
Чудотворната икона Златна ябълка

Тази година Акатистна събота е на 20 април. В събота на петата седмица на Великия пост с актикт се почита Божията майка. У нас канона и акатиста на Пресвета Богородица четем по време на петъчната вечерня (първата служба за следващия ден), а в събота почитаме и чудотворната икона на Пресвета Богородица Благодатна, наричана Златна ябълка. За нея ни разказва една история за чудо, извършено с бездетна жена. Историята е от 17 век и е описана от Ананий Клинис, тогава игумен на манастира "Св. св. Кирик и Юлита" край Асеновград.
Дълго пътувала до манастира тази жена, доста дълъг път извървяла и много искала да стигне навреме за празника на Богородица. Но закъсняла. Изпуснала причастието, даже за анафората закъсняла. Решила, че това е лош знак за нейното безмерно желание да има дете. Разплакала се и потънала в самосъжаления. Свещеникът чул плача на жената, разбрал причината за нейната мъка, обърнал се, но не намерил дори троха от благословения хляб. Тогава видял една ябълка, оставена пред иконата на Светата Дева, взел я и й я подал като благословение. Жената приела ябълката с дълбока вяра и се утешила. Минало малко време и жената забременяла. Когато родила своето дете, употребила много средства и с огромна благодарност се отправила към чудотворната икона. Обкичила я със златна изкована ябълка, която останала като спомен за великата благодат.
Чудотворната икона Златна ябълка е от началото на 17 век, а самото чудо с бездетната жена се случило през 1765 година. Оттогава са минали 256 години. Историята все още се разказва и иконата се пази в храма "Успение на Пресвета Богородица" в село Горни Воден, сега квартал на Асеновград.
Още за чудотворната икона и за храма в Горни воден от неговия сайт - http://zlatnaiabalka.com/index.php
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност