
Срещата на човек с Бога: Св. Гора Атон - най-високата точка на земята

В книжарница „Благослов” е налична книгата на Месогейския митрополит Николай „Срещата на човек с Бога: Св. Гора Атон - най-високата точка на земята”, издание на Ловчанска света митрополия. В нея авторът е събрал своите спомени от посещенията си на Света Гора и ни дава възможност да видим през неговите очи живота на подвижниците - „от непознати отшелници до известни на целия православен свят светци като св. Паисий Светогорец и Герасим Микраянанит”. Не по-малко ценни за читателите ще бъдат и разсъжденията владиката за въздействието, което оказват тези срещи със светогорските жители върху неговия живот. (вж. Още)
Предлагаме в анонс откъс от книгата:
В каливата на отец Паисий
(…) Тук чуваш нещо, което не можеш да чуеш никъде другаде.
Ето! Вече стоим пред вратата на каливата. Каливата „Св. Честен Кръст Господен”. До мястото на подвиг на отец Паисий. Чувствам страх. Това владее в мен. Разбирам го. Но и неопределен страх. Неизказано страхопочитание и неизразимо удивление. Почукваме вежливо, макар и някак настойчиво, по вратата, водеща към двора. (…)
Веднага щом решаваме да опитаме отново, ето, нещо се чува; отваря се някаква врата и виждаме някого. Този, който досега не се виждаше, сега се показа пред очите ни. „Слава Тебе, Боже!” – ушите ми чуват моя глас. „Слава Тебе, Боже!” – и сърцето ми чува своя глас. „Отвὸри ни”, казах си с облекчение, макар и с известен страх. Идва бавно и спокойно, мълчалив. Отваря вратичката.
Ние просим благословение. Старецът с трепетен от умиление и слаб от дългото и привично мълчание глас отговаря:
– Господ да благослови! Влезте.
Хвърлям бърз поглед върху него. Нито издържах, нито посмях да отправя втори поглед. Сърцето ми тупти бързо. Имам любопитство: да открия тайната на неговата святост. И страх: да не открие тайната на моята греховност. Той се крие от смирение, аз от егоизъм.
Влизаме в неговата скромна калива. Всичко е малко. Вратите са тесни и ниски, Таванът също е нисък. Тук дори геометричните величини имат смирение. Влизаме в неголямата му църква. Иконостасът е прост, от дъски. Руски икони, от проста хартия, прикрепени с кабърчета и гвоздеи директно върху иконостаса, без допълнителна дъска. При леко натискане се късат. Всичко с в границите на строго необходимото и потребното. Покланяме се и о. Паисий ни съпровожда, припявайки „Слава Тебе, Боже”, „Господи, помилуй”.
Направи ми впечатление, че върху почти всички икони ръцете на светците бяха полуизтрити, а върху иконата на Господ нозете Му бяха напълно изтрити. При едно от моите следващи посещения използвах възможността и му открих моето наблюдение. Тогава той ми каза:
– По лицето целуваме с любов, по ръцете – от уважение, нозете целуваме само от сърдечно съкрушение. Не целуваме образа на Бога по лицето, когато на иконата са изобразени нозете Му, При светците се осмеляваме да целунем ръцете. На Христос обаче само нозете можем да целунем.
И от очите му потекоха сълзи...
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
В своите романи авторът не спира да изследва човешката душа, да търси смисъла и чрез своите герои и техните съдби да помагана хиляди да намерят смисъл и надежда.Темите за съхраняването на българските корени и Православието, за молитвата и Божия отговор са неизменни в творчеството му...
„Господ е крепост на моя живот” – в памет на Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил (1954-2013)
Днес се изпълват 11 г. от кончината на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил....
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
В книжарница „Благослов” вече е налична книгата „Хлябът на живота” – ново издание на Ловчанска Епархия. Сборникът съдържа най-новите беседи на Лимасолския митрополит Атанасий - изяснения на Божествената литургия...
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност