
Преподобни Герасим Велики, Йордански Чудотворец. Житие, чудеса и Молебен канон

В книжарница „Благослов” днес получихме втората книжка от поредицата „Небожители” на Синодално издателство. Тя запознава с живота на св. Герасим Йордански Чудотворец. Житието включва всички новооткрити досега исторически факти, както и молебен канон към преподобния, съставен от настоящия игумен на Йорданския манастир, архимандрит Хрисостом.
Книгата е илюстрирана с житийни сцени, съобразени с иконописната традиция. Целта на издателите е тя „да послужи като помощно пособие в духовните школи и текстове за богослужебна употреба, а също като душеполезно домашно четиво”. Повече за изданието прочетете в предговора:
Тропар
Постоянно из пустинни места, в пещери и планини, където си с вяра обитавал в търсене на Бога, ти си намерил това, към което си се стремил. Полагайки душевни усилия, без никак да поглеждаш назад, Герасиме Велики, ти всякога си се изкачвал по стъпалата на изумрудената лествица. И се е спасявала така воинската колона от монаси, стекли се към Христа.
ПРЕДГОВОР
Християнските добродетелни и богоугодни дела, толкова ясно и убедително изложени в Свещеното Писание, служат като пътеводители към постигането на онази цел, за която ние сме на Земята. Но човешкото самолюбие и склонността към наслади и страсти често вземат връх над добрите ни разположения и това причинява множеството злини, от които нито едно общество досега не се е избавило.
Но ето че житията на подвижниците, с описаните в тях чудни дела на себеотрицание и непоколебима вяра в това, как Вседържителят Господ чува молитвите на прибягващите към Него, събуждат в душата ревност по Бога и крепка надежда в Неговия промисъл. Тоест те ни подтикват да подражаваме на светците, поне в известна степен.
Светецът, когото ще почетем с това скромно издание – преподобния Герасим Йордански, е първият основател на новийно-анахоретското (1) монашеско житие. За непредубедения читател ще бъде лесно да открие приликата на неговото житие с това на първия отец-пустинник по българските земи – преподобния Йоан Рилски. И двамата първи поселници на Йорданската и на Рилската пустиня стават основатели на големи манастири и ярки светила на Светлината, която „просветява всеки човек” (Йоан. 1:9). Макар исторически да ги делят близо пет века, те и двамата остават в църковната памет като непреходни образци на равноангелски живот.
Тази прилика на житията им чрез еднаквостта на тяхната всесъвършена богоотдаденост е намерила своето изражение в приликата на иконното им изписване. Особено впечатляваща е подобността на техните ликове, както те са изографисани на царските икони в съответните им едноименни манастири – Йорданския и Рилския.
Вероятно именно тази прилика между двамата велики пустинници – преподобния Герасим Йордански Чудотворец и светия отец закрилник на православния български народ – преподобния Йоан Рилски Чудотворец, прави неслучайно сред българското монашество светотайнственото пострижение в монашество с името Герасим.
По молитвите на преподобни Герасим Йордански Чудотворец и на всички светии нека възрастват във вярата всички, потрудили се за утвърждаването на добродетелния живот в Господа Иисуса Христа.
От издателите
(1) Киновийно-анахоретското – общежитийно-отшелническо, от киновия – общежитиен манастир, и анахорет – отшелник, пустинник; по-подробно виж в Житието.
В книжарница „Благослов” може да откриете и първата книжка от поредицата „Небожители” – „Един живот изпълнен с чудеса – житие и молебен канон на св. мъченик Неофит” – вж. ОЩЕ
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
В своите романи авторът не спира да изследва човешката душа, да търси смисъла и чрез своите герои и техните съдби да помагана хиляди да намерят смисъл и надежда.Темите за съхраняването на българските корени и Православието, за молитвата и Божия отговор са неизменни в творчеството му...
„Господ е крепост на моя живот” – в памет на Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил (1954-2013)
Днес се изпълват 11 г. от кончината на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил....
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
В книжарница „Благослов” вече е налична книгата „Хлябът на живота” – ново издание на Ловчанска Епархия. Сборникът съдържа най-новите беседи на Лимасолския митрополит Атанасий - изяснения на Божествената литургия...
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност