Заупокойна молитва за Левски и загиналите за свободата на България
На 18 февруари храм „Св. Архангел Михаил”, Варна, беше домакин на инициативата „Разкажи ми за Дякон Левски”. Събитието се организира от Общинския комитет „Васил Левски”, Регионалното тракийско дружество във Варна и Сдружението за възстановки „Бран”, Сдружение „Задруга Хан Крум”.
В деня, когато се изпълниха 151 години от гибелта на Васил Левски, след светата Литургия в неделния ден, в храма се събраха много хора, за да почетат паметта му. Иконом Георги Стоименов и свещеник Валентин Панайотов отслужиха заупокойна молитва за йеродякон Игнатий (Васил Левски) и загиналите за свободата на България. Много хора бяха довели малките си деца, присъстваха и много ученици. Отец Георги се обърна към всички с думите:
Ние като християни винаги трябва да се молим за душите на нашите сродници, близки и за нашите предци, на които дължим свободата, езика, живота си. Наш дълг и чест е да си припомняме тяхното дело и да не забравяме, че днес спокойно можем да се наречем българи, защото едни хора са отдали живота си за това висше благосъстояние. И не трябва да спираме да бъдем благодарни. Трябва винаги, при всяка възможност, да учим малките деца, че това, да си свободен, е нещо много ценно, че да си свободен, означава да можеш да изразиш себе си, да имаш достойнство. В днешния свят ценностната ни система малко започва да се променя, но от нас зависи да можем да възпитаме бъдещето на нашата държава, да може то да отстоява свободата си, да се гордее с нея и да помни онези, благодарение на които днес я имаме. В освободителните борби са не едно и две имената на хората, които са оставили живота си, и трябва винаги да се стараем да помним тяхното дело и да ги поменаваме (както е прието в Църквата), защото тази приемственост е нещо много важно, и трябва да я предаваме на следващите поколения.
След това в залата на втория етаж на храма г-жа Станка Димитрова, председател на Общинския комитет „Васил Левски” във Варна, изнесе кратка беседа за Апостола, като обърна внимание и на идването му във Варна през м. декември 1868 г. Тук престоява два дни, живее с работниците във фабриката на Н. Провадалиев, и отпътува с параход за Цариград. Тя разказа на присъстващите и защо е избран храм „Св. Архангел Михаил” като място за провеждане на събитието. Сградата е била построена през 1862 г. за нуждите на откритото две години по-рано българско училище във Варна. През 1865 г. на първия етаж е уреден и осветен храмът, в който на 14 февруари за първи път е отслужена Литургия на български език, а през 1870 г. тук е открито и читалище. Така мястото се оформя като център на българската общност в града и на Възраждането във Варна и региона.
След беседата присъстващите, с венци и цветя, се отправиха към паметника на Васил Левски в пространството между Археологическия музей и Община Варна. По пътя се отбиха и до паметната плоча на улица „Марко Балабанов”, където някога е била сградата, в която е отседнал Апостола при идването му във Варна.
Започна набирането на участници в музикалния лагер „Небесни деца”
Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил”, Варна, организира от 9 до 12 септември 2024 г. православен музикален лагер „Небесни деца” в гр. Каварна. Срокът за записване... (Към 24.08.24 - групата вече е запълнена!)
Да възпеем Майката на света
Започва Богородичният пост, през който Църквата ще възпява Божията Майка, изпълнявайки на вечерните служби Молебния канон в нейна прослава. Всеки може да се присъедини молитвено. Пресвета Богородице, спаси ни!
146 години от Освобождението на Варна
Празничният 27 юли ще започне в храм „Св. Архангел Михаил” в 07:30 с утреня, а в 08:00 ще се отслужи Божествена света литургия. Общоградското тържество ще започне в 10:00 ч. в двора на храма с благодарствен молебен пред паметника „Посрещане на освободителите”...
Какво се случва в центъра
Алтернатива - септември, 2024
Излезе новият брой (298) на сп. „Алтернатива”. В началото на септември, с настъпването на Църковната нова година, сред първите празници на богослужебния цикъл е Въздигането на Светият Кръст Господен. Кръстът, който ни обединява и помежду ни, и с Бога...
Мастър клас по иконопис за деца "Образът на св. Йоан Кръстител"
На 12 август започна петото издание на майсторския клас по иконопис за деца, организиран от в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна. За две седмици, следвайки етапите и техниките, използвани в иконографията, участниците ще изработят своя икона на св. Йоан Предтеча...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Диалози за историята, свободата и вярата
146 години от Освобождението на Варна
Започна набирането на участници в музикалния лагер „Небесни деца”
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Преображение Господне
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!