „Алтернатива”. Текстовете в него са обединени под общата тема „Там, където няма страх”. Къде е това място?... Може би отново е време да се вгледаме в себе си и да потърсим истината...
Какво се случва в центъра

Радвай се, Всеблага Скоропослушнице!
Със Света Литургия, благодарствен молебен, литийно шествие и акатист към чудотворния образ на Пресвета Богородица "Скоропослушница" отпразнувахме една година от пристигането на копието на иконата на Божията Майка в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна.

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На благотворителни дебати в Първа езикова гимназия - Варна
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Православни светии
Св. Константин Велики в историята на Църквата
Свети равноапостолни цар Константин и царица Елена