Младежко поклонническо пътуване до Бачковския манастир

04.11.2019 г.
Автор: Архангел.бг

На 2 и 3 ноември 25 младежи се включиха в поклонническо пътуване до Бачковския манастир, организирано от Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” с благословението на Варненския и Великопреславски Митрополит Йоан и с подкрепата на Дирекция „Младежки дейности” на Община Варна. Част от младежите бяха вече участвали в дейностите на Младежкия форум към Духовно-просветния център, а други бяха техни познати, привлечени от идеята и възможността да задълбочат своите познания за българската история, традиции и християнската вяра. Ръководител на групата беше Борислав Аврамов, отговарящ за работата с младежите към Варненска и Великопреславска митрополия. С групата пътуваха психолозите Павел Павлов и Милена Петрова, които помагаха за взаимното опознаване и сплотяване на всички участници в пътуването.

Преди крайната цел по пътя младежите посетиха гр. Пловдив. Там, в централната част всички имаха възможност да се докоснат до античността, разглеждайки новите разкопки и макета на огромния стадион, останал под града на тепетата. След това младежите разгледаха три исторически храма – митрополитския храм „Св. Марина”, разположен в двора на Пловдивската света митрополия, и катедралния храм „Св. Успение Богородично” и храм „Св. Николай Чудотворец в стария град. В тази кратка екскурзия групата беше съпровождана от Енчо Тилев от Пловдив, приятел на Духовно-просветния център. И той, и местните свещеници разказаха на младежите историята на храмвете, както и за светините, пазени в тях. След кратка фото сесия на фона на панорамната гледка към тепетата на Пловдив групата отпътува за Бачковския манастир.

След настаняването в манастира младежите се поклониха на чудотворната икона на Пресвета Богородица и разгледаха стенописите в новата трапезария, в чието изписване участва бащата на двама от младежите.  След общата вечеря се проведе станалото вече традиция за младежите от форума „вечерно споделяне” – всеки преценява какво иска да каже на останалите, с какво ще запомни изминалия ден, какво му е допаднало или не. В споделянето участва и екипът от възрастни, което допълнително помага за сплотяването на групата.

На следващия ден младежите имаха възможност да участват в неделната св. Литургия, малка група от тях дори се изповядаха и причастиха със светите Дарове, а други помагаха в олтара. След службата групата посети музея на манастира и след общия обяд потегли към Варна. В края на пътуването в автобуса отново всеки получи възможност да сподели мнението си с останалите. Радостното за нас беше, че всички определяха тези два дни като крайно недостатъчни, но със сигурност всеки ще запази свой спомен в сърцето си.

Още от Коментар

Византийската църковна музика - органична част от живото Предание на Православната църква

24.05.2026 г. | Мартин Димитров | Коментар

Византийската църковна музика не е просто „един от възможните стилове“ за украса на богослужението. Тя е органична част от живото Предание на Православната църква — плод на вековен духовен опит, молитва, богословие и аскетическа култура.

Алтернатива - април, 2026

02.04.2026 г. | Архангел.бг | Коментар

Излезе от печат априлският брой на „Алтернатива”. В края на Великият пост и в предстоящата Страстна седмица той насочва вниманието ни към същността на спасителното за нас делото на Христос и на празника на Неговото възкресение...

Алтернатива - март, 2026

01.03.2026 г. | Архангел.бг | Коментар

Излезе от печат мартенският брой на сп. „Алтернатива”. В началото на Великия пост си припомняме какво представлява този духовен път, в който се включваме всяка година... А молитвата, а словото Божие? Все начини да стигнем до главния диалог – с Бога...

Какво се случва в центъра