
Милосърдието се възпитава

Един ден в повече имахме тази година – 29 февруари. За какво го използвахте? – имаше подобно допитване в интернет пространството. Сигурно отговорите са били най-разнообразни, но ние можем да приведем само примера, за който знаем – как прекараха този ден група третокласници от СУ „Димчо Дебелянов” с тяхната класна, г-жа Статева, и няколко родители.
И за да сме честни, причината те да дойдат в Духовно-просветния център, не беше 29 февруари, а това, че е събота. Защото само в събота се случва една от дейностите на центъра – трапезата за бедни. Именно тя беше привлякла вниманието на класния ръководител и спечелила подкрепата на родителите. В предварителния разговор бяхме обяснили, че зимният период не е най-подходящ за малки помощници в кухнята, защото условията са доста сурови, но това не ги разколеба. Предупредихме също, че за храна в събота идват най-различни хора, и по-груби, и по-невъздържани по нрав, поради което третокласниците могат да станат свидетели на недотам „културни” сцени, но родителите отговориха, че днес децата им навсякъде могат да видят всичко, и потвърдиха посещението. Бяха решили да им покажат живота именно от суровата му страна и това, колко е важно да даваш от собственото си време в полза на хора, изпаднали в нужда или немощ.
Но в последния си ден февруари беше намислил да се докаже като зимен месец, и с пронизващ студен вятър снижи температурите. Доброволците от кухнята решиха да спестят измръзването на децата, и предложиха първо да ги разведем из Духовно-просветния център и да им разкажем за мястото. Току-що отминалите 27 и 28 февруари, когато чествахме 150-та годишнина от учредяването на Българската екзархия, и предстоящият 3-ти март бяха добър повод за разговор край двата паметника на двора – на варненските възрожденци и „Посрещане на освободителите”. А в храма си поговорихме за същинската, мисионерската роля на Църквата (освен социалната) и за смисъла на случващото се в църковния живот, който може да стане част от живота на всеки кръстен някога християнин и да му принася духовна полза и помощ в трудни моменти.
Разбира се, опитът да белиш моркови и лук с гумени ръкавици, също се включи в преживяванията за деня, но за кратко. Студът, макар и за един ден, си беше зимен. Благодарихме на децата и се разделихме с обещание да се срещнем отново в по-топло време, за да продължим да се опознаваме – както едни други, така и християнството.
Благодарим и на учителката на децата, и на техните родители, които ги доведоха в храма! Да бъдеш доброволец в дадена мисия, не се случва от само себе си, още повече когато става дума за социална дейност. Нужно е милосърдие. А то, както и всяка добродетел, се възпитава от младини. Защото днес децата наистина навсякъде могат да видят всичко. Но в такъв случай е важно да възпитаме у тях вкус към истински стойностното, за да се научат да застават на негова страна.
На благотворителни дебати в Първа Езикова Гимназия Варна
На 20 март, водени от желанието да подпомогнат социалната кухня при храм „Св. Архангел Михаил“ във Варна учениците от Първа ЕГ организираха дебати с благотворителна цел като успяха да съберат солидно количество сладки изделия за хората в нужда и лично се включиха в раздаването им в събота на 22 март.
Енорийска задружност за Рождество Христово - 2024
Започва милосърдната кампания Енорийска задружност на храм „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец”. Да дарим радост за Рождество Христово на хората в затруднение и на децата от Центровете за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) - Варна! Продуктите се събират до 22 декември.
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На 21 ноември сътрудниците от Духовно-просветен център Св. Архангел Михаил заедно с отец Георгий Стоименов и хора за източно църковно пеене зарадваха обитателите на дом „Гергана“ с беседа, концерт с песнопения от празничната богослужба, водосвет и почерпка.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица