Разговор за Благовещение с ученици от ОУ „Капитан Петко войвода”
Ученици от ОУ „Капитан Петко войвода” (във варненския квартал „Галата”), изучаващи Рилигия-Православие, посетиха храм „Св. Архангел Михаил” на 21 март. В навечерието на християнския празник Благовещение те научиха много за събитието, което преди повече от две хиляди години става „начало на нашето спасение”, както се пее в тропара на празника.
Беседата се проведе в храма, с децата разговаря Борислав Аврамов, отговарящ за работата с младежта към Варненска и Великопреславска митрополия. В началото той накратко им разказа историята на мястото, за което варненските възрожденци не пожалили сили и средства, за да построят училище за българските деца в града и да устроят храм, в който на български език да прославят Бога.
След това разговорът се насочи към главната тема, която интересуваше децата – празникът Благовещение. Каква е тази блага вест, която празнуваме? Както по време на богослужение, те станаха прави, за да чуят Евангелския текст, разказващ за събитието (вж. Лука 1:24-38). Кратък текст, в който всяка дума добавя смисъл в казаното. И господин Аврамов се постара да разясни подробно този смисъл.
Защо Бог избира девицата Мариам, да роди Неговия Син? Какво значи да дадеш обет през Бога, че посвещаваш живота си на Него? Според еврейския закон, ако жена даде обещание пред Бога, това обещание не можело да бъде валидно, докато не го потвърди или нейният баща, или нейният мъж. Но родителите на Богородица починали скоро, след като я поверили на възпитание в Йерусалимския храм. Затова свещениците помолили праведния Йосиф да я приеме в дома си и да се грижи за нея, за да може да спази обета си пред Бога. И тъкмо там Архангел Гавраил идва при нея и изрича известните думи: „Радвай се, благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените”. А тя се смутила от тези думи и размисляла в себе си: „какъв ли ще е тоя поздрав?”
Защо ангелът я нарича благодатна? Защо я нарича благословена? И когато той сам й отговаря и обяснява, че такива думи подобават на тази, която ще роди Божия Син: „и ще му наречеш името Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще му даде Господ Бог престола на отца Му Давида; и ще царува над дома Йаковов довеки, и царството Му не ще има край.” – той всъщност ѝ възвестява благата вест. за царството Божие, което идва, и идва със своя Цар. Но просто един човешки цар, един потомък на цар Давид и на Аврам – това е самият Син Божий, Който идва на земята.
Но за да се случи това, трябвало нещо много важно – съгласието на света Богородица. Света Богородица, като чула обяснението на ангела, отново недоумявала: как ще стане това? Как може да има син без баща? Макар да живеела в дома на Йосиф, макар да била сгодена за него, тя искала да спази своя обет пред Бога.Тогава ангелът й дообяснява : „Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени; затова Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий”.
Пресвета Богородица постепенно се доверява на казаното от ангела, доверява се на Бога и приема: „Тогава Мариам рече: ето рабинята Господня; нека ми бъде по думата ти. И Ангелът си отиде от нея”. Това съгласие я поставя веднага под ударите на закон, както и Йосиф, който трябвало да пази нейното девство, обета ѝ. Но тя решила да послуша Божията воля, и поела този голям кръст.
След разказа учениците разгледаха иконостаса на храма, за да видят къде има икона на Благовещение, и разбраха защо освен в празничния ред, събитието винаги се изобразява на царските двери, през които се влиза в олтара на храма (символ на царството Божие). Накрая те разучиха с г-н Аврамов песен, прославяща Пресвета Богородица и случилото се на Благовещение, и обещаха да поздравят своите майки и баби на 25 март – християнския ден на майката.
Семейството отново на фокус в майсторския клас по фотография за младежи - 2024
Миналата събота майсторският клас по фотография за младежи започна с благословия и молитва. Темата на курса е: „Семейството – част от цялото”. Основната ни задача е да покажем чрез средствата на творческата фотография духовния свят на...
„Научи ги да живеят според Твоите заповеди, Господи!”
На 6 октомври беше открита учебната година в детска школа „Кандилце”. Продължаваме традицията от миналата година – двете енории да направим едно общо Неделно училище. С нашите общи усилия и с усилията на двете църковни настоятелства – за нашите общи деца...
Празници на улица „27 юли” - 2024
След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...
Какво се случва в центъра
Алтернатива - брой 300, ноември 2024
Излезе брой 300 на „Алтернатива”. Темата на изданието е започващият през ноември Рождественски пост, както и доста обвързана с жертвената страна на поста тема за отношенията ни един към друг както в семейството, така и в църковната общност...
Съпричастност - 2024
На 01 и 02 ноември 2024 г. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ ще се проведе новото издание на „Съпричастност“ с тема „Енорийската общност и пастирската грижа за духовното изграждане на личността.“
Диалози за историята, свободата и вярата - октомври, 2024
На 24 октомври - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с четвърта част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
Добрата почва се формира с търсенето на Истината
1 ноември. За началото на празника
Под покрова на Пресвета Богородица. Чудото в Рожковка на 28.09.1942 г.
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Проповеди
Как да запълним пропастта между нашия свят и Божествения
Мерилото за нашата святост е другият
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Задушници
Въздигане на Светия Кръст Господен
Установяване на празника Въздвижение
Обновление на храма „Възкресение Христово” в Йерусалим. Забравеният празник
Преображение Господне
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!