
Свети Кирил Славянобългарски

Днес, в този свещен ден, ние се събираме, за да почетем паметта на св. Кирил Славянобългарски – светец, който остави незаличима следа в историята на нашата вяра и култура. Неговият живот и дело ни показват, че светлината на Христос може да проникне във всяко кътче на света, когато човешката душа се изпълни с любов, смелост и решителност.
Св. Кирил не беше просто великий учител и мисионер, а истински носител на благодатта на Бога. Той и неговият брат св. Методий, чрез своята мисия, отвориха врати на духовно пробуждане за славянските народи. В един свят, потопен в тъмнината на незнанието, тяхното дело озари пътя към познанието и вярата. Този велик акт на християнска милост ни напомня, че всяко слово, произнесено в името на Божията истина, има силата да преобразява животи и общества.
Помислете за това: в една епоха, в която хората не познаваха езика на благодатта, св. Кирил реши да даде на народа средство да разбере и обича Господа. Той ни учи, че Божието слово не трябва да бъде скрито зад бариерите на чуждестранни езици и обичаи, а трябва да бъде достъпно за всеки, който търси истината. В писанията си, като в Псалма „Нека всяко дихание да хвали Господа“, намираме призив да споделяме любовта и знанието, които сме получили чрез Христос.
Днес, когато живеем в един свят, изпълнен с предизвикателства и разделения, посланието на св. Кирил остава по-актуално от всякога. Той ни напомня, че християнството е не само лична вяра, но и общност, която се стреми към истинско разбирателство и единство. В нашето ежедневие ние се сблъскваме с препятствия – било то езикови, културни или социални. Но както светиите братя посветиха живота си на премахване на тези бариери, така и ние трябва да търсим пътища за изграждане на мостове между хората, които обичаме.
Св. Кирил ни вдъхновява да не се страхуваме от предизвикателствата. Той показа, че вярата може да бъде острие, което пробива всяка тъмнина, а знанието – ключ към освобождението на душите. Неговият пример ни насърчава да се отдадем на изучаването и споделянето на Божието слово, да отворим сърцата си към нови идеи и да приемаме с любов и уважение различията, които ни правят уникални.
Нека тази проповед бъде призив към всеки от нас да се вгледа в живота на св. Кирил и да извлече ценни уроци. Да се стремим да развиваме не само собствената си духовност, но и културната си идентичност, която е дълбоко вплетена в традициите на нашия народ. В един свят, където често доминира хаосът и разделението, ние трябва да бъдем носители на светлината на Христос, също както св. Кирил разнесе божествената светлина сред славянските народи.
Нека сега, в молитва, помолим Господа да ни даде мъдрост и сила да продължим делото на светиите апостоли, да пазим и предаваме с любов и уважение наследството, което ни е поверено. Нека думите ни и делата ни отразяват истинската християнска любов, която обединява, вдъхновява и преобразява.
По молитвите на свети Кирил, Господи, помилуй нас и ни води по пътя на истината. Амин.
Втора неделя на Великия пост
Когато нямаш нищо, когато единственото, което е останало, е голата ти душа пред Бога, дали ще се намери човек за нас, който да ни спусне. Дали ще се намери човек, който да види човека в нас и да ни заведе при Христос...
Живот с Бога, път към Бога, към истината и вечното спасение
Днес мнозина говорят за Православието като за някакво културно наследство. А ние трябва да им отговорим, че то е тайнственият духовен живот на вярващите за придобиване на благодатта на Светия Дух... Първа неделя на Великия пост - Тържество на православието.
Прошката ни уподобява на Бога
Да не забравяме да прощаваме. Защото ако всеки ден се обръщаме към Бог с думите: „и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници”, нека се опитаме това да го въплътим и в нашите мисли, в нашите чувства, в нашето отношение към заобикалящия ни свят.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица