Кой е нашият ближен?
Проповед на отец Алексей Атанасов по притчата за добрия самарянин (Лука 10:25-37). 11.11.2018 г. храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Братя и сестри,
Днешното Евангелско четиво е известно на всички. Когато се подготвях за днешната проповед, забелязах, че много свещеници обръщат внимание на символичното значение на текста. Как слизането от планината e всъщност слизането към греха, а разбойниците са демоните и греховете, които нападат човека. Но аз искам да погледнем на казаното от Христос съвсем буквално. Тук стои големият въпрос: кой е нашият ближен?
Мой познат млад свещеник по повод това Евангелие веднъж ми каза: Аз не разбирам защо свещеникът и левитът са отказали да помогнат. Всъщност те не го правят от безчувственост. Има друга причина. Те трябвало да пазят някаква ритуална чистота. Защото за евреите от Стария Завет, ако се докоснат до мъртвец, те се оскверняват. Но Христос дава този пример със свещеника и левита, които не помагат на пострадалия човек, за да покаже неправилната религиозност на евреите. И трябва да си зададем въпроса, дали ние самите не спазваме някаква неправилна религиозност – като отдаваме прекалено голямо значение на правилото или като се караме в храма, ако не оставят свещичките ни да изгорят до края.
А всъщност това, което трябва да покажем на нашия небесен Отец, е че сме хора. Когато Христос дава пример с един самарянин – човек от народ, с който евреите не искат да имат нищо общо – Той отправя послание към всички хора, които четат Евангелието. Ако виждаме хора в нужда, трябва да преодолеем своите предразсъдъци – за техния етнос, тяхната раса, тяхната култура... Ние трябва да помогнем. Защото небесният Отец е такъв за всички хора на земята. Ако имаме възможност, трябва да помогнем. И не е казано, че можем да помагаме само чрез пари. Можем да помогнем и с думи.
Ако се върнем към алегоричното тълкувание на това Евангелие – за демоните, които навреждат на човешката душа, ще осъзнаем, че около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. А в същото време обществото ни вече е много различно. Говорих с една възрастна жена точно за това, как преди време е било друго – хората са поддържали връзка и са се събирали често с роднините си. А днес много хора живеят самотни, тяхната душа страда. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Те може да са възрастни хора, инвалиди, вдовици... С един разговор, просто да поговорим с тях, ние ще се оприличим на добрия самарянин. Ще проявим любов и ще излезем от този кръг: кой е моят ближен. Вече няма да са само хората от моето семейство и моите приятели, но и хората от външния кръг... Обикновено човешко внимание към хората, които са сами. Тези, които действително имат нужда да си кажат с някого една добра дума и да се почувстват по-добре.
Ако трябва да сме като добрия самарянин, което иска да ни каже и Господ Иисус Христос, за да получим вечен живот, не трябва да бъдем безчувствени към останалите хора в света. И аз лично бих ви дал две препоръки за това, как да се уподобим на добрия самарянин. Тези от вас, които се чувстват добре здравословно, и се обръщам особено към мъжете – трябва да даряваме кръв. Служителите в Кръвния център до Окръжна болница ми споделиха, че с всяка година дарителите изчезват, тези, които отиват доброволно да дарят кръв, не за някой близък. Кръвта може да се произведе единствено от човешкото тяло. Даряването й е нещо безценно. Затова нека го правим. Тя може да послужи и за българин, и за германец, за всеки човек. Това може да спаси човешки живот.
А на жените бих предложил друго. Вие имате по-големи сърца и сте по-чувствителни. Тези хора, които са самотни, ние можем да поканим на някой празник вкъщи. Дори на Рождество Христово или на Нова година. В тези моменти, в които те се чувстват най-самотни, да бъдат с нас. И това не би ни коствало кой знае колко много. А тези хора ще се почувстват много по-добре. С това ние няма да излекуваме човешкото тяло, но лекуваме човешката душа.... Иначе се уподобяваме и на свещеника, и на левита, като ги подминаваме.
Така че, ако се стремим към вечен живот, ще намерим и начин как да извършим добро. И ако постъпваме така, уподобявайки се на добрия самарянин, и по този начин търсим вечния живот, Бог ще ни даде вътре в нас нещо повече – ще ни подари усещането за щастие.
Амин, братя и сестри.
Кой трябва да проповядва в Църквата?
Самарянката не останала равнодушна. Въпреки че живеела в грях, тя живеела и с надеждата за идването на Спасителя. „Да не би това да е Христос” – си мислела тя и отишла в града, и проповядвала на всички...
Безстрашието на любовта
Отиват да помажат не тялото на техния Бог, а тялото на техния Любим, Онзи, Който е докоснал сърцето и душата им, Който е оставил стъпки в тях. Те не могат да го разберат, но усещат, че това е много важно. В този момент само по този начин са могли да изразят мъката си...
Томина Неделя
Тома, един от най-близките ученици, едно, може би, от най-горещите вярващи сърца, се усъмнил - и Господ не започнал да го ругае, даже не го укорил, но му казал: ако искаш, провери. Тома не поискал, достатъчни му били думите на Господа...
Какво се случва в центъра
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
На 23 ноември в Голямата зала на храм „Св. Архангел Михаил“ беше открита изложбата с фотографии на участниците в майсторския клас „Вярата на фокус" под наслова тази година „Светлина и приятелство“, с ръководител Мария Тодорова.
Приключи Младежкия ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 17 ноември приключи единадесетото издание на Младежкия ораторски форум „Свети Климент Охридски“ със задължителна тема тази година: "Значението на Покръстването на българите за българската история". Темата е посветена на 1160 годишнина от приемането на християнството от св. Цар Борис I и...
Ораторски форум "Св. Климент Охридски" - 2025
На 22 октомври в Голямата зала на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ започна единадесетото издание на Ораторския форум „Св. Климент Охридски“.
Култура
Между 11 и 24 май – опит за сближаване: образование и възпитание
Пътят на буквите. Делото на светите Братя Кирил и Методий (+видео)
Съпътстващи духовни и културни събития при участието на византийски хор „Мелодесос“ на остров Корфу
Ценности
Победата и смъртта в контекста на войната
Почитта към светите братя Кирил и Методий
Кой изпраща св. Кирил и Методий в централна Европа - императорът или патриархът?
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Награждаване на националния конкурс „Българските архитектурни паметници в макети“ - 2026
Неделя Кръстопоклонна в Керкира – съслужение на българско и гръцко духовенство
Протопсалтът Григорий Дараваноглу гостува в България за семинар по византийска музика
Какво се случва в центъра
Поклонническо пътуване до Южното Черноморие – финал на младежкия лагер „Небесни деца“
"Светлина и приятелство" - финална изложба на майсторския клас по фотография за младежи
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Излезе от печат книжката „Акатист към Пресвета Богородица Скоропослушница“
Православни светии
Слово при пренасяне мощите на свети Николай, архиепископ Мирликийски
Св. Константин Велики в историята на Църквата
