
Молебен за празника на св. Климент Охридски

25 ноември за Православната църква е денят на св. Климент Охридски, ученик на светите братя Кирил и Методий, почитан у нас като един от светите Седмочисленици, и първият епископ на Църквата, който служил на български език. При създаването на Софийския университет „Св. Климент Охридски” празникът се е чествал по стар стил, затова днес по традиция студентите празнуват на 8 декември (във всички наши университети).
Но днес е патронен празник и за много училища в страната, носещи името на средновековния книжовник. Едно от тях се намира на около 50 м от Духовно-просветния център – „Климент”, както го наричат помежду си учениците – едно от най-популярните и желани училища във Варна. Водени от своя директор, г-н Петко Петков, учителите днес дойдоха в храма „Св. Архангел Михаил”, за да се помолят заедно със свещеника на Бога и на своя небесен покровител за сили и духовна подкрепа в своя нелек труд. Молебена отслужи иконом Василий Шаган, който се поздрави всички за празника и се обърна към тях с думите:
„Днес, когато се чудим по какъв начин да подхождаме в образователната система, отново сме при извора. Но какво има в извора, има ли изобщо нещо в него и дали се замисляме за извора? Аз мисля, че въпросът за извора е много важен и за вас, учителите, защото в извора един учител може да черпи вдъхновение. Помислете си, че то е най-важното, понякога дори повече от образованието. Защото, ако имаш вдъхновение, можеш да твориш, да надграждаш над това, което си получил, да си част от общото творческо дело на Създателя. Дано Бог да ви дава кураж, да бъдете творчески изявени и свободни в своето нелеко дело, и вдъхновение, да прекрачите класната стая с желание да се раздавате, макар да не е много лесно. Да преподавате не просто знания, а любов към знанията. Да бъдете истински и искрени в своето дело.
Честитим ви днешния празник най-искрено, с любов към вашия патрон, защото св. Климент е личност, която може да вдъхновява всекиго. Имал е толкова много ученици, основал е толкова велика книжовна школа, участвал в превеждането за славяните на Свещеното Писание, на Словото Божие. Може да бъдете горди, че имате такъв патрон, както и Църквата се гордее, че е имала такъв епископ. Да имаш за покровител св. Климент Охридски, означава да вярваш в учителското дело и да го вършиш с достойнство и любов. Човек може да обича учителското дело само когато е узрял до степен да иска да сподели себе си с другите.
Да, днешните деца са различни, но въпреки всичко са прекрасни и може би в своята различност са много по-търсещи, отколкото сме били ние. Във вашите ръце е да отговаряте на тяхното любопитство без да ги спирате в желанието им да познаят това, което искат да познаят. Да вдъхновите тези, които са готови да слушат, а покрай тях може да се заразят и другите. И затова нека без носталгия по миналота, а с благодарност за това, което имаме, да се молим на Бога за вашето велико дело и и св. Климент да ви вдъхновява да имате куража да сте творци на вашата учителска нива.”
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност