С пиетет и благоговение за езика на вярата

13.05.2016 г.
Автор: Архангел.бг

С пиетет и благоговение... Точно по този начин говори доц. д-р Цветана Янакиева в своята лекция „Църковно-славянският език – тържествен език на културата на вярата”, която чухме на 12 май в голямата зала на Духовно-просветния център.

Доц. Янакиева е специалист в областта на палеославистиката. В началото тя разясни езиковедското различие между понятията „граматика на езика” и „граматика на езика на вярата”. В първия случай, става дума за разговорния език, служещ за общуване между хората, без допълнителна образност и натовареност, за да се предаде недвусмислено дадено съобщение. Във втория случай говорим за един свещен език, създаден от светите братя Кирил и Методий за превод на библейския гръцки език, за да стане той за славяните език на вярата, език за богопознание, за молитвено обръщение към Господ и за Негова възхвала. Следователно, този език поражда една строга и точна богословска интерпретация на определените значения. В него има думи, които не са употребени с еднозначно и точно значение, а в преносно метафорично и мистично символно значение.

По време на епохалното дело на светите братя съществува съвременен български разговорен език за човеците, но трябва да се създаде език, който да притежава категорията дигнитас (достойнство) – един достоен език за целите на богопознанието.

Затова е крайно неточно битувалото дълги години мнение, че светите Кирил и Методий са създали разговорен език за славяните. Тяхното творческо дело е в това, че създават един разбираем език за високи цели, използвайки наличния разговорен език към момента.

Цялата лекция може да гледате на запис тук:

Още по темата
Още от Коментар

Празници на улица „27 юли” - 2024

28.07.2024 г. | Архангел.бг | Коментар

След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...

Съборна и апостолска…

30.06.2024 г. | протойерей Игор Прекуп | Коментар

Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...

Съвършени християни: Законът на единството (+видео)

25.05.2024 г. | Архангел.бг | Коментар

Беседа с гл. ас. д-р Смилен Марков, преподавател по християнска философия във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Записът е от 24 април 2024 г. в храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.

Какво се случва в центъра