Вярата не е знание, а общение

25.06.2018 г.
Автор: Архангел.бг

Проповед на иконом Василий Шаган в IV неделя след Петдесетница. 24.06.2018 – Рождение на св. Йоан Кръстител. Храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.

В името на Отца и Сина и Светия Дух!

Възлюбени братя и сестри,
Евангелието, което чухме току-що, повествува за римския стотник, който въпреки своето положение се изправя пред Христос, един не особено известен за времето си юдейски пророк и учител, за да му поиска нещо, което шокира съзнанието дори на съвременния човек – да бъде излекуван неговият слуга… Свикнали с коравосърдечието на хората наоколо, пък и със своето, трудно можем да повярваме, че любовта го е водела да направи това. Три пъти се принизил пред тези, които били под неговата власт, загрижен за своя слуга.

Тази вяра впечатлила самия Христос: „истина ви казвам, нито в Израиля намерих толкова голяма вяра” (Мат. 8:10)

Да имаш вяра, воден от любов, е вяра, с която ние не сме свикнали. Нашата вяра е едно обикновено знание – знание, че Бог съществува, знание, че Бог прави чудеса… Но това не е вярата, която Бог иска да намери в нас, защото тази вяра не е водещата сила. А стотникът от любов му към слугата повярвал в Христос като целител и чудотворец, и влязъл в общение с Него, смирявайки и принизявайки себе си. Неговата вяра е общение с истинския Бог, пълно доверие и отдаване на Господа.

Да застанеш пред Господа, братя и сестри, в очакване на Неговата милост, в очакване на Неговата благост, с надежда, че само Той може да облагороди твоето сърце, това е друга вяра. И  когато ние казваме, че вярваме в Бога, нека не опростяваме своята вяра до обикновено знание за Него. Напредвайки във вярата ние не просто прелистваме учебници да опознаем Кой е Бог, а е необходимо да отворим своето сърце към своите ближни, защото само в любовта към тях, подобно на стотника, можем да познаем и повярваме в Бога, Този, в Когото единствено можем да открием безграничната любов, която прави чудеса…

Но за разлика от стотника ние много често дръзваме да поканим Христос в своя дом, в своето сърце, без да сме готови да признаем, че всъщност не сме готови да Го приемем. Защото, ако си представим, че в този миг, призовали Господа, Той, Който ни чува, ще дойде и ще влезе в нашия живот, в нашия дом, в нашето сърце, с цялата пълнота на Своята Божествена слава, с цялата пълнота на Своето Божествено царство, то можем ли, слагайки ръка на сърцето си, да кажем: „Аз съм готов, като дойде Господ, да тръгна с Него”? (…)

Не е случайно, че именно днес честваме и раждането на св. Йоан Кръстител, защото в образа му ние виждаме този Предтеча, който подготвя идването на Христос за всеки един от нас. А го подготвяше, както знаем от Писанието, по един много особен начин – призоваваше всички към покаяние. Тоест към преобразяване на своите жизнени нагласи и мироглед, към готовност в корен да променим отношението си един към друг и към Бога…

Още по темата
Още от Проповеди

Да се доверим на Бога

25.08.2024 г. | свeщеник Алексей Атанасов | Проповеди

Маловерието е през цялото време в нас. И ако се наблюдаваме и изследваме себе си – къде в нашия живот проявяваме маловерие, защо често не ни стига търпение, винаги ще стигаме до едно и също... Какво да правим, ако не ни достига молитвата?...

Всичко е за наше спасение

28.07.2024 г. | свещеник Алексей Атанасов | Проповеди

Има такива душевни хора, които приемат единствено съществуването си в този свят. Самият Господ напуска техните предели със смирение. Не прави нищо повече. Не ги наказва, не ги заплашва. Те дори да видят чудо, пак ще го отхвърлят...

Когато сърцето търси изход

21.07.2024 г. | протойерей Михаил Манев | Проповеди

Как трябва да живеем, за да каже Той: Ето, този е Мой възлюбен син?!... Колкото и странно да е, това започва с дръзновението да видиш другия човек, с дръзновението да откриеш себе си в другия, да направиш така, че той да бъде щастлив и радостен...

Какво се случва в центъра