
Втора среща от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата”

На 27 юни - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, ще се проведе втората среща-диалог от новата поредица „Диалози за историята, свободата и вярата”, организирани от Църковното настоятелство на храм „Св. Архангел Михаил”. Този път ще бъде показан документалният филм „Не от този свят”, разказващ за живота на монахиня Валентина Друмева (1934 – 2021). Автори на филма са: Стефан Илчевски – сценарист, Марин Градинаров – режисьор, Мирчо Борисов – оператор и Васил Спасов – автор на музиката.
Монахиня Валентина (в света Стойка Стоева Друмева) е родена на 18 август 1934 г. Завършва полувисшия институт за прогимназиални учители във Варна със специалност Математика, а по-късно учи математика и в Софийския университет. За кратко работи като учителка по математика.
През 1960 година постъпва в Калоферския девически манастир. Забележителното за манастира е, че той е известен като люлка на девическото образование у нас през XVIII и XIX век. От всички краища на България идвали момичета да се обучават и след това откривали по родните си места първите девически училища. Първата българска учителка Анастасия Димитрова се е учила в този манастир и после открива в родния си град Плевен първото българско училище.
Манастирът успява да запази монашеския дух и да съхрани доброто духовно предание. По време на честването на стогодишнината от обновяването му, на 29 юли 1962 г., Стойка Друмева е постригана в монашество от приснопаметния Български патриарх Кирил. Така започва монашеския си живот под ръководството на игуменията на манастира, майка Таисия. По-късно, вече като игумения, монахиня Валентина подържа духовният живот в манастира в който заедно с нея се спасяват още единадесет монахини.
Литературната ѝ дейност започва с написването на историята на Калоферския девически манастир. Оттогава до сетните си дни тя издава над шестдесет книги с поезия, разкази, изследвания, катехизични беседи и уроци.
Игумения Валентина е най-активният изследовател на гоненията на свещениците по времето на тоталитарния режим преди 1989 година. В петнадесетте тома на своя труд „Български свещеници – изповедници на вярата в най-ново време” тя разкрива съдбата на 468 Божии служители, 92 от които са убити от режима. По този повод тя споделя:
„Много пъти бях подтиквана да изследвам подвига и изповедничеството на българското свещенство през атеистичния период. Отказвах, защото мислех, че ще се занимавам с политика. Впоследствие осъзнах, че през този период нашата Църква остана без памет. Не се говореше и не се пишеше, защото се смяташе, че тя отживява времето си. Не знаеха богоборците, че тя не е човешко дело, а дело на Светия Дух, което никой не можеше да унищожи. Разбрах, че трябва да се изследва и запише това, което половин век тънеше в забрава. Наложително беше да се опише подвигът на достойните български свещеници, пострадали от атеистичната власт, без да се политизират нещата. Трябваше само да се извади по спомени и документи подвигът, въпреки че беше вече доста късно и много неща потънаха в забрава. А и хората се въздържаха още да говорят по този въпрос.”
Скоро след промените у нас тя организира заедно с енорийския свещеник ик. Иван п. Ганчев Найденов неделно училище в манастира, където и двамата преподават, водят децата на поклоннически пътувания, въцърковяват ги успешно.
Диалозите за историята, свободата и вярата ще се провеждат всеки последен четвъртък на месеца от 18:00 ч. В поредицата ще обсъждаме различни теми от българската история, както и вечния въпрос за свободата на личността. Храм „Св. Архангел Михаил” има историческо значение за българите във Варна. Тук се е намирало първото българско училище и първото читалище в града. Тук преди Освобождението на България са се трудили за нашата свобода личности като Петко Славейков, Сава Доброплодни, Стамат Сидеров, свещеник Константин Дъновски и много други.
Заповядайте! 27 юни от 18:00 ч., ул. „27 юли“ № 9, Варна.
Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...
Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160...
Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност