
Морският храм „Св. Николай” става на 150 години

Нашият любим православен храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец” е построен през далечната 1865 година.
Храмът е на централната улица във Варна. В него се молят на св. Николай не само моряците и техните семейства, но и всички, които обичат и почитат светеца.
Историята на храма започва от дарението на един-единствен човек - Параскева Николау, жител на Одеса. Неговият роден град обаче бил Варна и той прави следното завещание: „Предвиждайки идването на смъртта, реших да направя завещание, според което оставям една достатъчна част от имота ми за роднините ми и остатъка реших да определя за общеполезни дела и богоугодни”.
Дарителят определя 50 000 сребърни рубли за построяване на църква на името на Свети Николай във Варна. Строежът започва през 1859 г. Строител е варненският майстор Янко Констанди, на когото по-късно е поверен и градежът на катедралния храм “Свето Успение Богородично”.
Веднъж, при едно от пътуванията на Параскева Николау до Одеса, корабът бил застигнат от силна буря. Изплашеният търговец се помолил за помощ на Свети Николай Чудотворец и обещал, че ако стигнат живи и здрави до пристанището, ще вдигне болница и черква в чест на светеца.
Днес паметникът на благодетеля Параскева Николау се намира пред южната фасада на църквата, а образът му е изографисан в притвора. Под красивите колони се намира обелиск, на който пише: „В памет на родолюбеца Парашкева Николов, роден в гр. Варна и живял в гр. Одеса, издигнал на свои средства болница и този храм за поклонение Богу. От благодарното поколение към този, който е почитал и обичал Бога. Вечна му памет. 1866 г. 5. VI.”.
Строителните работи на храма продължават 6 години с много перипетии. Гръцкият общински съвет, който бил пряк изпълнител на завещанието на Параскева Николау, не желаел да си сътрудничи с Българската община на града, въпреки че родолюбивият варненец искал доброто, което прави, да е за всички негови съграждани, независимо от тяхната националност. По време на строежа се разгоряла финалната фаза от борбата на българите за църковна независимост. Българският общински съвет на Варна поставил исканията си да бъдат отстъпени две църкви на българското население в града за богослужение на роден български език. Една от тези две църкви била именно „Св. Николай Мирликийски Чудотворец”.
Все пак гръцкото духовенство и богослужението на гръцки се задържали в храма чак до 1906 година, когато варненци въстанали срещу новия гръцки митрополит Неофит. Организирани от своето дружество „Родолюбец", те посрещнали с камъни кораба, на който пристигал владиката. Последният бил принуден да се върне обратно. Тогава е извършена и първата служба на български език в църквата „Св. Николай” от свещеник Стефан Ганчев.
Програма за Храмовия празник
9.00 ч. - Света Божествена Литургия
11.00 ч. - Военно-морски ритуал с молебен към св. Николай Чудотворец
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност