Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)

15.11.2023 г.
Автор: иконом Василий Шаган, свещеник Илия Попов

За поста и приложението му в нашия живот. Запис от беседата със свещениците Илия Попов и Василий Шаган на тема: „Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене?”, провела се в „Архангелова сряда” на 11 декември 2019 г. в енорийския духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” - Варна.

Отец Василий: Постът заема сериозна част от духовния живот на всеки християнин и няма как да не си задаваме въпроса как правилно да подходим към него. Постът не е просто някаква практика или поредната диета, не е просто някакво въздържание. Тук има някакъв смисъл. И този смисъл е с идеята за нашето придвижване към основната ни цел – към нашето спасение, разбирайте към Бога, към царството Божие. Ако ние сме се устремили към изгубения рай, то със сигурност постът може да ни помогне. (…) Ако сме наясно с целта на поста, тогава ще видим колко много свобода имаме в него. Тогава ще отпаднат много въпроси, а на много други сами ще можем да си отговаряме. Ще бъдем свободни като апостола, който казва: „Аз съм свободен да ям месо и да не ям месо, но заради брата си, когото съблазнявам с това, няма да ям месо”. Тоест имаме свобода и да се пожертваме заради брата си. Но апостолът има тази свобода, защото пред него е Христос, Той е неговата основна цел. А всичко останало е второстепенно.

Отец Илия: Възпитанието на децата започва с това, че ги учим да се въздържат. Да се въздържат от злото, да се въздържат от всичко онова, което би ги наранило, което би ги развалило нравствено и би ги направило нечовеци на един по-късен етап. Затова от всички, коментиращи темата за възпитанието на децата, се твърди, че първите седем години са изключително важни, защото именно там се слага основата. И наистина въздържанието е важен елемент във всичко това. То ни дава възможността да се научим на умереност. Да се научим на това, че не временните неща, не удоволствията, не храната, не развлеченията, а именно важните неща, чрез които ние ще преуспеем в нашия живот, са тези, към които ние трябва да се стремим, и които ще ни помагат да се самоусъвършенстваме на един по-късен етап. (…) Въздържанието от храна, от любими неща, които ние си позволяваме всеки ден, всъщност освобождава нашата воля и ни прави способни да приемаме и да изпълняваме Божията. Акцентът в нашето ежедневие трябва да пада върху размислите за нас самите. В размисъл за нашето отношения с Бога.

 

Още по темата
Още от Ценности

Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие

25.11.2024 г. | Варненски и Великопреславски митрополит Йоан | Ценности

Да разсъдим честно в самите себе си: дали сме достойни за неговото име и дали Църквата и обществото ни днес са тези, които е имал в мечтите и в молитвите си и които е градил с неуморните си трудове Охридският чудотворец?

Сказание за чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница от манастира Дохиар на Света гора

09.11.2024 г. | Архангел.бг | Ценности

Божията майка продължава да оказва чудодейна помощ на прибягващи към нея с вяра. На мнозина слепи е дарила проглеждане, на хроми – прохождане, избавяла е мнозина от корабокрушение, освободила е пленени и е извършила безброй други чудеса...

1 ноември. За началото на празника

01.11.2024 г. | Архангел.бг | Ценности

Националните катастрофи коренно променят обществените настроения в България. ... Министърът на просвещението в правителството на БЗНЗ – Стоян Омарчевски, през 1922 г. поема инициативата да превърне Деня на народните будели в официален училищен празник...

Какво се случва в центъра