
Страхът като постоянен спътник на човешката природа. Страх и дръзновение

Срещите по програмата „Съпричастност - въпроси и отговори. Пастирска грижа” продължават с модула, в който водещ е отец Василий Шаган – за духовните капани, в които попадаме, когато множеството наши страхове се превърнат в страсти.
На първата среща отец Василий говори общо за страстите – как се пораждат след грехопадението, като изкривяват естествените сили на душата и разболяват човека духовно. Стана ясно и какъв е пътят за неговото лечение, и Кой е Лекарят на това разстроено състояние. Разбира се, за да поискаме да се обърнем към Него и да следваме указаната „клинична пътека”, първо е нужно да осъзнаем, че сме болни.
Във втората тема отец Василий обръща внимание по-конкретно на страха – „Страхът като постоянен спътник на човешката природа: видове и форми на страха; Страх и дръзновение”.
Как се проявява страхът? Първоначално страхът е естествен – страх да изгубим своето битие и Бога, тоест страх Божий. Но след грехопадението на Адам и Ева, след раздялата на човека с Бога – всеки грях става основание за безпокойство у човека. Страхът се превръща в страст, в страдание. А лекуването на този невротичен страх е възможно само когато човек пожелае да го превъзмогне, като допусне Бог отново в живота си. И както всяка страст трябва да лекуваме поотделно, стъпка по стъпка, по съвета на св. Йоан Лествичник, така и всеки един страх трябва да се лекува поотделно. Нужно е отново да се научим да обичаме и да слушаме Бога, да чуем учението на Църквата и опита на светиите, да се съветваме с духовен наставник в нашата духовна борба и постепенно страхът Божий и любовта към Бога изместват страха като страст…
За тези и други важни въпроси може да чуете в предварителния запис с отец Василий. А ако темата ви интересува и имате въпроси, заповядайте в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” - Варна на 10 септември от 18.30 ч. в .
Препоръчваме предварително да изгледате прикачения видео файл:
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица