
Празнични икони. Рождество Христово (+Видео)

Всяка празнична икона предава в образи и сюжети смисъла на съответния празник – тя е „богословие в образи”, както казват изследователите. В първия епизод от поредицата „Празнични икони” на YouTube канала Архангел.бг Варна е представена иконографията на Рождество Христово. Какво ни разказва тази празнична икона? Какво е изписано върху нея и умеем ли правилно да „прочетем” написаното?
Какви сюжети откриваме там и как те ни помагат да разберем смисъла на празника, да влезем чрез този смисъл в събитието, което празнуваме, и да бъде радостта ни пълна? Всеки сюжет е свидетелство не само за раждането на Иисус Христос, Сина Божий, но и за неговата смърт, и за Неговото възкресение. Но не само сюжетът - всеки детайл върху иконата не е случаен, а има своя смисъл.
Защо скалата над пещерата е разцепена на две?
Какво означава непрогледният мрак в пещерата, на фона на който изпъкват яслите със сияещия Младенец?
И тези ясли защо толкова приличат на гроб, а пелените на Иисус – на погребални повивки?
Случайно ли са изобразени животните на иконата – декоративен или по-дълбок смисъл има тяхното присъствие там в този момент, когато се ражда Спасителят на света?
На тези и други въпроси отец Василий дава обяснение в първото видео от поредицата:
Библейски мотиви в богослужението в първите дни на Страстната седмица
Над кои теми Църквата ни предлага да се замислим в богослужението през първите дни на Страстната седмица? Време за размисъл, но и за отговор на един важен въпрос: как се променям аз, знаейки, че за мене е дал живота Си Христос?
Алтернатива - април, 2025
Излезе от печат априлският брой на „Алтернатива”. В навечерието на Празника на празниците си задаваме важни въпроси, отговорите на които подлагат на проверка вярата ни. Как преживяваме Възкресението - като еднократен акт, случил се някога, или като постоянно чувство на убеденост и увереност...
Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...
Какво се случва в центъра

Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
В навечерието на Възкресение Христово, предлагаме отново да се обединим и да подготвим пакети с хранителни продукти, които да раздадем на нуждаещите се в събота преди празника. Подробности вижте в статията...

Откриване на изложба "Българско Възраждане във Варна" 2025
На 14 февруари - точно 165 години след отслужването на първото богослужение на български език във Варна - се състоя откриването на изложбата "Българското възраждане във Варна".
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Какво се случва в центъра
Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир