Ние сме Неговото лозе

03.09.2017 г.
Автор: иконом Василий Шаган

Притчата за лозето и злите лозари – проповед в 13-та Неделя след Петдесетница, иконом Василий Шаган, храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.

Тази притча, братя и сестри, е специално за нас. Защото ние сме Неговото лозе. И от това, как всеки ще се грижи за спасението на своята душа, какво ще приема и кого ще приема в помощ за своето духовно израстване, и дали ще приема някого, зависи от самите нас.

Чухме за лозарите, че те бяха избрани от стопанина и поставени да се грижат за Неговото лозе, за да Му принесат плодове. Но когато идва време стопанинът да си прибере плодовете, разбирайте – да различи в нас душите, които ще приеме при Себе Си, се срещна със злото в тези лозари, с тяхната завист и безхаберие. Те пребиха всички пратеници, а накрая убих и Неговия възлюбен Син, като си мислеха, че така ще присвоят лозето.

И ние, братя и сестри, които сме лозето, което Бог е посадил, за да Му принесем добри плодове и заедно с Него да разделим радостта на Неговото Божествено царство и Неговия живот, много често сме подобни не на добрите лозари. В грижата или безгрижието, за своята душа рядко принасяме добри плодове, на които Бог може да се зарадва. И ако погледнем колко често Той ни праща и добри учители, и добри  наставници, и добри родители, а неи не винаги проявяваме внимание и послушание и не винаги отваряме очите си и ушите си, за да ги видим и да ги чуем, и да се поучим. Затова плодовете ни не винаги Го радват.

Но ето, че когато господарят изпрати Своя възлюбен Син – предобраза на нашия Спасител Иисус Христос, Който след всички патриарси, пророци и учители беше изпратен в това богопосадено лозе, за да проповядва цялото откровение за Божието царство и любовта на нашия Бог към нас – Той беше изведен извън лозето (както Христос извън Йерусалим) и убит. Те мислеха, че могат всичко, което е Божие, да го присвоят. Както Адам навремето мислеше, че ще може да стане като бог без Бога. Но извеждайки Сина извън лозето, очиствайки живота си от Него, както и ние много често правим, обръщайки гръб на Господа, се оплитаме в какви ли не философски и други учения, а после плодовете не радват и самите нас. (…)

 

Още по темата
Още от Проповеди

Всичко и във всичко е Христос (Кол. 3:11)

18.01.2025 г. | иконом Василий Шаган | Проповеди

Това е светът, за който всеки един човек мечтае. Защото, ако „всичко и във всичко е Христос”, това означава, че всичко и във всичко е Неговата божествена благост, Неговата любов, Неговият мир, Неговата правда, Неговата истина...

Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината

17.01.2025 г. | ставрофорен иконом Дончо Александров | Проповеди

Св. Атанасий е искал винаги да има единство, но за съжаление тогава имало много ереси и проблеми. Нека ние, като негови следовници, да пребъдваме в единството, в Христовата вяра и в Христовия мир... Проповед в навечерието на празника.

Всеки ден е възможност за духовно израстване. Проповед на Обрезание Господне

01.01.2025 г. | иконом Василий Шаган | Проповеди

Колко е хубаво, че имаме тази възможност – всеки ден по малко да слагаме в касичката, която никой не може да ограби, и спестеното в нея не може да бъде разядено от молците. Тази касичка е нашето сърце...

Какво се случва в центъра