„Лицето Му е весело и хубаво”
На 9 август в Духовно-просветния център започна второто издание на интензивния курс по иконопис за деца под ръководството на иконописците Диян и Илка Димитрови. 19 момичета и едно момче са участниците тази година и задачата им е да изработят икона с образа на Иисус Христос. За десет дни те последователно ще се запознаят с етапите и техниките, използвани в иконописта, като ги прилагат на практика в изработването на своята икона.
Но как се изписва Христос, Сина на живия Бог, след като никъде в Библията няма Негово описание? Въвеждащата беседа на иконописците в първия ден запозна децата по достъпен начин с учението на Църквата за иконопочитанието и коя е първата икона на нашия Спасител. Позната е под името „Неръкотворен образ” или „Убрус”, а преданието за нейния произход се пази в богослужебните текстове: „Като си изобразил Твоя пречист образ, Ти си го изпратил на верния Авгар, копнеещ да Те види, Тебе – невидимия по божество и за херувимите...” (стихира гл. 8, на вечернята). По-подробно изложение на преданието, свързано това събитие, може да намерим в Чети-минеите (вж. ТУК), но и там не откриваме конкретно описание на самото изображение. Разказът на ръководителите на курса продължи и за децата беше интересно да научат, че най-подробно описание на Богочовека Иисус Христос намираме в историческите документи, доказващи Неговото съществуване и живот сред нас. Например в писмото на управителя на Иудея Пилат Понтийски до римския император Тиберий:
„...Този човек, наричан Иисус Христос, само с една дума мъртвите възкресява, болните оздравява; със среден ръст и до такава степен приятен, щото които го видят, принуждават се или да го обичат, или да му се боят; косата до ушите му е като орехов цвят жълта и от ушите до рамената му като цвета на земята, но още по-хубава... лицето му е весело и хубаво; носът, устата му са по един начин, с една дума - изобщо не могат се описа, брадата му е рядка, погледът му е много приятен; очите му са хубави и синкави; това е за чудене, че светлината, която изтича от очите и лицето му, начинът на блескавостта прави невъзможно да го гледа човек; изобличенията му докарват страх, а наставленията му плач; никой не го е видял да се смее, а да плаче много пъти са го виждали, ръцете много нежни, повечето от хората са благодарни от отговорите му, между хората много не се явява и когато се яви, явява се с нравствено предпазване. Както майка му по тия страни е без пример хубава, и той е до неизречена степен хубавец...”
След беседата всеки участник получи грундирана дъска и започна подготовката за изписването на иконата – излъскване на грунда, очертаване и гравиране на образа и покриване на останалата част от дъската с байц и лак.
Вторият ден беше зает с нещо много важно за всяка икона и доста сложно в същото време – позлатяването на фона и на ореола. За да се избегне проблемът с вятъра на двора, където се провежда майсторският клас, в този ден заниманието протече в учебната зала на Духовно-просветния център. А за да не се повредят до завършването на иконите, позлатените участъци бяха лакирани.
Едва на третия ден започна полагането на цветовете върху иконите. Както и в първите дни, в началото на заниманието децата прочетоха молитвата преди учене и с Божията помощ и следвайки съветите на своите ръководители, нанесоха основните цветове на дрехите и лицето на Христос. Разбира се, първо добре си изясниха символното значение на тези цветове – синьо, червено, охра и златно, а след това се научиха как да разбъркват и нанасят различните нюанси, добавяйки светлина във всеки следващ слой и детайл.
И така, след изписването на всичко друго, се стига до лицето. Най-сетне, казват по-нетърпеливите, но неслучайно канонът е такъв. Малките иконописци сами вече знаят защо в иконописта последно се изобразява лицето. От една страна, подражаваме на Твореца, Който първо сътвори всичко друго и чак тогава човека, но от друга, има значение и какво целим, като изписваме иконите. Иконата няма за цел само да пресъздаде външния образ. Както при нанасянето на цветовете се тръгва от най-тъмния цвят и се стига до светлината, така и при създаването на образа се тръгва от материята, от земното, за да се стигне до духовното и божественото, а това най-вече се изразява с лицето.
В понеделник участниците в курса ще имат възможност да посетят експозицията с икони в Археологическия музей и ще посетят и храм „Св. Марина” в местност „Пчелина”, където имат възможност да разгледат стенописите, изпълнени от ръководителите на курса – Диян и Илка Димитрови, да разберат по какъв начин става изписването на един храм, кои образи къде следва да бъдат изобразени и каква е технологията на фреските за разлика от иконописта върху грундирана дъска.
Предстоят още пет дни от майсторския клас. А когато младите иконописци довършат своите икони, ще може да ги видите и вие. Следете новините на нашия сайт и за нови снимки в ГАЛЕРИЯТА.
Семейството отново на фокус в майсторския клас по фотография за младежи - 2024
Миналата събота майсторският клас по фотография за младежи започна с благословия и молитва. Темата на курса е: „Семейството – част от цялото”. Основната ни задача е да покажем чрез средствата на творческата фотография духовния свят на...
„Научи ги да живеят според Твоите заповеди, Господи!”
На 6 октомври беше открита учебната година в детска школа „Кандилце”. Продължаваме традицията от миналата година – двете енории да направим едно общо Неделно училище. С нашите общи усилия и с усилията на двете църковни настоятелства – за нашите общи деца...
Празници на улица „27 юли” - 2024
След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1