
Петъчни мисли срещу Преображение

Утре е Преображение, празник, който идва за мен внезапно насред ваканционното спряло време на август.
На Преображение Господ взел трима от учениците си и станал в Славата си. За да ги отвлече от унинието им. За да побеседва с Мойсей и Илия за предстоящите доброволни страдания. За да видят учениците, че в бъдещето може да се влезе през вярата. И въпреки страха си – да чуят истинския Глас. Избраните трима свидетели са имали Христос до себе си, който им казал „Не бойте се!”.
Защо е това пре-образяване? Не е ли по-сигурно да стоя на едно място, мислейки си, че е моето? Не съм чак толкова глупава и на моменти се досещам, че май това стоене е връщане назад. Уж страхът ми е виновен, сковава ме. Аз ли съм го избрала? Чета позитивни четива, според които животът принадлежи на движението, на усилието да крачиш осъзнато.
На Преображение в църквата се освещават плодовете, материалното, което е в-дъх-нато. Плодовете на благодатната промяна. Разбрала съм и дори мога да посъветвам някого: има смисъл в идеята за промяна. Може да очаквам награда във вид на сочен и най-различен плод. Каквото и да ме е обезсилило, то няма да ме остави да се отпусна сама. Никога, ако не се реша. Но няма как да се реша на това без Бога. Той води промяната.
Страхът ме кара да страня от развитието на нещата, да предпочитам да запазя неясното и крехко статукво. С други думи – лъжата. Че мога да съм вечна заедно с петстотинте си предразсъдъка.
Да, искам да ме обича/т/, каквато съм, но няма да е честно да остана такава. Избирам да се движа. Господ утешително казал „Станете, не бойте се!”.
Няма как едновременно да спиш и да чуеш гласа на истината за себе си. Да си мислиш колко великодушно си пропуснал облака да мине покрай теб.
2016 г.
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Алтернатива - юни, 2025
Излезе от печат юнският брой на „Алтернатива”. Водещите текстове в него са посветени на празника Петдесетница и слизането на Светия Дух над апостолите. В онзи първи ден на Църквата започва нашето общение с третото Лице на Бога, но как ние подхождаме към това общение днес?
Алтернатива - май, 2025
Излезе от печат майският брой (306) на „Алтернатива”. Текстовете в него са обединени под общата тема „Там, където няма страх”. Къде е това място?... Може би отново е време да се вгледаме в себе си и да потърсим истината...
Какво се случва в центъра

Радвай се, Всеблага Скоропослушнице!
Със Света Литургия, благодарствен молебен, литийно шествие и акатист към чудотворния образ на Пресвета Богородица "Скоропослушница" отпразнувахме една година от пристигането на копието на иконата на Божията Майка в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна.

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На благотворителни дебати в Първа езикова гимназия - Варна
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Православни светии
Св. Константин Велики в историята на Църквата
Свети равноапостолни цар Константин и царица Елена