Преображение Господне е пример за всеки от нас
Проповед на Преображение Господне на Негово Преосвещенство Адрианополския епископ Евлогий, игумен на Рилска света обител – 6 август 2022 г.
Днешният празник е един от най-красивите от земния път на Господ Иисус Христос, а именно Неговото преображение. Когато отива с трима от Своите ученици – Петър, Йоан и Яков, на планината Тавор, по време на молитва, става Неговото преобразяване – лицето Му светва като слънце, а одеждите Му – бели, с неописуема светлина. От двете Му страни светите апостоли видели пророк Мойсей и пророк Илия, разговарящи с Него. И те с изненада гледали тази неописуема гледка, почувствали се много добре и предложили на Спасителя да направят три сенника – един за Него, един за пророците Моисей и Илия и един за тях. В този момент се чул гласът на Бога: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение, Него слушайте”. Поредно доказателство за светите апостоли, че това е наистина Пратеникът, Божият Син, тук, на земята.
Това преображение било извършено, за да могат светите апостоли да видят в пълнота славата на Господ Иисус Христос, и по този начин Той ги подготвил за деня и часа на Своето разпятие, за да бъдат изпълнени с вяра, че това разпятие не слага край на Неговия живот. Това разпятие става стълба за завръщането при Бога Отца и Светия Дух. Именно свидетелството, на което станали тримата апостоли, послужило да усили тяхната вяра – да я предадат на своите събратя апостоли, на останалите ученици на Господ Иисус Христос, на всички, които Го следвали по земния Му път. За сетен път те се убедили, че Той е наистина Божият Син, Който ще спаси света.
Светото Преображение на Господ Иисус Христос е пример за всеки един човек. Всеки един от нас трябва да търси Бога, да се приближи към Него чрез най-силното средство – молитвата, без която никой човек не би могъл да достигне до Бога. Именно чрез молитвата ние се съединяваме с Бога, беседваме с Него невидимо, но чувствено. Чрез молитвата Бог прави възможно, всеки един човек да се смири, да се очисти от греховете си, да поиска прошка от Бога и да я получи, и да стане съвършен човек.
Това, братя и сестри, е смисълът на нашето пребиваване тук, на земята – да славим Бога за цялото Негово творение и да станем духовни същества, които да могат да се надяват и да вярват, че един ден наистина ще бъдем при Бога.
През изминалите дни повечето от вас извървяха общ път до Рилската света обител, и всеки един от вас извървя своя път на смирение, на вяра, на надежда и упование на Бога. Почти всички от вас, вярвам, са се отърсили от земните материални грижи и са насочили сърцата, мислите си, надеждите си към Бога. Физическият път е изпълнен разбира се с трудности и изпитания, но чрез него по-лесно се извървява и духовният път, защото така каляваме нашите души и сърца, укрепваме нашата вяра в Бога и, изпълнени с надежда, отправяме молитви към Него и към Неговия угодник – вечен игумен и покровител на тази света обител и на нашия народ.
Използвам случая да насоча вниманието ви и молитвите на всички вас към недалечната от нас война. Там се дрънкат оръжия, събарят се сгради, убиват се човешки тела и души. Но ние знаем, и пак ще повторя – нашето оръжие, на християните, е молитвата и вярата в Божията помощ и надежда. Нека се молим всички заедно, този мир да дойде по-скоро и да се утвърди трайно. Защото е срам пред Бога и пред човеците, християни да убиват християни, а и въобще човешки същества.
В днешния ден си спомняме, разбира се, и водачеството на този поход от София до Рилската света обител, отец Ангел Ангелов, който вече е при Бога. И аз съм убеден, че той е на добро място, защото целият негов жизнен и духовен път беше посветен на Бога, и остави един изряден пример и за духовници, и за миряни. Нека Бог да упокои душата му в селенията на праведните и да вярваме, че той днес се радва за този ваш подвиг, който извършихте, за да се поклоните в Рилската света обител на нейния основател и закрилник.
Поздравявам архимандрит Василий, който с благословението на Софийска света митрополия поведе това духовно пътешествие, и вярвам, че и занапред със свои други братя свещеници ще подкрепя този път на изпитание, но и на спасение.
Бог да дарува здраве на всички вас! Да се стремим, братя и сестри, да се преобразяваме, да ставаме все по-добри, по-човечни, и да бъдем истински християни. За много години! Божието благословение да бъде над всички вас! Амин.
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Тази светлина, необходима за нашето преобразяване, не е нищо друго, освен благодатта на Светия Дух, която е слязла върху апостолите и която оттогава до днес изобилно се излива върху нас чрез светата Църква, чрез нейните Тайнства...
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!
Ние, които в този свят, независимо от това, кои сме, колко имаме, винаги изпитваме тази тъга за светлината, в която е истинската радост. И в миговете, когато имаме възможност да се докоснем до нея, винаги искаме да изразим тази наша радост...
Да преобразим душата си
Когато светлината Божия стигне до човека, когато човек стане причастен на Божествената, нетварна светлина, която прониква и в нас, която прави всичко бяло, като слънце – човек започва да мисли по друг начин, започва да вижда ясно...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1