
Приключенията на НадЕжко на български език

В книжарница „Благослов” получихме първата книжка от серията „Книги за деца – промени света” – „Приключенията на НадЕжко, таралежът хлебар без граници”. Неин автор и илюстратор е Надежда Савова-Григорова, културен антрополог и майка на две дъщери, от които не спира да се учи. Поредицата е вдъхновена от пътешествията на Надежда по света – завършвайки доктората си в „Принстън”, тя посещава над 70 страни, изследвайки местната култура и традициите, свързани с хляба. Наученото тя разказва в книжките в достъпен за децата формат, чрез пътешествията на своя герой Надежко. Така се появява първата поредица по културна антропология за деца. Историята започва от България, родината на НадЕжко, и запознава читателите с важни особености на българската култура и традиции.
Героят е малък таралеж, потомствен хлебар, който никога не е напускал своя роден дом. Малката фурничката на брега на морето е позната на всички в Несебър, но светът извън нея е непознат за сръчния майстор хлебар. Останал рано без родители, той отваря доброто си сърце и малкият си дом за сираци и бедни. НадЕжко е вярващ християнин и е сигурен, че неговият любим св. Николай го пази от всяко зло, затова и му подражава в добротворството. Запознанството със светулката Точича нарушава обичайния ход на живота му. Мечтите се оказват по-силни и той преодолява страха си от непознатото. Първото пътешествие, което предприема, е в родната България. Стига до Рилския манастир, там се запознава с клепалото – пеещото дърво, което приканва монасите за молитва. От него научава за основателя на светата обител, св. Йоан Рилски. След като предава на монасите уменията си в правенето на хляб с квас, се завръща в Несебър и подготвя пътуването си до следващата цел – Грузия. Фурната поверява в ръцете на къртичката Моли, която, макар и незряща, се оказва доста умел хлебар. Историята завършва с рецепта и указание как се приготвя рибник за празника на св. Николай. Във всяка следваща книжка ще има подобни рецепти, представящи традициите в съответната страна.
Засега останалите книжки от поредицата са отпечатани на английски език. Предстои да излязат и на български, разказвайки за пътешествията на НадЕжко до Грузия, Турция, Светите Земи и други близки и далечни кътчета на света. Авторката се надява тези истории „да вдъхновят децата да бъдат любознателни към различни култури и да правят добрини”, както и „да не се „ежат” и да не „боцкат” в отношенията си с другите”. Книжката е подходяща за самостоятелно четене от по-големи деца, но ще бъде интересна и за по-малките, прочетена и съпреживяна с всички от семейството.
Д-р Надежда Савова-Григорова е културен антрополог, основател е на Международния съвет на самодейните средища като световна мрежа от културни центрове (през 2008 г.), създател е на първата Хлебна къща (в Габрово) и координатор на международната дейност на Мрежата Хлебни къщи, консултант по културни политики (към ЮНЕСКО и други международни организации), иконописец, поет, фотограф, както и добър приятел на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил във Варна”. Избрана е от сп. National Geographic за „Пътешественик с мисия” за 2012 г. Живее в София и със съпруга си ръководят Хлебна Къща София – Фурна „НадЕжко”. (www.bread.bg, www.nadezhko.com)
Св. Гавриил Ургебадзе. Чудеса и поучения
Сборникът е издание на Ловчнаска епархия, съдържа свидетелства за чудотворната силна на преподобния Гавриил, проявена в случаи на изцеления, прозорливост, пророчества, духовно ръководство.
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Изданието включва беседите на стареца Софроний, изнасяни от 1989 до 1993 г. пред братството и поклонници на манастира „Св. Йоан Кръстител” в Есекс. Те отразяват духовния опит, който е придобил за повече от половин век монашески подвиг...
„Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца” - Илиана Димова
Заглавието и подзаглавието на книгата ясно насочват към съдържанието и нейната цел – пособие за учители с практико-приложен характер. Автор на изданието е д-р Илиана Димова, дългогодишен учител по религиозно възпитание в детска градина и ръководител на неделни училища...
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот