
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”

На 14 февруари Църквата чества Успението на св. Константин-Кирил Философ. Навървшват се 1147 години от Деня на Успението на светителя.
В далечния 16 век един български книжовник дръзва да напечата имената на св. св. Кирил и Методий в свои издания, за щастие съхранени и до днес. Този народен будител и предтеча на Паисий Хилендарски е Яков Крайков от с. Каменна река, Кюстендилско – първият български документално установен издател и редактор, шрифтолеец и печатар, художник-оформител, илюстратор и гравьор.
Първоначално учи за преписвач в Осоговския манастир. Вкусва и от плодовете на Софийската книжовна школа, след което заминава за Венеция. В 1566 година Яков става собственик на печатницата за българи и сърби, открита през 1519 година от черногореца Божидар Вукович. В нея Яков Крайков отпечатва своите книги „Часословец” /1566/, „Псалтир” /1569/, „Требник” /1569/, „Молитвеник” /1570/; съставя и сборника „Различний потребий” /1572/. Чрез тези четива Яков буди съпротивителните сили за борба срещу поробителя и разпалва патриотичното съзнание, изтъквайки българския народностен произход на Константин-Кирил Философ. В мецослова към „Часословец” сред имената на българските светци и просветители Яков отбелязва 14 февруари като ден на „светаго Кирила Философа оучителя бльгарского”. Както посочва Петър Анастасов – автор на оригиналното изследване „Яков Крайков. Книжовник. Издател. График. 16 век”,1980, дотогава Кирил е наричан философ и учител „славянски”. Венецианският печатар от кюстендилското село Каменна река го назовава „учител български” и в това е неговата голяма заслуга. В „Часословец” той помества и седем таблици към „Пасхальъи Кирила философа и оучителя словеньскаго сьиреч бльгарскаго”, за да затвърди убеждението у сънародниците си за българския произход на Първоучителя.
В сборника си „Различний потребий” на датата 14 февруари Яков Крайков отново записва: „Светаго Кирила Философа оучителъа блъгарскаго”.
Не само в цитираните, но в други свои издания – „Псалтир”, „Молитвеник”, „Октоих”, „Служебник” – книжовникът търси опора за духа в подвизите на великите наши предци. „В тях – подчертава Петър Анастасов – наред с църковните молитвословия и песнопения, той е включил и служби, канони и тропари, които, напоени с патос и лиризъм, са отхранвали преклонение и възхвала към безсмъртното дело на св. св. Кирил и Методий, към техния пръв помощник Климент…”
Да отворим слуха си за нашепванията на достойния и почти забравен днес Яков Крайков – българина, скроен по ренесансов модел.
„За буквите”, Кирило-Методиевски вестник, бр. 18, 2004 г.
Първата литургия на български език във Варна
На 14 февруари 1865 г. в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна е отслужена първата света Литургия на български език от отец Константин Дъновски. По този начин всички българи били вече обособени в отделна община с църква и училище...
Увенчани с небесна слава
На 1 февруари почитаме жертвите на комунизма, избити от Народния съд преди 75 години. Текстът на Теодора Димова ни припомня за неимоверния труд на монахиня Валентина Друмева по издирването и съхраняването на паметта а новомъчениците...
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Да разсъдим честно в самите себе си: дали сме достойни за неговото име и дали Църквата и обществото ни днес са тези, които е имал в мечтите и в молитвите си и които е градил с неуморните си трудове Охридският чудотворец?
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица