
Разговор за Благовещение с ученици от ОУ „Капитан Петко войвода”

Ученици от ОУ „Капитан Петко войвода” (във варненския квартал „Галата”), изучаващи Рилигия-Православие, посетиха храм „Св. Архангел Михаил” на 21 март. В навечерието на християнския празник Благовещение те научиха много за събитието, което преди повече от две хиляди години става „начало на нашето спасение”, както се пее в тропара на празника.
Беседата се проведе в храма, с децата разговаря Борислав Аврамов, отговарящ за работата с младежта към Варненска и Великопреславска митрополия. В началото той накратко им разказа историята на мястото, за което варненските възрожденци не пожалили сили и средства, за да построят училище за българските деца в града и да устроят храм, в който на български език да прославят Бога.
След това разговорът се насочи към главната тема, която интересуваше децата – празникът Благовещение. Каква е тази блага вест, която празнуваме? Както по време на богослужение, те станаха прави, за да чуят Евангелския текст, разказващ за събитието (вж. Лука 1:24-38). Кратък текст, в който всяка дума добавя смисъл в казаното. И господин Аврамов се постара да разясни подробно този смисъл.
Защо Бог избира девицата Мариам, да роди Неговия Син? Какво значи да дадеш обет през Бога, че посвещаваш живота си на Него? Според еврейския закон, ако жена даде обещание пред Бога, това обещание не можело да бъде валидно, докато не го потвърди или нейният баща, или нейният мъж. Но родителите на Богородица починали скоро, след като я поверили на възпитание в Йерусалимския храм. Затова свещениците помолили праведния Йосиф да я приеме в дома си и да се грижи за нея, за да може да спази обета си пред Бога. И тъкмо там Архангел Гавраил идва при нея и изрича известните думи: „Радвай се, благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените”. А тя се смутила от тези думи и размисляла в себе си: „какъв ли ще е тоя поздрав?”
Защо ангелът я нарича благодатна? Защо я нарича благословена? И когато той сам й отговаря и обяснява, че такива думи подобават на тази, която ще роди Божия Син: „и ще му наречеш името Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще му даде Господ Бог престола на отца Му Давида; и ще царува над дома Йаковов довеки, и царството Му не ще има край.” – той всъщност ѝ възвестява благата вест. за царството Божие, което идва, и идва със своя Цар. Но просто един човешки цар, един потомък на цар Давид и на Аврам – това е самият Син Божий, Който идва на земята.
Но за да се случи това, трябвало нещо много важно – съгласието на света Богородица. Света Богородица, като чула обяснението на ангела, отново недоумявала: как ще стане това? Как може да има син без баща? Макар да живеела в дома на Йосиф, макар да била сгодена за него, тя искала да спази своя обет пред Бога.Тогава ангелът й дообяснява : „Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени; затова Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий”.
Пресвета Богородица постепенно се доверява на казаното от ангела, доверява се на Бога и приема: „Тогава Мариам рече: ето рабинята Господня; нека ми бъде по думата ти. И Ангелът си отиде от нея”. Това съгласие я поставя веднага под ударите на закон, както и Йосиф, който трябвало да пази нейното девство, обета ѝ. Но тя решила да послуша Божията воля, и поела този голям кръст.
След разказа учениците разгледаха иконостаса на храма, за да видят къде има икона на Благовещение, и разбраха защо освен в празничния ред, събитието винаги се изобразява на царските двери, през които се влиза в олтара на храма (символ на царството Божие). Накрая те разучиха с г-н Аврамов песен, прославяща Пресвета Богородица и случилото се на Благовещение, и обещаха да поздравят своите майки и баби на 25 март – християнския ден на майката.
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Алтернатива - юни, 2025
Излезе от печат юнският брой на „Алтернатива”. Водещите текстове в него са посветени на празника Петдесетница и слизането на Светия Дух над апостолите. В онзи първи ден на Църквата започва нашето общение с третото Лице на Бога, но как ние подхождаме към това общение днес?
Алтернатива - май, 2025
Излезе от печат майският брой (306) на „Алтернатива”. Текстовете в него са обединени под общата тема „Там, където няма страх”. Къде е това място?... Може би отново е време да се вгледаме в себе си и да потърсим истината...
Какво се случва в центъра

Радвай се, Всеблага Скоропослушнице!
Със Света Литургия, благодарствен молебен, литийно шествие и акатист към чудотворния образ на Пресвета Богородица "Скоропослушница" отпразнувахме една година от пристигането на копието на иконата на Божията Майка в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна.

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На благотворителни дебати в Първа езикова гимназия - Варна
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Православни светии
Св. Константин Велики в историята на Църквата
Свети равноапостолни цар Константин и царица Елена