
Сбогувахме се с Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит

На 13 март т.г., след тежко боледуване, почина Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. На 15 март тленните му останки бяха изложени за поклонение в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, където хиляди се стичаха през целия ден да се сбогуват с първойерарха на Българската православна църква. Днес,16 март, беше отслужена заупокойна св. Литургия, от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, а след края ѝ – и опелото на блаженопочиналия Патриарх Неофит, от . С литийно шествие тялото на Негово Светейшество беше пренесено от Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ до митрополитската катедрала „Св. Неделя“, където беше положено в малка гробница в двора на храма.
Бог да го прости и упокои Български патриарх и Софийски митрополит Неофит! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Слово на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан на заупокойната св. Литургия в памет на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит
Ваше Всесветейшество,
Ваши Високопреосвещенства и Преосвещенства,
Скъпи в Господа представители на Поместните православни църкви,
Ваше Величество,
Уважаеми г-н Президент на Република България,
Уважаеми г-н Председател на Народното събрание,
Уважаеми г-н Министър-председател,
Почитаеми представители на държавната и общинската власт,
Боголюбиви отци,
Опечалени братя и сестри,
Със съкрушени сърца, с голяма болка и дълбока скръб и тъга, но и с неизменна вяра и упование в нашия Господ Иисус Христос и даруваното ни от Него спасение, изпращаме днес, в последния му земен път, Светейшия наш отец и патриарх Неофит. Прекланяме се пред духовното величие и чистота на неговата светла личност и от дълбочината на сърцата си благодарим на Всеподателя Бога задето ни бе удостоил с честта и радостта да го имаме сред нас, като наш духовен водач по пътя ни като човеци и християни. Земната ни раздяла с него преживяваме тежко и мъчително, но и вярваме, че отсега и занапред православният ни народ има – в лицето на Негово Светейшество – още един усърден молитвеник и горещ ходатай пред Божия престол, който и във вечния живот ще продължава да се застъпва за своето паство, да желае и измолва за Православната ни църква, за земното ни отечество и лично за всекиго от нас Божията милост и любов, благодатна помощ и закрила.
Вярваме и знаем, че нашият Бог е Бог не на мъртви, а на живи. Затова защото в Него „всички са живи“ (Лука 20:38). А затова и в скръбта си, която по човешки е неизбежна, ние не сме безутешни и не скърбим като такива, „които нямат надежда“ (1 Сол. 4:13). Защото нашата християнска вяра и нашата съкровена надежда са не в човеци, а в Живия и истинен Бог, „Който пребъдва довеки“ (1 Петр. 1:23) и „Който е Спасител на всички човеци, а най-вече на верните“ (1 Тим. 4:10). Такъв ще помним и всякога ще носим в сърцата си и Негово Светейшество, който през целия си съзнателен земен живот беше верен на Бога, на своето християнско звание и своите монашески обети, който живееше според вярата си и беше за всички нас образец във всичко онова, към което се стремим и ние: смирение и чистота, милосърдие и човеколюбие, безкористна любов, търпение и мъдрост.
Независимо от земната ни раздяла с него, светлината и радостта, благостта и мирът, които струяха от Негово Светейшество, ще ни съпровождат и занапред. Напътствията му ще бъдат постоянен коректив на нашите мисли и действия. Във всяка трудна ситуация ще се запитваме какъв би бил неговият подход за нейното разрешаване и ще търсим неговото невидимо наставничество. Светейшият наш патриарх Неофит живя и служи на Църквата и на повереното му паство с истинска християнска любов и вярност към Христа Спасителя и Неговия Нов Завет с човеците, който е Завет и закон не на друго, а на любовта. Той добре съзнаваше необходимостта от приемственост спрямо заветите на своите предшественици, следваше оставения му от тях пример и се стремеше да им подражава във всичко. Затова и единственият начин, по който можем да му благодарим за всичко сторено от него за нас, е и ние да му подражаваме с живота и делата си, да следваме примера му и принципите, които той следваше като наш, от Бога даден ни духовен отец и архипастир.
Църквата Христова е богочовешки организъм, оставен ни от нашия Господ за наше спасение и наследяване на Царството Божие. В Църквата Христова всички ние сме чеда на нашия Небесен Отец, независимо от призванието си и от мястото си в нея, и сме призвани от Всевишния Бог „за общение със Сина Му Иисуса Христа, Господа нашего“ (1 Кор. 1:9). Животът в Църквата е светотайнствен живот в „единството на духа чрез връзките на мира“ (Еф. 4:2), в „единство на вярата и на познаването Сина Божий“ (Еф. 4:13). Това заповядано ни от Господа съвършено единство беше свят стремеж и на Светейшия наш отец Неофит, който най-много от всичко държеше на него. Към него се стремеше, с всички свои мисли и действия, и искаше да вижда и в нас осъзнаването на необходимостта от него и стремежа към неговото осъществяване в живота ни. Това остава и най-важният негов завет към нас, заедно с беззаветната любов, която имаше към всекиго и към всички, и която сам пръв той ни засвидетелстваше. Нека свято да пазим този негов завет и да се стремим, според силите си, да умножаваме оставеното ни от него богато духовно наследство.
Всесърдечно благодарим на всички, дошли днес тук от близо и далеч, за да споделят сълзите и болката ни от земната ни раздяла с Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Особено сме признателни на Негово Всесветейшество Вартоломей – Архиепископа на Константинопол – Новия Рим и Вселенски патриарх, който с личното си присъствие и с участието си в Опелото на Светейшия наш патриарх Неофит засвидетелства още веднъж нашето единство с Църквата-майка – Константинополската Вселенска патриаршия, чиято първородна дъщеря – светата Българска православна църква, днес отдава последна почит и поклон пред един от своите най-достойни предстоятели.
Божията всеопрощаваща любов и Неговата велика милост, Покровът на Божията майка и молитвите на всички отвека просияли Божии угодници да бъдат с всички нас!
Бог да прости и да упокои Светейшия наш първойерарх Неофит новопреставен, да му прости всяко волно и неволно прегрешение, да му въздаде за неговата чиста любов към Господа и Неговата света Църква, да присъедини него – ангелогласния Светейши Български патриарх – към Ангелския хор, който непрестанно възпява Неговата слава, и да го настани там, дето почиват всички праведници!
Вечна и блажена да бъде паметта му!
† Варненски и Великопреславски митрополит ЙОАН
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност