Младежки ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2024

29.11.2024 г.
Автор: Архангел.бг

Темата на тазгодишния Младежки ораторски форум „Св. Климент Охридски“ беше: Значението на петата Божа заповед: „Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята“ в живота на личността, семейството и обществото. Ораторският форум се организира от Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и със съдействието на Община Варна. Вече десет години на този форум общуваме с будните младежи на нашия град.

Изборът на тема беше направен, за да се запознаят младите хора с основните морални закони, които представляват Десетте Божи заповеди, с акцент върху Петата, която е и единствената, в която има обещание. Целта беше да накараме младежите да погледнат отстрани на взаимоотношенията с техните родители. Как тези отношения влияят на развитието на личността в семейството и в обществото? Приемат ли родителите си за даденост? Как оценяват онова, което родителите им правят за тях? Какво младежите правят от своя страна за родителите си? Има ли сблъсък на поколенията? Тези и още въпроси вълнуваха участниците и те ги споделиха в своите речи.

Според регламента на форума, първо се проведоха училищните кръгове. Те се провеждат в две възрастови групи -  младша възрастова група – 8 и 9 клас, и старша възрастова група – 10-12 клас. Освен по темата, зададена от Духовно-просветния център, те говориха и по една свободна тема, избрана от тях, която ги вълнува и смятат за важно да представят пред всички.

Финалът се проведе в два дни – на 19 и 20 ноември. На него се явиха участници от седем варненски гимназии – МГ „Д-р Петър Берон“, ПГ по туризъм „Проф. Асен Златаров”, ПГ по електротехника, Първа езикова гимназия, IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри”, ГПЧЕ „Йоан Екзарх”, III Природоматематическа Гимназия „Акад. Методий Попов“, както и от школата гражданско образование „Младежки парламент - Европейски мост” към ЦПЛР-ОДК, Варна. Участниците имаха възможност да изберат една от подготвените две речи и с нея да премерят ораторското си майсторство с останалите.

На 19 ноември се явиха 22 оратори от младша възрастова група – 8 и 9 клас, а на 20 ноември – 25 младежи от старша възрастова група (10 – 12 клас). Оценяващото жури беше в състав: доц. д-р Бойчо Бойчев – преподавател във ВСУ „Черноризец Храбър“, кап. III ранг о. р. доц. д-р Румен Стоянов - преподавател във ВВМУ „Никола Вапцаров”, Варна и г-жа Елена Кенарова от Община Варна. 

На финалните кръгове повечето от младежите се представиха със свободноизбираемата тема. Отново направи впечатление разнообразието от теми, които вълнуват съвременните младежи – за приятелството, феминизма, за интернет и екранната зависимост, за изборите, които правим, за войната, за щедростта, за обещанията, какво представлява свободата, има ли тя рамки и превръща ли се в слободия.

Всички участници се представиха достойно и на журито не му беше никак лесно да отличи най-добрите сред младите оратори, защитаващи с такова вълнение своите тези. В крайна сметка победителите бяха следните:

Първа възрастова група:
1-во място – Екатерина Кюрчева от ГПЧЕ „Йоан Екзарх”,
2-ро място – Витомир Тодоров от Първа езикова гимназия,
3-то място – Дария Цекова и Ангел Хаджиангелов от Първа езикова гимназия.

Втора възрастова група:
1-во място си поделиха Вяра Маринова от Първа езикова гимназия и Боян Атмаджов от ГПЧЕ „Йоан Екзарх”, ,
2-ро място – Андреа-Мария Димитрова от ГПЧЕ „Йоан Екзарх”,
3-то място – Снежина Вълканова от школата „Младежки парламент -Европейски мост” към ЦПЛР-ОДК, Варна.
Победител на участниците в тази възрастова група стана Мирела Драгиева от ГПЧЕ „Йоан Екзарх”. 

На финала г-н Румен Стоянов поздрави всички участници и ги увери, че всички реално са победители, защото са победили един от най-големите страхове на човека – говоренето пред публика (според статистиката, той е на второ място след страха от земетресения). Всеки един участник е изминал труден път и е преодолял нещо в себе си, за да стигне на финала на този форум за ораторска реч, и това е най-важното за неговото личностно израстване, а оценките нека бъдат импулс, за да става все по-добър и по-добър.

След това дойде ред на награждаването. Всеки участник получи грамота със знака на Ораторския форум, а заелите призовите места получиха също и книгите „Юноша от едно време“ на Франсоа Мориак и „Двадесет и петият час“ на Константин Вирджил Георгиу, осигурени от фондация „Комунитас“, и си поделиха наградния фонд.

Благодарим на всички участници и до нови срещи!

Още от Какво се случва в центъра

Алтернатива - януари, 2025

14.01.2025 г. | Архангел.бг | Какво се случва в центъра

Излезе от печат първият брой (302) на сп. „Алтернатива” за 2025 г. В началото на новата година си припомняме същността на духовния живот. Какво представлява той и как преценяваме, че напредваме в него?...

Коледарско благовестие

19.12.2024 г. | Архангел.бг | Какво се случва в центъра

В тая същата страна имаше пастири, които нощуваха на полето и пазеха нощна стража при стадото си. И ето, яви се пред тях Ангел Господен... И рече им Ангелът: не бойте се: ето, благовестя ви голяма радост... защото днес ви се роди в града Давидов Спасител...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст

17.12.2024 г. | Архангел.бг | Какво се случва в центъра

Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!

Какво се случва в центъра