
„Селенията на църковната музика” – Ивайло Борисов
В книжарница „Благослов” е налична книгата „Селенията на църковната музика” на изд. „Омофор”. В сборника читателят ще открие широк кръг от въпроси, посветени на църковната музика, отвеждащи от нашата съвременност до раннохристиянското време... Авторът Ивайло Борисов е псалт в столичния храм „Св. Дух”. Възпитаник е на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” и на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, дипломира се в магистърската програма „Литургия и музика” под ръководството на дякон доц. д-р Иван Иванов. Научен редактор на изданието е гл. ас. д-р Стоян Малинов, а автор на предговора – проф. Стефан Хърков. В него той отбелязва:
„Новата книга на Ивайло Борисов респектира със своя тематичен обхват и дълбочината на идеите… Какво представляват селенията на църковната музика? Авторът на книгата ги описва така:
„Основите на селенията на църковната музика са много стари. Толкова стари, колкото стар е светът след Христа, или по-точно, положени са тогава, когато запяха устата, в които не се намери лъст (срв. 1 Петр. 2:22). Дори бихме могли да кажем, че тези основи са по-стари и от новата ера (предвид еврейската и гръцката музика, залегнали в тях).
В селенията на църковната музика човек се чувства добре, радостен – като във всяко добро място за живеене. Всеки, който се е заслушвал, прониквал в прекрасните и хармонични мелодии на сакралната музика, е чувствал едно особено спокойствие на духа, което светът и неговите „примамливи” предложения не могат да осигурят.
В селенията на църковната музика откриваме имената на многобройни творци, всъщност те са обитателите на този небесен град. Едно истински вдъхновяващо население. Техният живот продължава своето творческо измерение посредством отгласа, предизвикан в душите на вярващите християни.
Селенията на църковната музика очакват своите нови творци, посетители и обитатели. Там има какво да се чуе, да се изживее, какво да те направи радостен и да те отдалечи от демоните ти (когато Давид пеел с псалтира си пред цар Саул, демонът на царя изчезвал – срв. 1 Царств. 16:14-23). Вратите на храма са отворени за всекиго и за всички…”.
Книгата има четири дяла: „Църковна музика”, „Покровители и вдъхновители”, „Български музикоучители”, „Композитори”. (Подробно съдържанието вж. Тук)
Представяне на сборника от издателите вж. Тук.
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
В своите романи авторът не спира да изследва човешката душа, да търси смисъла и чрез своите герои и техните съдби да помагана хиляди да намерят смисъл и надежда.Темите за съхраняването на българските корени и Православието, за молитвата и Божия отговор са неизменни в творчеството му...
„Господ е крепост на моя живот” – в памет на Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил (1954-2013)
Днес се изпълват 11 г. от кончината на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил....
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
В книжарница „Благослов” вече е налична книгата „Хлябът на живота” – ново издание на Ловчанска Епархия. Сборникът съдържа най-новите беседи на Лимасолския митрополит Атанасий - изяснения на Божествената литургия...
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност